Vysielač sa nachádza v areáli vysielacieho strediska, odkiaľ sa vysielalo na krátkych vlnách už od polovice 50-tych rokov minulého storočia. Dominantou nielen areálu, ale aj jeho okolia, je niekoľko až 170 metrov vysokých stožiarov z prelomu 70-tych a 80-tych rokov, ktoré slúžia ako nosníky pre anténne pole krátkovlnného vysielača. Ten už v súčasnosti nie je v prevádzke, bol vypnutý v roku 2011.
Stredovlnný vysielač je samostatný stožiar, ktorý bol postavený v druhej polovici 80-tych rokov (na titulnej fotografii vpravo). V tom čase išlo o novinku, technológiu dodala firma Tesla Hloubětín. "Zaujímavosťou a európskym prvenstvom bolo prevádzkovanie technického zariadenia (filtrov), ktoré umožňovalo pripojenie všetkých troch vysielačov stredovlnného vysielania, vysielajúcich na troch rôznych frekvenciách, do jednej antény, ktorú tvoril 102 metrov vysoký železný priehradový stožiar," uvádza na svojej oficiálnej internetovej stránke súčasný prevádzkovateľ vysielača, spoločnosť Towercom.
Zatiaľ čo vysielanie z Rimavskej Soboty na krátkych vlnách bolo ukončené už pred viac ako desaťročím, stredovlnný vysielač s vyžiareným výkonom 10 kW funguje až dodnes. RTVS ho v posledných rokoch využívala na šírenie národnostného vysielania Rádia Patria v čase o 6:00 ráno do 18:00 večer, v ostatnom čase ho dopĺňalo vysielanie Rádia Devín.
"Rozhodnutie RTVS odzrkadľuje zmenu poslucháčskych preferencií a umožňuje RTVS pokračovať v modernizácii rozhlasového pozemného vysielania. Finančné prostriedky doposiaľ určené na šírenie signálu prostredníctvom stredovlnného vysielača Rimavská Sobota budú s investované do rozvoja digitálnych služieb Slovenského rozhlasu, najmä do vysielania DAB+," uvádza RTVS.
Vysielanie na stredných vlnách na Slovensku tak bude od februára pokračovať už len na dvoch vysielačoch - v Nitre na 1098 kHz a v Košiciach na 702 kHz. Pre tieto dva vysielače má RTVS podpísanú zmluvu zatiaľ do konca roku 2022.