Prečo Viva Metopol mení názov na Rádio Viva?
Rádio Viva je kratší názov, ktorým nás aj tak všetci volali. Slovo Metropol bolo len dočasným riešením, keďže sme nemali ochrannú známku na značku Rádio Viva. Jej získaním sa vraciame k jednoduchému a zaužívanému názvu - Rádio Viva.
Čo si od tejto zmeny sľubuješ?
Okrem zjednodušenia názvu nič špeciálne. Situácia sa od roku 2013, keď pôvodné Rádio Viva prestalo vysielať výrazne zmenila. Máme tu dvojicu silných celoplošných oldies rádií - Vlna a Best FM. Takže nové Rádio Viva sa nevráti k tomuto formátu. Ten už je obsadený silnými frekvenciami a ešte finančné silnejšími vlastníkmi. Zostaneme pri našom formáte - najlepšej hudby všetkých čias, a to doslovne. Prinášame najväčšie hity od päťdesiatych rokov až po dnešok.
Nedávno ste získali frekvenciu v Ružinove. Pokrytie hlavného mesta však stále nie ideálne. Ako ho budete zlepšovať?
Bratislava je kopcovitá a má mnoho údolí. Bude to zložité zabezpečiť kvalitné pokrytie všade. 93,3 MHz pokryje centrum z východu, Ružinov a Dolné hony. Koordinujeme Devínsku novú Ves hľadáme možnosti ako vyplniť údolia - Karlova Ves, Mlynská dolina a Patrónka. Už druhý rok koordinujeme Trnavu a Malacky. Radi by sme ešte jeden vysielač niekde medzi Sencom Šamorínom so smerovaním na sever a západ. Trnava, Senec a okolité satelitné mestečka sú súčasťou regiónu, kde Bratislavčania bývajú alebo dochádzajú za prácou.
Ostanete naďalej rádio zamerané na hlavné mesto?
Ostaneme. Ďalšie rozširovanie cez FM neplánujeme.
Ako sa pozeráš na digitálne rozhlasové vysielanie? V poslednom čase sa pohlo dopredu aj u nás. Vám by to na jednej strane pomohlo s pokrytím, no na druhej je tam veľa argumentov proti…
Len digitálne vysielanie je v tejto chvíli pre rádiá nezmysel. Slovensko je veľmi hornaté a dostať sa cez 70% kvalitného pokrytia bude skutočne drahé. Pri aktuálnom analógovom vysielaní, keď ideš cez údolia, tak sa najprv stratí stereo, potom je mono a nakoniec šumenie. Rádio sa ale stále dá počúvať, prípadne prepnúť na iné, ktoré má lepší signál. V digitálnom vysielaní buď hrá alebo nehrá a prepnúť sa nebude dať, keď to bude zle pokrytá lokalita konkrétnym multiplexom. Keď sa to udeje 3-4x a vypadne do úplne, človek stratí nervy, pustí si MP3. Ja som za dlhé duálne vysielanie, a to aspoň 10 až 15 rokov, kým technológia zaručí 100-percentné pokrytie. Autorádiá môžu prijímať digitálny signál a keď to nepôjde, prepnú na FM. Je veľký rozdiel medzi digitálom niekde doma v obývačke a v aute, ktoré je v pohybe.
Stanicu stále dotuješ z vlastných peňazí. Zlepšuje sa to a smeruje k sebestačnosti?
Tu by som využil možnosť verejnej výzvy ministrovi kultúry. Už pomohol slovenským interpretom povinným hraním domácej hudby. Kedy pomôže regionálnym rádiám? Keď nebude zmysluplná regulácia, onedlho nebude žiadne regionálne vysielanie. Regionálne rádiá by mohli byť zákonom chránený druh:)
Ministerstvo kultúry v súvislosti práve so zavedením kvót na domácu hudbu samé prínosy. Vnímaš to rovnako? Patril si medzi odporcov. Zmenil sa časom tvoj pohľad na ne?
Jediný prínos je, že umelci dostanú od SOZY viac peňazí. Keď nám napríklad zákon prikazuje hráť denne 100 skladieb a pre náš formát je ich v archíve 130, tak sa logicky musia hrať každý deň dookola. Poslucháčom to prirodzene musí vadiť. Domácim interpretom pritom dávame priestor aj v živom moderovanom vysielaní. Treba si uvedomiť, že máme 5 mil. obyvateľov, a tak logicky nemáme toľko umelcov ako Nemecko, Francúzsko alebo Taliansko.