„Pred ôsmimi rokmi vzniklo na fakulte prvé rádio Aetter.sk ako čisto online vec. Postupom času sme však skvalitňovali nielen technické vybavenie, ale aj teaching v oblasti rozhlasového vysielania. Dnes chceme vykročiť na novú cestu a ukázať aj ostatným vysokoškolským rádiám, že sa to dá! Vysielať pre študentov vo svojom meste,“ hovorí o ambíciách zakladateľ rádia, dnes už pedagóg, Mgr. Andrej Brník, PhD.
Aktuálne má na Slovensku skoro každá veľká univerzita svoje vysokoškolské rozhlasové štúdio. Podmienky pre tieto malé online rádia však nie sú nastavené veľmi prajne - zákon nepozná pojem študentské vysielanie, ktoré nie je na rozdiel od komerčných rádií ziskové. „Naše vysielanie radi podporujeme vstupenkami na koncerty či rôznymi súťažami od partnerov. Ide však skoro vždy o barterový obchod, kedy propagáciu prostredníctvom nášho rádia meníme za produkty alebo služby“, hovorí Miroslav Kapec, aktuálny šéf rádia Aetter.sk.
I napriek tomu, že toto rádio chce aj naďalej po získaní frekvencie ostať čisto študentské a jeho hlavná cieľová skupina sú mladí ľudia – študenti (18 – 26 rokov), musí plniť zákon, musí mesačne platiť všetky poplatky, ktoré platia aj ostatné, komerčné rádiá. „Bez finančnej podpory fakulty a univerzity by to všetko nebolo možné,“ dodáva Miroslav Kapec.
Študenti majú na fakulte zriadené moderné vysielacie štúdiá. Ich súčasný program v online svete tvorí prúdové vysielanie s aktuálnym spravodajstvom, ktoré sami vytvárajú prostredníctvom svojej siete redaktorov. Vysielať budú počas celého roka. Z ich radov vzišlo už viacero osobností, ktoré si našli uplatnenie v každom rádiu na Slovensku a chcú v tom pokračovať.
„Momentálne sme v procese záverečnej fázy. Po získaní frekvencii a súhlasným stanoviskom Rady pre vysielanie bude nasledovať zriadenie vlastného vysielača, doladíme ešte detaily v našom štúdiu a v programovej štruktúre a začneme koordninovať aj ďalšie mestá po Slovensku, kde sú univerzity a študenti“ rozvíja plány študentského rádia Andrej Brník.
Čoskoro sa tak Slovensko azda dočká nového rozhlasového formátu, ktorý ešte v rozhlasovom éteri nemá obdobu – univerzitného rádia.