Festival Prix Ex Aequo, ktorý vytvára priestor pre medzinárodnú výmenu informácií a reflexiu rozhlasovej drámy pre deti a mládež, ilustroval aktuálne trendy v umelecky zaujímavej oblasti. Súťažné rozhlasové hry v dvoch kategóriách demonštrovali, ako pokročilá práca s technológiami v konečnom dôsledku podporuje fantáziu, učí ľudskosti a ponúka deťom a mládeži zaujímavý myšlienkový obsah. Celkovo súťažilo 25 dramatických titulov z 15 krajín – 14 rozhlasových hier v kategórii rozhlasových rozprávkových hier a 11 rozhlasových hier v kategórii rozhlasových hier pre mládež. Porotu v kategórii rozhlasových rozprávkových hier tvorili Anneli Abrahamsson zo Švédska, Zita Bernet zo Švajčiarska a Veronika Martinková zo Slovenska.
PRIX EX AEQUO za najlepšiu rozhlasovú rozprávkovú hru si odniesla rozhlasová hra Zrkadlo na školskom dvore autorky Monicy Vikström-Jokela a režisérky Jessicy Eden-von Numers z produkcie YLE – Fínskej vysielacej spoločnosti (Yleisradio) z Fínska. Ide o vzrušujúci a napínavý príbeh, ktorý sa zaoberá dôležitou a zložitou témou šikany. S príbehom detských hrdinov sa môžu stotožniť mnohé deti. Má viacero vrstiev a pútavú zápletku. Hlavný hrdina Noa sa rozpráva priamo s poslucháčmi, zapája ich do vyšetrovania záhady spolu s nezvyčajnou partnerkou, starou pani Elnou. Napriek vážnosti témy v hre nájdeme aj humor. Jedinečná atmosféra graduje a v kombinácii s precíznym zvukovým majstrovstvom a výkonom hlavných hercov si zaslúžila víťazstvo v kategórii Rozhlasová rozprávková hra.
PRIX EX AEQUO za výnimočný výkon v rozhlasovej rozprávkovej hre získal Nicky Coghlan - autor, producent, dramaturg, režisér, zvukový majster a v neposlednom rade herec v hre Cisárove nové háby z produkcie RTÉ – Raidió Teilifís Éireann z Írska. Porota ocenila, že hoci vytvoriť inteligentný humor je náročná a zložitá úloha, Nickymu sa skutočne podarilo prísť so vzrušujúcim a netradičným príbehom na základe starej rozprávky - so zmyslom pre rytmus a tempo, zábavným spôsobom.
PRIX EX AEQUO za najlepšiu rozhlasovú hru pre mládež patrí rozhlasovej hre Ily autorky a režisérky Astrid Mohlin z produkcie SR – Švédskeho rozhlasu zo Švédska. Porota vyzdvihla citlivý prístup k aktuálnym problémom internetovej bezpečnosti, sexuálnej identity a šikany. Produkcia je inšpiratívnym príkladom spojenia medzi jazykmi médií, ktoré odrážajú komunikáciu mladej generácie. Štruktúra audioseriálu je dokonalým formátom pre cieľové publikum.
Laureátkou PRIX EX AEQUO za výnimočný výkon v rozhlasovej hre pre mládež sa stala Carol Walsh -autorka a dramaturgička hry Cereálie z produkcie RTÉ – Raidió Teilifís Éireann z Írska. Porota za tak rozhodla pre jej pozitívny a humorný prístup, vďaka ktorému oslovuje deti s cennými odkazmi. A to všetko aj s dokonalými prvkami seriálu.
Slovenská sekcia Medzinárodnej únie pre detskú knihu (SkIBBY) udelila cenu za rozhlasovú adaptáciu rozprávke Sesuo (Sestra) z produkcie Litovského rozhlasu (Lithuanian National Radio). Tvorcom sa podarilo pretlmočiť ľudový naratív o sestre a zhavranelých bratoch do pôsobivej a obsahovo bohatej zvukovej metafory. Rozhlasové podanie rozprávky sa aj v samotnej zvukovej realizácii stáva metaforou dobra a zla. Hlas matky je obrazom hlasu života. Znázorňuje hlboké puto lásky, ktoré nás vedie po celý život a prináša pokoj a svetlo aj do najtemnejších chvíľ, v ktorých človek prežíva deštrukciu a chaos.
„V prezentovaných rozhlasových hrách je citeľná energia zúčastnených tvorcov a ich presné zásahy do citlivých myslí malých a mladých poslucháčov. Súťažné hry dokázali, že nezatvárajú oči pred negatívami súčasnej spoločnosti. Zároveň vďaka nesmiernej kreativite a inovatívnym prístupom bez didaktizovania reprezentujú jednoznačnú podporu pri ich spracovaní deťmi a mládežou,“ uviedla intendantka Rádia Devín Zuzana Belková. „Práve ukončený ročník festivalu je dobrou správou o stave rozhlasovej dramatickej tvorby pre malého a mladého poslucháča – vo všetkých účastníckych krajinách,“ skonštatoval riaditeľ sekcie programových služieb SRo Ľuboš Černák.