Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) dáva na vedomie občanom, že sa v pásme veľmi krátkych vĺn začala sezóna krátkodobého, občasného rušenia miestnych rozhlasových staníc vzdialenými rozhlasovými stanicami. Rušenie je spôsobované prírodným javom tzv. sporadickou vrstvou Es, ktorá na Slovensku umožňuje krátkodobý príjem vzdialených rozhlasových staníc napr. z Talianska, Francúzska, Španielska, Turecka a pod., t.j. príjem staníc, ktoré za normálnych podmienok nie je možné terestriálne prijímať. Takémuto druhu rušenia nie je možné efektívne zabrániť a nie je ho potrebné nahlasovať RÚ.
Pán Jozef pri práci v záhrade pravidelne počúva svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu. Nebolo tomu inak ani v posledných dňoch. Práca mu išla ako od ruky, ale náladu mu pokazilo rušenie rozhlasu. Rozhlasový prijímač začal chrčať a do vysielania jeho obľúbenej stanice sa miešala iná rozhlasová stanica. Spočiatku si myslel, že nemá správne naladenú obľúbenú stanicu a pokúšal sa ju doladiť, ale nepomohlo to. Nepomohlo ani premiestnenie rádioprijímača na iné miesto. Pri ladení rádioprijímača bolo rozhlasové pásmo preplnené stanicami a počul rôzne neznáme zahraničné stanice. Šokovaný pán Jozef preto zatelefonoval na RÚ, kde riešia rušenie rozhlasového a televízneho príjmu. Na RÚ sa dozvedel, že rušenie mu spôsobuje prírodný jav - tzv. sporadická vrstva Es. Je to ionizovaná vrstva, ktorá vzniká najmä v letných mesiacoch a umožňuje krátkodobý príjem vzdialených vysielačov. Takémuto druhu rušenia nie je možné efektívne zabrániť a nie je ho potrebné nahlasovať RÚ. Tento prírodný jav na jednej strane znepríjemňuje počúvanie rozhlasu a na strane druhej teší rádioamatérov. Rádioamatéri zo Slovenska vďaka tomuto javu už v predchádzajúce dni uskutočnili v pásme veľmi krátkych vĺn – 50 MHz spojenia napr. s rádioamatérmi z Afriky a z okrajových častí juhu a severu Európy.
Občania sa v prípade iného rušenia rozhlasového alebo televízneho príjmu môžu obrátiť na RÚ, ktorý zistí zdroj rušenia a v prípade potreby uloží prevádzkovateľovi rušiaceho zariadenia urobiť také opatrenie, aby nedochádzalo k ďalšiemu rušeniu. Pred tým, ako sa občania obrátia na úrad a chcú nahlásiť rušenie rozhlasu alebo televízie, mali by sa snažiť minimalizovať možnosť poruchy vo vlastnom zariadení. Bližšie informácie o postupe a kontakty sú dostupné na webe.