Diskusia k téme ČRo 1 na 270 kHz, LW
dufam ze to nezrusia... mas k tomu aj nejake podklady? (link s info)
Vo vysielaní ČRo1 oznámil pán direktor, že sú s Radiokomunikaciami na 90% dohodnutí na nových podmienkach LW.
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_rozhl…
Pri tých ziskoch ČRo sa náklady na dlhé vlny nezdajú nezvládnuteľné. Fakt neviem, o čo ide tomu "Peterovi"...
Najrelevantnejší článok,aký som na túto tému našiel zlin.idnes.cz/cesky-rozhlas-radiozurnal-prestane-vysilat-na-dlouhych-vlnach-z-topolne-1lf-/zlin-zpravy.aspx?c=A131207_2009205_zlin-zpravy_ras
Na planovanom vypnuti DV vysielaca sa najskor nic nemeni. Informacia o znizeni vykonu zo 600 kW na 400 kW je asi starsieho data.
Ale ako tak googlim, nič to nemení na rozhodnutí o jeho vypnutí :-(
Výborná správa pre nás, čo fandíme dlhým vlnám. Uvidíme do kedy.
Zdravím,
Topolná jede aktuálně výkonem cca 400kW (úpravou řízeného napájení anod koncového stupně se to povedlo snížit), Každý den jede jeden koncový stupeň.
Cena pro ČRo je zhruba 17,5 Mio CZK/rok
Aké sú možnosti...
Prestavba súčasného zariadenia na ešte nižší výkon?
Zriadiť tam múzeum AM? Ale nájsť kapitál na kúpu a údržbu...
Ešte pamiatkari by ho mohli zachrániť, ale na štatút technickej pamiatky je to mladé. U nás padajú 150-ročné budovy kvôli obchodným centrám. Ale keď sa chce...
Podarilo sa mi vykutrat jedine informaciu, ze trafostanica mala kapacitu vyse 3 MW. Takze ucinnost tohto vysielaca bola cosi lepsia ako v pripade Horky. Pri vystupnom vykone 1500 kW vychadza na nejakych 50%.
no potom si neviem predstavit ked to onoho casu slo na plne gule 1500kW aky to malo prikon :) ale tak v tych casoch sa s elektrinou hospodarilo trocha inac a bolo to aj v statnom zaujme tak to bolo zajedno... napriklad ako nonstop klimatizacne zariadenie v pyramide sro alebo detto v stv v mlynskej... alebo stare gamatky :)
Ta spotreba je len moj tip, zatial sa mi nepodarilo najst presne info na internete. Vychadzam z toho, ze sa jedna o dost staru technologiu zo 70-tych rokov, ktora myslim presla akurat ciastkovymi modernizaciami, a napr. vysielac Horka v Ziline s nominalnym vystupnym vykonom 4 kW mal prikon cca 20 kW.
Fuuuuha, az tak? Vedel som, ze je to kvoli ekonomike, no uz nie, ze to zerie az tolko. Bude ho skoda, no mame novu dobu a internet sa stava "povinnou vybavou" domacnosti a tam nie je problem pocuvat cokolvek. Je to ako pri konci parnej trakcie - bola to velmi emotivna zmena, no prospesna k rozvoju. Samozrejme, tiez sme prisli o nieco, bez coho sme si nevedeli predstavit svet :-)
vraj ten vysielac chceli uz davnejsie vypnut, ale v chode bol koli Slovakom, ktori ich pocuvali aj na strednom ci vzchodnom Slovensku.
Prevadzka AM vysielaca je brutalne draha, uz len na elektrine. Momentalne ten vysielac bezi na 650 kW, co je minimum, pri ktorom ho dokazu prevadzkovat. Prikon takeho vysielaca je cca 4-5 nasobok vystupneho vykonu, takze rataj trvalu spotrebu cca 3MW.
Toto len na vysvetlenie, tiez urcite nie som za to, aby sa to rusilo, kedze ten vysielac dlhe roky velmi dobre sluzil a urcite ma svoj vyznam.
Nemali ste si ten slovensky nepodarok zvolit na celo CRo!
k tomu sa nas priklana asi urcite viac len to nam zrejme nepomoze - nie je to ako pripad winampu
Je veľká škoda prísť o takú frekvenciu ako je 270 kHz. Aj ja som si kupoval rádio do auta ktoré podporuje toto pásmo lebo som podobne fanúšik Rádio žurnálu a rád počúvam na cestách ich program či vysielajú. Tá frekvencia bude chýbať. Aj ja sa prikláňam tomu aby sa to nerušilo!
Já jsem čech a bydlím tady na slovensku, chci mít čro 1 ji nadále k dispozici na 270 vždyť tá prevádzka vysílání nemuže být tak drahá ne???
ja sa nechcem vzdat cro1 neruste to co nemusite
ja pocuvam 270 khz preto som si kupil aj radio ktore ma dv
Mam tiez nemalo spomienok. V roku 1978 som k narodeninam dostal stavebnicu radia - Radiokonstruktor Kyjev (vyzeralo to asi takto, akurat udavane technicke udaje na tej stranke su nezmysel - http://www.radiomuseum.org/r/unknown_kiev_3_y_2515… Prijimalo to len dlhe vlny, takze som zakotvil na 270 kHz a viac sa to nepreladovalo. Napokon na dlhych vlnach toho nebolo vela na vyber. Malo to relativne citlivy vstupny diel s priamym zosilnenim (ziadny superhet) a dokazalo to zachytit este Varsavu na 225 kHz a Deutschland Funk na 207 kHz }aj ked ten uz isiel velmi slabo). Pouzival som to v Rajeckych Tepliciach, kde bol prijem na 270 kHz velmi dobry. Vzdy, ked som tam cestoval, som to zapol a celu dobu na to fical. Uz som tam ebool vyse tri roky (chodia tam rodicia), ale ta hracka by tam mala este existovat, akurat baterka uz asi bude uplne mrtva. :) Vo februari sa tam chystam, snad este stihnem aspon raz na tom radiu pocuvat Radiozurnal a takto sa rozlucit.
Je to frekvencia, ktoru som pocuval od malicka, od prvej krystalky, z rozsahom DV, mimo Slovensko, ale jak na slovensku a ked som zacal uz ako dospely cestovat po Europe, tak aj tam.
Som sice postihnuty radioamater, ale frekvenciu 270kHz pocuvam aj doma vecer, niekedy cez den aj v praci.
Ale pokrok nezastavime, takze az ho vypnu, budu aspon spomienky.
Mozno zacnem pravidelne pocuvat CRI, alebo podobne, asi z nostalgie..
Ked ide kamionista po svete, tak ho asi viac zaujimaju aktualne dopravne informacie po jeho trase, ako domace spravy ...
Jedine "normalne" vyuzitie si viem predstavit pocas letnej dovolenky pri mori, ked si dvakrat za den chcem vypocut spravy, co noveho doma. Ak som si teda nepriplatil za lepsie ubytovanie so satelitom, a tym padom by som mohol sledovat vsetky domace kanaly zo satelitu.
Dnes maju dlhe vlny vyznam uz iba pre nostalgikov, radioamaterov a mozno par stovak ludi, ktori o takejto moznosti vedia. Rocne naklady na sirenie signalu a udrzbu infrastukury odhadujem tak na milion eur. Stoji to za tie peniaze ?
PS: este sa zvykne argumentovat ako o zaloznom sposobe vysielania, ked padne cela siet klasickych FM vysielacov. Otazka je, kolko ludi o tejto moznosti vie a kolki si mozu naladit LW vysielanie. Staci sa ist pozriet do bezneho elektra a hladat prijimace schopne prijmu na dlhych vlnach. Vela ich asi nebude a normalny laik si za take nieco nebude priplacat.
stojí naozaj za nič keď sa na to pozrieme z druhej strany. Áno dnes má internet už skoro každá domácnosť. Samozrejme, doma nie je si problém pustiť hocijaké rádio ktoré nemá terestrické pokrytie v lokalite. Ale DV vypínať je naozaj zbytočnosť (po praktickej stránke). Zoberme si kamionistov. Je len málo s nich ktorý majú pri sebe "online" zariadenie. Je málo s nich, ktorý majú satelitnú parabolu (ktorá sa dá využiť len pri státi) A keď idú kamikadze po svete, je pre nich predsa jednoduchšie prepnúť Tuner na LW a naladiť si Topolnú. No dobre, kvalita zvuku nie niečo extra, ale za hranicami to ohreje srdce, keď počuje niečo čomu rozumie. Teraz to odstavia a buď si bude púšťať CD alebo bude počúvať "cudzinu"
Škoda Topolnej, svojím spôsobom to je nádhera a niečo úžasne si to naladiť aj doma a stráviť pri tom deň (dokonca ja som si jedného času v robote 270 kHz naladil, lebo príjem SRO bol znemožnený neznámym rušením, ale keďže 270 kHz tiež bola háklivá na prúdové špičky v sieti, všemožné náradie a pod nebolo vždy ju plnehodnotne naladiť) Okrem iného som ladil aj lokálku Sever no ten hral občas sporadicky (asi ako vietor zafúkal) a VIVA 87,9 bola v tom čase off. Samozrejme príjem bol aj iných staníc, podotýkam hlave dve a to naších "lídrov" no to tých naších "lídrov" nemám ani v predvoľbách lebo to celé stojí za ****
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň