Počas svojej 75-ročnej histórie prežil Slovenský rozhlas niekoľko medzníkov nielen vďaka spoločenským zmenám, ale predovšetkým aj vďaka napredovaniu technického rozvoja v oblasti štúdiových a prenosových technológií. Práve koncepciu transmisie Slovenského rozhlasu, jej minulosť, prítomnosť i buduúcnosť, vám v tomto článku priblíži Ing. Gabriel Szántó z technikého odboru SRo.
Z hľadiska prenosu programu sa v prvotných okamihoch začal šíriť program v pásme stredných vĺn, postupne v pásme dlhých a následne krátkych vĺn. V 70-tych rokoch sa začala priekopnícka práca v oblasti šírenia v pásme VKV I v úzkej spolupráci so začatím vysielania televízie na území Slovenskej republiky. Postupne sa na Slovensku vybudovali dve siete vysielačov v pásme VKV I, pokrylo sa územie SR pre prvý program v pásme stredných vĺn, a v danom pásme sa začalo vysielanie tzv. krajových a národnostných programov. Na území Slovenska sa šíril program celoštátneho programu Československého rozhlasu a bolo kompletne zabezpečené šírenie Zahraničného vysielania Československého rozhlasu pomocou štyroch a následne šiestich vysokovýkonných krátkovlnných vysielačov zo stredísk Veľké Kostolany a Rimavská Sobota.
Zlom vo vysielaní nastal po roku 1990, keď sa začalo vysielanie tretieho programového okruhu Slovenského rozhlasu už v pásme VKV II, ktoré sa následne premenovalo na okruh Rock FM a teraz Rádio_FM. Už na pôde Slovenského rozhlasu ako samostatného subjektu sa za spolupráce so spoločnosťou Rádiokomunikácie začala príprava na postupný odchod vysielania z pásma VKV I do pásma VKV II, ako aj zmena koncepcie vysielania v pásme krátkych vĺn a stredných vĺn.
Teraz ak dovolíte, pár viet a myšlienok k diskusnému fóru na stránke www.radia.sk s témou ”Frekvencie pre SRo na úkor súkromných vysielateľov.“ Keďže som osobne prežil [ešte ako pracovník Rádiokomunikácií] často-krát nezmyselné prerozdelenie frekvencií predovšetkým po roku 2003, dovolím si uviesť niekoľko faktov:
- Na medzinárodnej koordinácií frekvencií v roku 1984 v Ženeve bolo pre územie Slovenska v pásme VKV II skoordinovaných 106 frekvencií. Vtedy sa ešte vôbec neuvažovalo o duálnom vysielaní a skoordinované frekvencie boli určené vlastne len pre Slovenský rozhlas.
- Po roku 1989 - po začatí tzv. duálneho vysielania Rada pre rozhlasové a televízne vysielania rozhodla rozdelení tzv. ženevských frekvencií do šiestich frekvenčných sád tak, že Slovenský rozhlas bude používať len dve celoplošné siete a jednu neúplnú sieť so šiestimi voľnými frekvenciami nízkeho výkonu. Všetky ostatné frekvencie boli určené pre súkromných vysielateľov s tým, že budú mať tzv. regionálnu pôsobnosť.
- V súčasnosti Slovenský rozhlas používa pre šírenie svojich jednotlivých programových okruhov v pásme VKV II celkom 55 ženevských a 9 individuálne koordinovaných frekvencií. Z toho 5 výkonných 100 kW frekvencií [v Bratislave len jednu].
- Súkromní vysielatelia používajú celkom 97 FM frekvencií - 47 ženevských a 53 individuálne koordinovaných. Z toho 10 výkonných 100 kW frekvencií [v Bratislave štyri].
- Ak by sme tento stav chceli porovnať s vyspelými krajinami, tak by sme si mali uvedomiť aj skutočnosť, že v susednom Rakúsku sa začalo duálne vysielanie oveľa neskôr ako u nás [cca. rok 2000] a až potom, keď ORF už malo sieť vysielačov v pásme VKV II už kompletne vybydovanú.
- Vo Veľkej Británii je celé pásmo VKV II rozdelené na tzv. podpásma, ktorých je 9, z toho 4 národné a 4 lokálne. Verejný rozhlas tu prevádzkuje 4 národné siete a 2 lokálne.
Dôležitým prelomom pre radikálne zlepšenie pokrytia územia Slovenskej republiky s jednotlivými programovými okruhmi bol rok 2002, kedy sa na základe výsledkov verejnej súťaže víťazom stala spoločnosť Expres Net. Po uzatvorení zmluvných vzťahov Expres Net pristúpil ku kompletnému inžinieringu [vrátane frekvenčného plánovania] a do konca augusta 2004 zabezpečila prevádzku nových VKV vysielačov, na základe čoho dnes zabezpečujeme pokrytie územia SR s programovými okruhmi Rádio Slovensko - 91% [96% obyvateľstva], Rádio_FM - 83% [92% obyvateľstva], Rádio Devín - 52% [56% obyvateľstva], Rádio Regina - 74% [83% obyvateľstva], Rádio Patria MAĎ. 48% [96% územia obývaného maď. nár. = 93% obyvateľstva maď. nár.] a Rádio Patria UKR. - 25% [96% územia obývaného nár. ukraj. a rusínskej = 93% obyvateľstva ukraj. a rus. národnosti.] V súčasnosti pripravujeme frekvenčné koordinácie a technické riešenia pre dobudovanie území, kde žiaľ ešte nie je dostatočné pokrytie predovšetkým programovými okruhmi Rádio Slovensko, Regina a Patria.
Rádio Slovensko musí mať zabezpečené fyzikálne maximálne možné pokrytie ešte v priebehu tohoto roku aj z dôvodu úplného ukončenia vysielania daného programového okruhu v pásme stredných vĺn, pričom musíme priznať, že to prinieslo a predovšetkým prinesie pre Slovenský rozhlas veľké finančné úspory. Postupne dôjde k pokrytiu programovými okruhmi Rádio Regina a Patria predovšetkým na tých územiach, kde je príjem daných okruhov veľmi obmedzený a následne uvažujeme o maximálnom možnom pokrytí celého územia tak, aby sme v časovom horizonte rok 2007 - 2008 mohli ukončiť tzv. analógové vysielanie v pásme stredných vĺn.
V súčasnosti aktívne spolupracujeme ohľadom zavedenia pilotných projektov z hľadiska digitálneho šírenia programových okruhov systémom DVB–T, ale zároveň sústavne vyzývame príslušné inštitúcie a operátorov na obnovenie myšlienky vysielania v systéme DAB a samozrejme využiť uvoľnené stredovlnné frekvencie pre šírenie programov nízko-nákladovými digitálnymi stredovlnnými vysielačmi systémom DRM.
Ukážka DRM vysielača v Belgicku
Slovenský rozhlas od roku 2002 aktívne nastúpil cestu digitalizácie štúdiovej techniky. Na prelome rokov 2003 a 2004 sme kompletne ukončili distribúciu modulácií jednotlivých programových okruhov analógovou formou pomocou metalických vedení a dnes je distribúcia zabezpečená v digitálnom formáte MPEG II tak cez satelit EUROBIRD 1 pomocou spoločnosti Slovak Link, ako aj cez rádioreléové trasy spoločnosti Rádiokomunkácie.
Po doriešení určitých legislatívnych krokov s dodávateľmi poskytneme presné informácie ohľadom lokalít a časového postupu pri výstavbe nových vysielačov u ktorých Slovenský rozhlas s dodávateľským spôsobom zabezpečí aj príslušné frekvenčné plánovanie a samozrejme koordináciu.
Ing. Gabriel Szántó
Slovenský rozhlas