menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme DAB/DAB+ na Slovensku

2510 príspevkov
Jazz_Laco
Jazz_Laco
01.07.2023 14:45
2
1
@Thom

A ešte dodám k DVB-T, že máme úbohú ponuku televízií, kde viditeľne chýba Markíza, kvôli ktorej ľudia prešli na kábel a satelit. A ešte aj tam robí Markíza problémy, lebo pýta nehorázne peniaze na distribúciu. Čo je bizarné, lebo v Českej republike si to sestra NOVA dovoliť nemôže, tam by ju kopli do zadku....

MINO Z KOSIC
MINO Z KOSIC
01.07.2023 14:42
0
1
@Jazz_Laco

No, máš pravdu,ale osobne si myslím že kým sa vypne FM pásmo,tak skôr budem potrebovať nový bazén ako to nové DAB+ rádio:)
Navyše by ma zaujímalo, akú skutočnú výdrž batérií má to rádio na ktoré si mi dal link, ináč vyzerá byť celkom kvalitné.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
01.07.2023 14:25
1
0
@Thom

No keď o tom ľudia nebudú vedieť, tak asi s tým treba niečo robiť. Napríklad reklama, atraktívne rádiá, podpora štátu na kúpu DAB+ prijímača....

Pokiaľ bude ponuka taká aká je teraz, tak ani ja by som si nekúpil DAB+ rádio. V BA si našťastie viem naladiť aj rakúsky multiplex, takže mám navyše niekoľko nových staníc....

Jazz_Laco
Jazz_Laco
01.07.2023 14:20
2
0
@MINO....

No FM sa časom definitívne vypne a namiesto FM rádiomagnetofónu SONY si k bazénu zoberieš DAB+ prijímač SONY a pustíš si ho na plné gule, nech susedia vedia že si doma....

Napríklad tento

https://www.alza.sk/sony-xdr-s61d-cierne-d5549632.…

MINO Z KOSIC
MINO Z KOSIC
01.07.2023 14:00
0
2
Jednoznačne FM

No ja osobne si neviem predstaviť fungovanie bez klasického rádia.Stale si zoberiem vonku k bazénu môj radiomgnetofon Sony ktorý mám na baterky,a nehovoriac o tom super zvuku ktorý počuť do riadnej diaľky.Ak by neeexistovalo FM vysielanie tak si to neviem predstaviť,zoberiem si smartfon vonku? A kde su dáta,Wifi a batéria za 4. hod. v keli,no tak to nie, Ďakujem, neprosím.Ešte také DAB+ ako z núdze cnosť,by som bral,ale internetové radio len ako úplne posledná núdzová možnosť.

Thom
Thom
01.07.2023 12:46
0
3
Dab

Dabko je na Slovensku zbytocne. Ak by sa spustilo, dopadlo by to tak isto, ako ked telky presli na DVBT, ostalo pri antene 10% populacie. Vacsina beznych ludi ani nevie co to je. Je to uplne zbytocne riesit. Treba sa pozerat po novaich technologiach.

Paloo
Paloo
01.07.2023 12:39
3
0
Dobra prilezitost

Je to dobra prilezitost pre niektore internetove radia, dostat sa medzi ludi a takisto...terajsi velki hraci tam mozu pustit svoje dalsie streamy ... npr.FUN Czechoslovakia,FUN 80s a td...alebo Oldies radia si rozdelit zvlast na radio 60,70 ci 80 atd...

Jazz_Laco
Jazz_Laco
30.06.2023 10:46
1
0
@MikiMauz

Maďarský indián s tým nemá nič spoločné, ale lobbing Expresu a Fun, ktorí bránia pustiť ďalších hráčov na trh aby si ochránili svoje zisky.....

Miki Mauz
Miki Mauz
30.06.2023 10:30
0
1
@ eskamilo2

Pokiaľ tam bude ten maďarský indián nem bude nič napredovať...

rastannan
rastannan
29.06.2023 21:21
0
1
ach

Chlapi, ved to je logicke, ze ked chodite na server radia.sk tak asi mate radi pocuvanie radia.

Ale fakty hovoria jasne, radio je na zostupe. Tak ako konske povozy na zaciatku 20. storocia, tak ako plynove lampy, tak ako pevne linky, tak ako...

Je to tym, ze rovnaky druh informacie (a je jedno ci hudby alebo hovoreneho slova) sa k nam dostane inym, casto lepsim sposobom. Spravy si mozem vypocut i v 9:42 a nemusim cakat do 10:00, v tom je nelinearita skvela. Na hudobnych sluzbach si pustim veci ktore mam rad alebo naopak veci ktore nehra ziadne radio pretoze su prilis minoritne.

Tym nehovorim ze rozhlas ako taky zanikne, ale musi sa prisposobit novym formam. Ale je koniec megawattovym vysielacom na kopcoch. Top je historia. Mozno krasna historia, ale stale historia.

eskamilo2
eskamilo2
29.06.2023 19:48
2
0
Borislav

Súhlas. Ja patrím tiež k staršej generácii, som zvyknutý počúvať večer rádio a dávam mu prednosť pred pozeraním reklám v TV. A to bývam na hraniciach s CZ, kde mám možnosť pozerať všetky české programy cez anténu bezplatne
Prajem všetkým pekný letný večer

Borislav
Borislav
29.06.2023 18:59
0
1
>>Jazz Laco

Nepísal som, že rádio už nepriťahuje ľudí. Ale rádio už nepočúvajú také masy ľudí ako kedysi a tí čo ho počúvajú ho majú zapnuté väčšinou ako hudobnú kulisu. Medzi mladými v mojom okolí nepočúva rádio skoro nikto a keď si niekto niečo pustí, tak sú to väčšinou podcasty.
Netvrdím ani to, že Slovensko je nejakou čiernou dierou, kde nič nefunguje, ale keď sa porovnáme so susedným Českom, tak sme dosť pozadu. A to sa netýka len DABu, ale aj neplateného DVB-T. A namiesto plánov rozširovania pokrytia digitálnym rozhlasom nám technici RTVS a Towercomu básnia o nejakých výhodách v podobe slide show.

eskamilo2
eskamilo2
29.06.2023 14:49
1
0
DAB+ s Slovensko

Chvalabohu napriek skeptikom a neprajníkom a neskutočne pomalým rozhodnutiam kompetentných štátnych úradníkov DAB+ vysielanie na Slovensku napreduje. Kto má problém so súčasnou úrovňou signálu odporúčam jednoduchú vec - externá anténa
Prajem všetkým pekný deň

Jazz_Laco
Jazz_Laco
29.06.2023 13:03
0
0
@Signal

No ak by sa čírou náhodou zaplnila kapacita všetkých multiplexov, môže vzniknúť projekt satelitného a online rádia. V Amerike funguje pod názvom SiriusXM a majú tam 150 rôznych rádií...
Napríklad:
- Elvis Radio - Elvis Presley celý deň
- The Beatles Channel - Beatles celý deň

- 32 rockových rádií
- 13 Hip Hop R&B rádií
- 11 Country rádií
- 8 jazzových rádií

a mnoho ďalších

https://www.siriusxm.com/?intcmp=Global%20Nav_NA_w…

Jazz_Laco
Jazz_Laco
29.06.2023 12:23
0
0
@Signal...

Bežne je v multiplexe 12 rádií, v Londýne som videl multiplex ktorý obsahoval 16 rádií ale aj 22 rádií...

Ak budeme mať dva celoplošné multiplexy a dva multiregionálne, myslíš si na Slovensku vznikne od 48 až do 88 rádií?

Prevádzkovať rádio zasa nie je až také jednoduché. Rádio musíš z niečoho financovať (reklama, dary, vlastná peňaženka), treba platiť poplatky prevádzkovateľovi multiplexu, SOZE, pokiaľ je to samohrajka (áno, budú aj také rádiá) tak tam ľudí nepotrebuješ, ak chceš moderované vysielanie, potrebuješ zamestnať aj nejakých ľudí (nikto tam nepôjde za minimálnu mzdu). Reklamný trh sa nejako extrémne nafukovať nebude, väčšina peňazí pôjde do Expres Group, Fun Group, možno vzniknú ešte 2 ďalšie nové kvalitné celoplošné rádiá, budú tu fungovať 3 kresťanské rádiá, niekoľko špecializovaných - lounge, jazz, talk/news, country, indies....

Signal
Signal
29.06.2023 11:44
0
0
@Jazz_Laco - FM vs. DAB+

A keď sa zaplní kapacita aj v DAB+, čo bude potom ? ! ?

rastannan
rastannan
29.06.2023 08:27
1
1
mladi

Mladi ludia su na mobile a ak dospeju a budu mat rodiny, nebudu mat na pocuvanie radia cas. mimo nejaku cestu, preto autoradio tiez chapem.

to su fakty, rovnako ako noviny budu za 20 rokov uplne mrtve (umrie im dochodcovska cast citatelov), to iste caka radio, mimo mozno prave verejnopravne media, kde sa "zaplati" i narocnejsi obsah. milion samohrajok neobstoji, s rozsirenim flatrate internetu v mobile za rozumny peniaz nie je jediny dovod kupovat radio (ako jednoucelovy pristroj).

bol som obrovsky fanusik radii, dxingu a podobne. ale fakt je, ze vas, ktori sedite u radia hodiny je minimum.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
28.06.2023 22:39
5
0
@Borislav

Len zaujímavé je to, že táto diametrálne odlišná doba sa týka asi len Slovenska alebo Maďarska (kde neexistuje DAB+ vysielanie). Všetky krajiny v Európe prevádzkujú niekoľko multiplexov, ktoré sú zaplnené. A sú tam stanice, ktoré vysielajú bežne v aj FM pásme. To že rádio nepriťahuje ľudí je Tvoj mylný názor. Tak potom ho nebudú počúvať ani v aute, lebo aj tam pripojíš mobil s Tidalom alebo Spotify, playlist máš už vybraný a počúvaš... Ale počúvať len hudbu časom začne byť nudné, väčšina ľudí bude stále potrebovať aj tú pridanú hodnotu, ktorú rádio ponúka - v aute aj ten dopravný servis, inde správy, zábavu a publicistiku...

Možno sú mladí ľudia teraz fixovaní na mobily, ale časom dospejú a začnú hľadať niečo viac, možno nejaké náročnejšie formáty ako napríklad talk/news, country, jazz, classic, indies. A tieto rádiá jednoducho nebudú môcť vysielať v FM, pretože voľné kmitočty už nebudú a tak sa budú musieť presunúť do DAB+....

Alebo si snáď myslíš že Slovensko je nejakou čiernou dierou v Európe, kde nefunguje nič?

Borislav
Borislav
28.06.2023 21:26
0
1
DAB v domácnosti

Hlavne je diametrálne odlišná doba ako pred štvrťstoročím. Každý školák má už dnes mobil s internetom a z môjho pozorovania generácia 10-20 ročných ľudí rádio vôbec nepočúva. Nemajú dôvod. Rádio už proste nepriťahuje také čísla poslucháčov ako kedysi a tento klesajúci trend sa zrejme nepodarí zvrátiť.
Preto som skeptický voči nejakému masívnemu rozširovaniu DABu a zvýšeniu počtu staníc. DAB má naozaj hlavné využitie v aute, kde sú už prijímače automaticky dodávané, takže na toto by som sa sústredil.

Robert_BA
Robert_BA
28.06.2023 17:25
2
2
@David1

DAB v domacnosti je vylozeny no-go. Dnes aj najlacnejsi Internet poskytuje dostatok dat na nepretrzity posluch radia.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
28.06.2023 15:50
2
0
Lokálne / Regionálne DAB+ multiplexy....

Treba povedať že regionálne alebo lokálne DAB+ vysielače môže postaviť iba človek, ktorý má k dispozícií nepotrebný voľný kapitál. Len kúpa vysielača na 12 rádií a antény vyjde na približne 50.000,- eur. Výkon je 5kW. K tomu si prirátaj stožiar, alebo prenájom na stožiari, linku... Prevádzkové náklady za energie na jeden vysielač sú 16500,- eur na 1 rok. Ak by človek chcel postaviť multiregionálnu sieť, ktorá by pokrývala krajské mestá, vynásob si to x8 a stanov si maržu, aby si investíciu splatil do štyroch rokov.....

Problém nie je ani tak v postavení siete vysielačov, ale skôr v pridelení frekvencií a neexistencii rádií, ktoré by v ňom vysielali....

David1
David1
28.06.2023 12:31
0
2
@Pe3k

Nemám doma dôvod meniť súčasný hifi systém s FM rádiom. Každý má doma neobmedzený net väčšinou. NET rádia z celého sveta mám kedy chcem..
Čiže pre mňa DAB+ jedine v aute alebo časom na chalupe ak tam bude iná ponuka ako v FM pásme.

Pe3k
Pe3k
28.06.2023 12:15
2
0
DAB+

Počúvať rádia cez net je pekné, no málokto si môže dovoliť dlhodobo míňať celkom veľké objemy dát... FM aj DAB+ sú predsalen voľne dostupné, bez potreby platiť niečo nad rámec ceny prijímača, resp. i ceny nabíjania batérie. A neviem, no jednorázový výdavok 50 - 100 € mi nepríde ako zásadný problém. Ľudia dávajú 1200 € za mobil, ktorý o 3 - 4 roky vymenia, preto argument nedostatku zariadení je skôr otázkou nevedomosti o DAB a slabej motivácie.

Pokrytie - nuž, pokým nie je definitíva so sieťou, ťažko sa bude napredovať. Som presvedčený, že jedným z riešení sú lokálne vysielače, určité siete ekonomicky zaujímavých oblastí, ktoré by dokázali utiahnuť lokálne/regionálne rádiá. Prechodný čas vysielať súbežne je pre celoplošky mrhaním zdrojov a riešením je Rasťom spomínaný model pridávania do lokálnych sietí nateraz internetové rádia. Ale platiť TWC vysielače s kW výkonmi je pre tieto menšie médiá cesta k záhube.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
28.06.2023 10:22
3
0
@Borislav

Ja začnem od konca - a to ekonomickej sily. Vychádzam z toho, že skupina Expres mala za minulý rok tržby 8.68 milióna eur a zisk 4.53 milióna eur. To znamená, že ten priestor na vznik ďalších rádia, možno dvoch tu je - ale v prípade vzniku nového, atraktívneho rádia by to znamenalo prerozdelenie reklamného trhu a myslím si že Expres by robil všetko preto aby zabránil vzniku ďalších rádií - síce by stále zarábali, ale tržby a zisk by boli menšie....

Počúvať hudbu z internetu, alebo nejakej streamovacej platformy je fajn, ale rádiá sú tu preto, aby ponúkali nejakú pridanú hodnotu v podobe zábavy, informácií a spravodajstva...

Pod Expresom v najbližšej dobe nevznikne žiadne nové DAB+ rádio - toto môžeme očakávať, až sa im podarí vyhrať výberové konanie na DAB+ multiplex, pretože budú vedieť ponúknuť lacnejšie ceny ako konkurencia. O FUN skupine ani nehovorím, lebo oni nespustia v najbližších rokoch nič - jednoducho na to nemajú. Tieto dve skupiny sú spokojné - majú dokopy 5 (v podstate) celoplošných FM rádií, na ktorých zarábajú a nebudú propagovať žiadne DAB+ vysielania a dokonca v najbližšej dobe nebudú v žiadnom multiplexe - aj keby ich tu bolo 10....

A ako ja stále tvrdím, bez DAB+ prijímačov, ktoré mala musela mať aspoň 60% domácností tu nevznikne žiadne nové rádio - preto treba nejakú podporu štátu. Inak tu bude naveky duopol (Expres a FUN) a tri kresťanské rádiá, ktoré bude platiť cirkev a zvyšné rádiá budú prežívať zo dňa na deň.....

Rasťo z Prešova
Rasťo z Prešova
28.06.2023 09:10
3
0
O DABe nie na Slovensku

Keď sa začínalo s DAB v Ríme (popisujem Rím, lebo tu žijem roky) v roku 2011, tak to bolo také paralelné vysielanie s FM. Zachraňovali to verejnoprávny rozhlas RAI a Vatikánske rádio, ktoré do toho šupli všetky svoje stanice. Okolo roku 2015 veľký mediálny hráči, nasadzovali do DABu svoje menšie stanice, ktoré doteraz vysielali len na internete. (Príklad: slovenské FUN by do DABu zaradilo svoju internetovú stanicu FUN cz-sk). Po čase do tých menších staníc už v DABe prišlo moderované vysielanie.
DAB sa aj propagoval. Často bolo počuť z celoplošných staníc info, že sme spustili v DABe naše donedávna internetové rádio, už internet nepotrebujete, stačí mať DAB rádio.
Taký väčší bum nastal v roku 2019. To už do rímskeho DAB vstupovali regionálne stanice z iného talianskeho regiónu. Hovoril som si, načo mi je v Ríme rádio, ktoré vysiela v okolí Benátok, alebo Bologni, Milána... Ale je to super vec, počuješ iných moderátorov, lepší výber hudby, iný štýl moderovania.
Okolo roku 2021 sa v rímskom DABe začali objavovať aj zahraničné stanice. Je tu nejaký program BBC rádia v angličtine, vysiela tu aj nejaké albánske rádio, jeden čas aj čínske, ale asi bolo len na skúšku.
Vznikajú už len čisto DAB rádia. Mediálny dom RTL už ma myslím dve rádia, ktoré majú len licenciu na DAB a pekne to propagujú vo vysielaní. Dnes ráno som preskenoval rímsky DAB éter a našlo mi to 142 staníc.

Počúvanosť
pondelok, 15.7.2024
1.
21,12%   - 0,33%
2.
18,92%   + 4,00%
3.
10,55%   + 4,69%
4.
9,34%   - 1,54%
5.
7,56%   + 1,82%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 15.7.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
28. týždeň 2024 08.07.2024 - 14.07.2024
1.
Album
Imagine Dragons
Eyes Closed
2.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Dasha
Austin
5.
Album
Benson Boone
Beautiful Things
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over