Diskusia k téme ČRo 1 na 270 kHz, LW
@slnko:
Na Liblice se nebude sahat minimálně do příštího roku.
A petice se sepisovala dávno předtím, než padla Topolná.
Tak moja predpoved nevysla, kedze som nemal info o stave kotviacich lan na Topoleckej. Vie niekto presne, kedy boli naposledy menene? A kedy v Libliciach, kde uz spisuju peticiu? Ak si niekto mysli, ze je to daco nepodstatne, tak sa velmi myli. V Konstantynowe bol problem uz po 10 rokoch a kedze sa neriesil, tak to dopadlo ako dopadlo: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vys ílač_Konstantynow
Vypinanie AM je smutne, ale Cesi tu Topolecku nejdu burat ani predavat. Zato pycha nasich dejin Slobodny vysielac Laskomer stale chatra. Co s tym?
40 % ORS vraj sprostredkovane vlastni Raiffeisen Gruppe - cize aj Tatra banka ma napojenie na ORS. ;-)
Ale ved Radiokomunikacie nakoniec skoncili v drapoch Ja&Ty! Nepamatam si: Ako presne to prebehlo? Towercom nevznikol priamo - cez Curindu?
ZT stale existuju, ale riesia len chrbticu (backbone) popri zel. tratiach, pokial viem - pripojenie (poslednej mile) ale stale umoznuju, myslim.
Nevies, ci SANET ma aj vlastnu infrastrukturu, alebo si len prenajima kapacity (Sitel, SIX, ST, Swan, ZT...)?
Inak, neviem, ci na 100 %, ale v Rakusku ORS zastresuje aj mobilne hlasove a datove siete, pokial je mi zname. Vdaka tomu tam nevidno taky bordel ako na SK, kde BTS je na kazdej 3. streche (rovno oproti oknam susedov). http://www.ors.at/sendernetz/#c234
Ta elektraren teraz patri CEZ. Takze CRo musel platit za prevadzku Topolnej komercnu cenu CRa a CRa musela platit komercnu cenu za elektrinu, zrejme JME.
o tej elektrárni som nevedel.
to ma ešte viac vytočilo k neporozumeniu, prečo musel vysielač skončiť...
výhovorky o spotrebe "ako desaťtisícové mesto" tým pádom totiž vôbec nie sú na mieste!
neuveriteľné
ORF ma 60% podiel v ORS:
http://www.ors.at/unternehmen/
Podla toho, co tam pisu, by sa dalo sudit, ze do roku 2005 ORF vlastnila aj vysielaciu technologiu.
Radiokomunikacie boli divizia telekomunikacii. Dalsou diviziou bola napr. sprava dialkovych kablov. V 90-tych rokoch v ramci boja proti Twistu Meciar dvihol poplatky, vdaka comu STV a SRo nabehol riadny dlh. Potom Dzurinda hodil cele telekomunikacie aj s radiokomunikacimi do pazeraka nemeckemu statnemu telekomu (privatizacia ako hrom), ktory samozrejme ziadal zaplatenie tychto pohladavok a vlada musela vtedy vyclenit miliardu korun na tento ucel. Osobne si myslim, ze radiokomunikacie sa mali previest na STV a SRo, ktore by v nich mali spolu majoritu, a sprava dialkovych kablov mala zostat statny podnikom, ktory by zabezpecoval telekomunikacne sluzby pre statny sektor. O niekolko rokov neskor sa zobudili a chceli na tento ucel pozuit zeleznicne telekomununikacie. Nemcom aj tak slo hlavne o sprivatizovanie poslednej mile a v privatizacnej zmluve mali garantovane pokracovanie monopolu na hlasove sluzby po urcitu dobu.
Radiokomunikacie v Rakusku prevadzkuje samostatny statny podnik, ORS. Elektrinu vyrabaju ine podniky (napr. Wien Energie), ale aj tie su statne - presnejsie krajinske.
Inak ale, samozrejme, mas pravdu. Napr. aj Curinda "ulavila statu" tym, ze roz(pre)dala podniky najziskovejsie a v statnom vlastnictve ponechala len tie stratove.
Dokonalym prikladom su kedysi statne Spoje, ktore zahrnali Postu, Telekomunikacie, Radiokomunikacie, distribuciu tlace (PNS)... dnes uz statu patri len ta najstratovejsia divizia, cize Posta.
NEZNA PRIVATIZACIA
https://web.archive.org/web/20120225200345/http://…
Treba este dodat, ze vysielac Topolna mal ako zalozny zdroj vodnu elektraren, takze bolo mozne zaezpecit jeho prevadzku aj pri globalnom vypadku:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%A1_vodn%C3%AD…
Keby sa nebolo v 90-tycht rokoch privatizovalo nadivoko a napr. radiokomunikacie a taketo zariadenia dostala televizia a rozhlas, ako je tomu v Rakusku, tak by sa dnes rozhlas neriesil cenu elektriny.
Polskie radio Program 1 na LW ide stále a zdá sa,že asi tak skoro LW neopustia
Možno to niektorých fanúšikov dlhých vĺn zaujme
https://www.televizniweb.cz/2021/12/dlouhe-vlny-ce…
Aky mas rozpocet?
https://www.ctu.cz/
https://www.rrtv.cz/cz/
Dovidenia 270 kHz ČRo 1 z východného Slovenska z oblasti Sečoviec a okolia. Počúval som vás vždy keď sa dalo, najmä večer. Ďakujem
Teraz počúvam ČRo 1 cez internetové rádio.
Existuje nejaký kryštálový oscilátor aj v rozsahu 150 - 280 kHz? Inak mám jeden pre 1 MHz (~ 999 kHz). Inak nevie niekto poradiť s low pass filterom? Aby sa odfiltrovali harmonické zo štvorcovej vlny (square wave)?
Dá sa získať licencia pre vysielanie zo zahraničia pre územie Slovenska? Teda by som požiadal o licenciu na nejaké rádio s tým, že poloha by bola ČR - Topolná a určené by to bolo pre SR a išlo v Slovenčine? Výkon by som dal napríklad 100 kW. To by malo byť dosť pre územie SR + nasmerovať antény viac smerom na východ (doteraz boli na západ). Bolo by niečo také možné?
Ďakujem za záznamy.
Mne sa tiež podarilo nakoniec (v teréne) nejaké zhotoviť.
Video postrihám a poskytnem.
Mám zaznamenaný aj oznam o vypnutí DV a SV z Radiožurnálu.
Škoda tohto núteného konca.
SNÁĎ Radiokomunikace aspoň strediská ponechajú, ako to majú aj Rakúšania kúsok od Bratislavy...
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň