Neúspešní žiadatelia o lukratívne frekvencie po zaniknutom rádiu Hviezda FM – Okey, Fun a SiTy sa odvolali proti rozhodnutiu licenčnej rady na Najvyšší súd SR.
V poslednom lienčnom konaní – na jeseň 2004 rozhodla Rada pre vysielanie a retransmisiu o tom, že všetky štyri lukratívne frekvencie po zaniknutom rádiu Hviezda FM - Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Ružomberku, dostane projekt českej mediálnej skupiny GES Holding, ktorá plánuje na Slovensku vybudovať sieť regionálnych rádií Hey! so 100 percentným podielom českej a slovenskej hudby. Už vtedy reagovali slovenskí vysielatelia na toto prekvapujúce rozhodnutie rady rozpačito. Očakávali totiž, že bude chrániť domáci rozhlasový trh a pomôže slovenským rádiám zlepšiť ich nedostatky v pokrytí. Avšak nestalo sa tak. Aj preto podali Rádiá Okey, Fun a Sity, žiadajúce o niektoré zo spomínaných štyroch frekvencií, odvolanie proti rozhodnutiu rady na Najvyšší súd SR.
Vysielatelia vo svojom odvolaní napadli stanovisko technického odboru RVR, ktorý označil pridelenie frekvencie v Nitre pre niektoré z rádií za úplne neefektívne: "V prípade Okey by priniesla zvýšenie iba o 3 percentá a ostatná plocha by bola prekrytá na 97 percent.“ Fun Rádiu by údajne priniesla len 2 percentá a až na 98 percent by išlo o prekrytie.
Vysielatelia sa však bránia. Rozhodnutie rady sa podľa nich nezakladá na náležite zistených objektívnych skutočnostiach a tvrdenie rady považujú za nezrozumiteľné, nakoľko nie je z neho možné zistiť, či sa tvrdenie o troj-, resp. dvoj-percentnom zvýšení vzťahuje k celkovej ploche SR spôsobilej na pokrytie rozhlasovým vysielaním, alebo k územiu pokrytému doterajším vysielaním rádia, či k územiu, ku ktorému sa má frekvencia prideliť.
Okrem toho vysielatelia vo svojich odvolaniach proti rozhodnutiu rady uviedli, že majú pochybnosti o priehľadnosti vlastníckych vzťahov spoločnosti GES Slovakia, ktorej jediným spoločníkom je od 20. septembra 2004 New Age Investment - právnická osoba so sídlom v ČR. V obchodnom registri je však stále uvedené predchádzajúce obchodné meno GES Real Investment. "To znamená, že výpis z obchodného regjstra, ktorý v rámci žiadosti v licenčnom konaní predložila rade obchodná spoločnosť GES Slovakia, nezodpovedá skutočnému stavu,“ argumentuje v odvolaní bratislavské rádio SiTy. Okrem toho poukazuje na to, že nie je zabezpečená ani primeraná majetková účasť slovenských osôb v spoločnosti, čím GES Slovakia nespĺňa dve veľmi dôležité kritériá mediálneho zákona.
Spoločníkmi "materskej“ spoločnosti GES Slovakia - New Age Investment sú - podľa informácií uvedených v odvolaniach rádií Okey a Fun - právnické osoby so sídlom v ČR - GES Poradenská akciová společnost a GES Asset Development. GES Slovakia je tak právnickou osobou so zahraničnou majetkovou účasťou. Jediným akcionárom spoločnosti GES Poradenská akciová společnost je spoločnosť GES Asset Holding [pred zmenou obchodného mena GES Group]. Jediným akcionárom spoločnosti GES Asset Development je spoločnosť Clinicum. Nie je však známa akcionárska štruktúra ani jednej z týchto spoločností.
Ďalšie pochybnosti vzniesli vysielatelia Okey a Fun smerom k priehľadnosti a dôveryhodnosti finančných zdrojov určených na zabezpečenie vysielania, k charakteru a kvalite programovej skladby a jej vyváženosti vo vzťahu k existujúcej ponuke programových služieb v oblasti vysielania na Slovensku. Neúspešní žiadatelia v odvolaní poukázali aj na to, že rada nemala prideliť ďalšiu frekvenciu žiadateľovi, ktorý sa ešte ako vysielateľ ani "neosvedčil,“ navyše keď ide o frekvencie, o ktoré mali záujem aj súčasní a slovenskí vysielatelia.
Za problém označili aj fakt, že všetky štyri frekvencie boli pridelené jednému subjektu: "I keď formálne v štyroch samostatných konaniach. Predpokladáme teda, že tieto frekvencie mali byť pridelené ako celok, teda jedinému žiadateľovi. Ak by však tomu tak bolo, bol by postup rady v rozpore s obsahom jeho zverejnení k jednotlivým frekvenciám, kde sa takáto podmienka neuvádzala.“ Peter Abrahám, riaditeľ kancelárie rady však postup rozhodovania RVR bráni: "Nebolo vopred určené, či bude balík frekvencií rozbitý, alebo ho získa jeden vysielateľ, o každej frekvencii sa hlasovalo zvlášť a všetky získal GES Slovakia.“
Rozhodnutie Rady teda nakoniec posúdi Najvyšší súd SR a rozhodne, či si zahraničný silný hráč začne budovať slušné miesto na slovenskom rozhlasovom trhu.
Ivana Šimlovičová, Stratégie