Osudom Rádia Viva sa včera zaoberal výbor NR SR pre kultúru a médiá na svojom mimoriadnom zasadnutí. Rádio bude musieť skončiť vysielanie 21. decembra, keďže sa končí platnosť jeho licencie. Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) 3. decembra rozhodla, že frekvencie, ktoré v súčasnosti využíva Rádio Viva, pridelia spoločnosti Corporate Legal, s.r.o. O polnoci z 21. na 22. decembra sa môže stať, že na frekvenciách nastane ticho, pripúšťa predseda RVR Miloš Mistrík. Ak nová spoločnosť vysielať nezačne, zákon neporuší. Má na to 360 dní.
Frekvencie RVR ešte v marci 2012 zaradila do výberového konania na obsadenie voľných rozhlasových frekvencií. Licencii, na základe ktorej vysiela Rádio Viva, sa totiž končí platnosť 21. decembra a podľa zákona sa už nedá predĺžiť. V konaní sa o frekvencie uchádzali štyri subjekty – Rádio Viva, a.s., Viva Production House, s.r.o., Corporate Legal, s.r.o. a Radio Play, s. r. o. Rada v máji 2012 rozhodla, že frekvencie pridelí spoločnosti Corporate Legal. Rádio toto rozhodnutie následne napadlo na Najvyššom súde SR. Ten podľa predsedu RVR Mistríka konštatoval tri procesné chyby v konaní. „Tie sme opravili, rešpektovali sme rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, bolo nové hlasovanie 3. decembra,“ uviedol. Rada teda opätovne rozhodla, že frekvencie pridelia spoločnosti Corporate Legal.
Rada podľa Mistríka rozhodla podľa zákona. „Rada sa striktne drží len zákona. Najvyšší súd môže zrušiť naše rozhodnutie, ale nemôže povedať, ako máme rozhodnúť,“ vyhlásil na zasadnutí mediálneho výboru jej predseda. Ten dúfa, že o polnoci 21. decembra začne na frekvenciách vysielať nová spoločnosť. Pripúšťa však, že na frekvenciách Vivy môže nastať aj ticho. „Ak to v tom šibeničnom termíne nestihne, má na to 360 dní, takže zákon by neporušil, ale bolo by mi to ľúto aj pre poslucháčov Rádia Viva,“ uviedol Mistrík. Spoločnosť Corporate Legal prišla s projektom Inforádia.
Podľa predsedu mediálneho výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD) ide v prípade Rádia Viva o klasický spor medzi tým, kto licenciu stráca a tým, kto ju dostáva. „O tomto, samozrejme, rozhoduje Rada pre vysielanie a retransmisiu a my tu nie sme na to, aby sme dali za pravdu jedným alebo druhým,“ uviedol Jarjabek. Výbor informácie o rozhodnutí licenčnej rady vzal na vedomie. „Výbor sa môže konaním Rady pre vysielanie a retransmisiu zaoberať len ak dôjde k porušeniu zákona. Tie procesy bežia, lebo sťažovateľ sa obracia na súd, tie súdy nejako rozhodnú. Keď sa stane nejaké pochybenie, musíme sa tým zaoberať,“ dodal.
Včera na zasadnutí mediálneho výboru vystúpili aj zástupcovia spoločnosti Viva Production House, s.r.o, ktorá prevádzkuje vysielanie Rádia Viva. Tí s rozhodnutím rady o pridelených frekvenciách nesúhlasia. Reagovali naňho i tým, že spustili petíciu za záchranu rádia. Dušana Budzáka z Viva Production House rozhodnutie rady o udelení frekvencií prekvapilo. Licenčná rada podľa neho vybrala firmu, ktorá „nemá mediálnu skúsenosť ani mediálnu minulosť“. Rade vyčítal, že sa nezaoberala tým, či je daná spoločnosť vôbec schopná prevádzkovať rozhlasové vysielanie. Prevádzkovateľ vysielania Vivy už skôr vyhlasoval, že rádio priklepli oligarchom, keďže „je verejne známe, že Corporate Legal je spoločnosťou s úzkou väzbou na istého veľkopodnikateľa". Zástupca nového držiteľa frekvencií - spoločnosti Corporate Legal, včera na zasadnutie výboru neprišiel.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.