Diskusia k téme ČRo 1 na 270 kHz, LW
Nová smlouva tuším do roku 2020 či 2021, výkon bohužel stejný. Na okraji Prahy venku chytitelné, uvnitř ne kvůli průmyslovému rušení. Jediným řešením by byla snad buď přídavná feritová anténa k receiveru na okno, nebo magnetická smyčková anténa s možností odladění rušivých vlivů (něco z toho teď přes zimu doma provedu, pak by to mělo jít bez problémů). Ovšem změnili diagram vysílání, nyní je na Zlínsku výkon anténního systému orientován pouze do nepokrytých oblastí a jinak silně západním směrem, tedy na Čechy, ve snaze pokrýt primárně ČR. V tomto vidím dost velký pokrok. Smůlu mají jen centra velkých měst, kde jsou silné WiFi sítě provozované často i jednotlivými obchody. Naštěstí bydlím na okraji Prahy, kde to takový problém není.
mi písal, že budú vysielať i po februári...
Nejaké nové info ohľadom vysielača alebo nám radioamatérom naozaj bije posledný mesiac na dlhých vlnách ?
...inak pravdivé, obdivujem úpravu zvuku
Český rozhlas má zmluvu s Českými Rádiokomunikáciami do konca februára 2017...
rad som ho pocuval v aute, islo to snad uplne vsade na slovensku... odkedy to ma 50kw je to onicom. myslim ze to malo vyznam iba ked to islo chytat aj mimo cr.
chcelo by to satelitne radio, ako v usa. to by bolo fajn do auta aj na stanice z inych statov.
U nás v Praze úplná ostuda. Polská Jedynka se na DV s určitým šumem chytne i v létě (lepší je to večer), za to Radiožurnál ani omylem. Jde to trochu jen v zimě, kdy je zataženo. Je to ostuda, protože aby takové vysílání mělo smysl, mělo by pokrýt aspoň celý stát. Těsně po změně výkonu vysílače jsem četl rozhovor, kde tehdejší ředitel ČRo přiznal, že na pokrytí území ČR by byl potřeba výkon cca. 80 až 85 kW. Znamenalo by to buď navýšit výkon, nebo zřídit na území Čech opakovač. Jinak ohledně DAB+ - vláda tento týden schválila materiál, který se ČRo ani trochu líbit nebude. Rezervuje mu totiž v digitálu jen 5 stanic, zatímco rozhlas chce celý multiplex. Navíc se nestanovuje, zda by se měl vůbec vypnout analog. Uvidíme, jak to dopadne ve sněmovně a senátu.
Nič v zlom, ale debata tu je nastavená na vysielač ČRo1 Topolná a ty tu z čistého neba postneš link na stream ČRo2...
Vysielanie na DV je strašne finančne nákladné. Aj Topolná bola preto obmedzená. Jediný dôvod nevypnutia je zatial nedostatočné pokrytie ČRo1 v FM pásme v určitých častiach Moravy.
Čo sa týka dosahu v aute mi ide v kvalite DV bez problémov v okolí BA a na celom juzozápadnom Slovensku.
Doma ak by to potreboval počúvať tak bez problémov cez internet a na chalupe cez Skylink.
Pojazdná katastrofa. Za bieleho dňa v dobre odrušenom autorádiu je Topolná už v Zlíne len sotva počúvateľná, signál prehluší čokoľvek. Porovnateľne z 225 kHz PL a to je vzdušnou čiarou nie 20 km ale niekoľko stovák km. Večer sa z Fyzikálnych dôvodov Topolná lepší .. lepší v prípade stabilného prijímu, jazda v aute nepripadá do úvahy (v podstate pri priamej viditeľnosti stožiarov a lokality kde nieje elektrické vedenie a pod je to za jazdy úplne v poriadku aj cez deň). Čo sa týka 225 kHz, je to večer úplne iná liga, za jazdy počúvateľná, kde tu zachrčí (vedenie, rušenie GPS a XY faktorov)
Do kedy to budú sopliť týmto výkonom (viac menej je tento vysielač definitívne takýmto škrtením odpísaný, v prípade okolia DK kde je ČRO1 z 92,5 MHz rovnako za jazdy nepočúvatelný, potvrdené-podpísané). Súdruhovia si neuvedomujú že dobré využitie takéhoto kmitočtu potrebuje iba kilowatty a kilowatty na hranici megawattu. Pľuvátko o 50 kW ten signál v dobe Xmiliónov rušičiek nemá šancu "zdvihnúť" Namiesto rozkrádania štátov, peniaze liať do Topolnej, zdvihnúť výkon aspoň minimálne o jednu nulu, veď "niekedy" sa nám možno zíde. To by sme však asi chceli veľa :(
Po case som skusal prijem Radiozurnalu 270 kHz v Rajeckych Tepliciach na Radiokonstruktor Kijev - dlhovlnne radio. Znizenie vykonu bolo markantne citit. Radio este hralo, ale bolo to ako tak pocuvatelne pri vytoceni regulatoru hlasitosti na maximum.
Skusal som aj P1 na 225 kHz, ktore tiez kedysi hralo dost dobre, ale ani to bohvieako neslo. Pritom vykon by nemal byt tak vyrazne znizeny ako v pripade Radiozurnalu.
Skusim este raz s uplne cerstvymi baterkami, nemam vsak pocit, ze by som bol mal slabe baterky.
Zmluva je podpísaná na asi ešte polroka...
pôjde minimálne do konca februára 2017, čo bude potom sa uvidí...
RD 250 VM byly odvezeny do Liblic, tam je ještě využijou :-)
650 kW to nejde od marca 2014
Topolná vysílala dříve 2xDRV 750, tj. dokopy 1500 kW. To za komunistů a asi do roku 1994. Pak kvuli snížení nákladů se jelo už jen z jednoho vysílače, střídaly se po týdnu, aby se opotřebovávaly rovnoměrně. Někdy po roce 2000 byl snížen výkon až na 650 kW což bylo konstrukční minimum. Dále se ty dva kusy střídaly.
Po rozhodnutí vypnout Topolnou k únoru 2014 došlo nakonec k dohodě, že se sníží výkon na 50kW. K tomu došlo nejprve na původních vysílačích (tuším úpravou anodového napětí) a později na podzim 2014 byl uveden do provozu nový tranzistorový vysílač Transradio. Ten divný zvuk není ani v jednom případě dán VF technikou nebo výkonem, ale nastavením NF zvukového procesoru. Ten je sice umístěn na vysílači, ale kompletně si ho ovládá a nastavuje Český rozhlas.
Jeden DRV 750 byl vykuchán a odvezen do sběru, stejně jako VN rozvodna v přízemí. Druhý původní vysílač vykuchat nejde, je příliš konstrukčně a stavebně spojen s budovou a ta by spadla :-) Provoz je díky moderní technice už automatický, takže bez obsluhy.
Nizsie je napisane ;) Orava, okres Tvrdosin, izba s radiom cca vo vyske 560 m.n.m, okolo domu same hory, lesy.... antena - 25 metrovy drot cca 5 m
nad zemou, prijimac Tesla 814a uzemneny do radiatora :D viac ti o mieste prijmu povedat neviem :D :D
Dakujem za uvedenie do reality, odkial mate taketo info? Rad by som bol aj ja v obraze :) ja ho pocuvam asi 2 roky na tej spominanej dlhej antene takze zmeny som naozaj nepostrehol, no viem ze na tranzistorovom radiu sa da naladit len vecer, aj to so silnym rusenim. Napriek tomu mohli Ceski papalasi ozamit kedy presne sa spustil tento slabsi system, aspon mala spava na internete. Zaujimalo by ma ajtak co sa stalo s povodnym starym systemom ktory bol schopny teda tej prevadzky az na 1,5 MW.... snad tie obrovske RD 250 VM len tak nevyhodia, ved maju za sebou poriadny kus historie, neviem ktore elektronky by dokazali toho tolko prezit
Obec sa nachádza 12 KM od TN smerom na NVNM. Signál je v tejto lokalite oveľa horši odkedy sa výkon vysielača znížil. Na klasické rádio s príjmom LW s 230V mi v exterieri chytá viac šum ako zvuk a paradoxne vysielač FM z Brna ide lepšie ale to záleži od počasia. Vonku sa idú dobre obidva vysielače. Aký príjmač by ste mi poradili na príjem LW do takejto oblasti? Diki
V Žiline počúvam ČRo 1 Rádiožurnál denno - denne na prijímači Imula RP 8310 so zabudovanou malou feritovou anténkou. V marci 2014 (zhruba vtedy, keď mal byť vysielač Topolná definitívne vypnutý) sa kvalita signálu podstatne zhoršila. Signál bol slabý, náchylný na rušenia, ako tak čistý bol len blízko pri okne. Už som aj uvažoval nad tým, že by som si kúpil nejaký DAB prijímač. Len ma tu vtedy niekto "schladil", že DAB vysielanie z Ostravy mi tu v Žiline moc nepôjde.
17. novembra 2014 som postrehol, že sa akosi zmenil aj zvuk. Zvuk bol "posadený" do nižších tónov a celkovo pôsobil prorodzenejšie, aj keď hlasitosť bola spočiatku dosť nízka. Usúdil som, že asi vtedy došlo k sputeniu toho spomínaného nového vysielača.
Neviem, čo s tým potom spravili, no teraz je to skoro tak, ako to bolo aj predtým. Signál je silný a čistý takmer v celom byte, dokonca aj na prijímači, ktorý je napájaný zo siete 230V, kde rušenie zo siete bol dosť veľký problém.
Pridavam sa. Je to uz snad 3-5..8? rokov, co je vykon znizeny. Vtedy sa to dalo standardne pocuvat. Po znizeni vykonu je to o nicom, kvalita nizka, castejsie pocujes prebijajcuce biele spotrebice v ulici ako modulaciu. Aspon teda pri pouziti tranzistoraku s klas. feritkou, resp s teleskopickou antenkou.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň