Za mimoriadne atraktívne povolanie sa dnes považuje aj byť moderátorom. Vyzerá to predsa tak jednoducho, ale stačí len vedieť rozprávať a rádio či televízia z vás vzápätí spravia superhviezdu?:-)
Aj na toto povolanie však treba mať predpoklady – vedieť hovoriť spisovne po slovensky, nemať rušivú vadu reči, disponovať všeobecným rozhľadom, dokázať plynule formulovať svoje myšlienky... Ani tieto "kladné vlastnosti" samy o sebe nestačia a je potrebné ich doplniť adekvátnym vzdelávaním. Dnes už ani do malého rádia či lokálnej televízie nestačí prísť len s nadšením. Záujemca musí ovládať základné zručnosti nevyhnutné pre prácu za mikrofónom či pred kamerou.
Spomínané zručnosti sa dajú získať v novej Moderátorskej škole v Bratislave. Záujemcom so stredoškolským vzdelaním [vek minimálne od 17 rokov] ponúka možnosť v cca 6-mesačnom kurze naučiť sa ako funguje rozhlasové či televízne pracovisko, ako sa pripravujú príspevky do vysielania, ako sa moderuje počasie, zábavná relácia, dopravný servis, ranná show v rádiu, či televízne noviny. Študenti sa učia komunikovať s poslucháčom, viesť rozhovory s hosťami v štúdiu, zvládať krízové situácie vo vysielaní, a navyše byť pri tom všetkom uvoľnení, pohotoví a vtipní?
Ďalší lektori Moderátorskej školy Bratislava sú odborníkmi na správne dýchanie, na image, neverbálnu komunikáciu, či precíznu slovenčinu, tak ako Sibyla Mislovičová z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra, doc. Eva Žilineková z Vysokej školy muzických umení, či Róbert Merva - hovorca Daňového riaditeľstva SR.
Lektormi odborných "mediálnych" predmetov sú ľudia, ktorí aktívne v známych médiách pracujú a názorne demonštrujú, že sú profesionálmi vo svojich oboroch. Napr. Marcel Forgáč [Rádio_FM], Tibor Búza [Rádio Expres], Julo Viršík [Okey], Eugen Korda [STV], Mirka Majerčíková-Almasy [Markíza], Vlado Voštinár [TV JOJ], Marek Gabonay [TV JOJ], Katka Žitniaková [Fun Radio], Michal Tvarožek [Slovenský rozhlas], Tibor Hlista [Slovenský rozhlas], Jana Majeská [STV], Noro Meszároš [Rádio Twist], Juraj Neveselý aka Arieli [Fun Radio] a mnohí ďalší.
Záujemca o štúdium musí zvládnuť príjmacie pohovory, ktoré pozostávajú zo psychologického testu, voľného rozhovoru a rozprávania na zadanú tému. Škola otvára nový semester už na jar, príjmacie pohovory sa konajú 9. apríla 2005 v Bratislave.
Kompletné informácie nájdete na stránkach Inštitútu modernej komunikácie,
alebo na telefónnom čísle +421 903 520 588,
prípadne e-mail bacigalova@imk-web.org