Čo je na tom pravdy, že predávaš Rádio Jazz?
Je to pravda, predávam Rádio Jazz, stane sa tak do konca roka. V tejto chvíli už prebiehajú finálne rokovania, prebieha due diligence, sme vo finálnej fáze, máme podpísané memorandum o porozumení. To obsahuje mlčanlivosť, preto nemôžem hovoriť žiadne detaily, a to ani prezradiť budúceho vlastníka. Jediné, čo môžem potvrdiť je, že s vysokou pravdepodobnosťou rádio zmení majiteľa.
Nového vlastníka zatiaľ teda ani nemôžeme naznačiť?
Nemôžem to urobiť, keďže som viazaný mlčanlivosťou. Som informovaný o tom, že na webe sú rôzne teórie, ale ja sa k tomu nebudem a ani nemôžem vyjadrovať. Oficiálne sa teda meno nového vlastníka dozviete v najbližších týždňoch, keďže pri prevode rádia budeme potrebovať predchádzajúci súhlas licenčnej rady. Tá musí schváliť zmenu vlastníka a následne i zmenu programu.
Prečo si sa rozhodol k tomuto kroku? Jazz je v podstate tretím projektom na týchto frekvenciách. Začínal si s Rockovou Republikou, potom bolo Rádio Aktual, neskôr Jazz, a teraz rádiá opúšťaš...
Od januára 2018 trávim viac ako polovicu roka v zahraničí, kde je veľa mojich aktuálnych aktivít. Nemám čas sa rádiu venovať a už v rámci médií nechcem na Slovensku podnikať. Považujem svoj mediálny život na Slovensku za uzavretý. Rozbehol som televíziu, ktorá je obľúbená dodnes, pomohol som pri zrode úspešného týždenníka, rozbehol som niekoľko rádií a myslím si, že už stačilo. Viac na Slovensku v médiách pôsobiť nechcem. Mám viac zaujímavejších aktivít v profesionálnom živote.
Čomu sa teda teraz primárne venuješ?
Politickej komunikácii, politickému marketingu a to najmä mimo Slovenska. To je skvelou krajinou, kde trávim rád čas, rád som doma, mám tu rodinu, no svet je veľký a ponúka veľa iných možností. A keď si môžem vybrať medzi svetom alebo venovaním sa médiám na Slovensku, vyberiem si svet.
Vráťme sa ešte na skok k predošlým projektom na tejto sieti frekvencií. Pripomeňme, prečo skončila Rocková Republika a Rádio Aktual?
Rocková Republika nebola úspešná preto, lebo aj keď sme spustili dobrý hudobný formát, nemali sme pokrytie a predbehlo nás Rádio Anténa Rock s veľmi blízkym playlistom a pokrytím na celom území. Urobili sme strategickú chybu - buď sme do toho nemali ísť vôbec alebo sme mali počkať na skoordinovanie viacerých frekvencií, prípadne akvizíciu iných rádií, len v tom čase nebolo nič zaujímavé k dispozícii.
K rádiu Aktual veľmi nemám čo dodať, sú aj projekty, ktoré sa jednoducho nepodaria. Napriek tomu, že rádio malo svojich fanúšikov, model nebol dlhodobo udržateľný.
A čo skúsenosť s jazzovým formátom? Je jasné, že toto nemá šancu sa uživiť ako samostatné rádio, viem si predstaviť, že “samohrajka” bola dobrým riešením na nejaké obdobie pre radikálne zníženie nákladov po Rádiu Aktual. Jazzový formát však nie je niečo, na čom sa dá stavať biznis pre single hráča na trhu, no viem si to predstaviť ako tretí-štvrtý okruh niekoho väčšieho...
Je to zaujímavý formát, ktorý má tiež svojich fanúšikov. Jazz by mal zmysel ako ďalší okruh väčšej skupiny rádií pre náročnejšiu cieľovú skupinu a reklamných klientov. Podľa zákona ale oficiálne nie je možné, aby jedna firma vlastnila viacero rádií. Neoficiálne je možné síce urobiť všetko, ale ak to chcete urobiť slušne a nebodaj ste auditovaná renomovaná medzinárodná spoločnosť, tak sa to jednoducho nedá. Aj záujemcovia zo zahraničia, s ktorými som rokoval, jazzové rádio vnímajú ako projekt do portfólia ako štvrtú alebo piatu stanicu a nie ako samostatný projekt.
Tu aktuálne nie je priestor pre silné celoplošné rádio žijúce z reklamy. Veľa rádií nezarába...
Na tomto trhu, kde nie sú žiadni medzinárodní hráči (okrem Bauer media – Expres), sa momentálne ťažko presadí niekto ďalší. Som presvedčený, že to môže zastaralý Zákon o vysielaní a retransmisii, ktorý zakonzervoval súčasný stav. U nás navyše ani digitalizácia nebola prioritou.
U nás i v Čechách je skôr vidieť oligarchizáciu médií, že sa hlavne tradičné médiá nesústreďujú v rukách mediálnych spoločností, ktoré médium prevádzkujú ako podnikanie. Vo vlastníctve oligarchov je cieľ iný...
S tým súhlasím, a preto hovorím, že zákon, ktorý je tu 20 rokov a mal by oligarchizácii zabraňovať, jej nezabránil a v podstate ju umožnil. Jediné, čomu „úspešne“ zabránil je, aby napríklad kvalitné rádio so zahraničnými vlastníkmi a dobrým programom nemohlo mať druhý, tretí, štvrtý okruh legálnou cestou.
Bolo zložité nájsť nového vlastníka Rádia Jazz?
Ja som hovoril so šiestimi záujemcami, záujem bol a verím, že na konci tohto procesu bude rádio v dobrých rukách a som presvedčený, že bude mať verných poslucháčov. Verím, že do konca roka to uzavrieme.