menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme DAB/DAB+ na Slovensku

2510 príspevkov
Borislav
Borislav
28.06.2023 08:40
1
0
>>Jazz Laco

Momentálne tá ponuka programov nie je pre nikoho atraktívna tak, aby si kvôli nemu kupoval nové DAB rádio. Hlavne keď si môže pustiť akúkoľvek hudbu z mobilu, z internetu, alebo na internetovom rádiu. Je tam v podstate to isté ako v FM + k tomu pár digitálnych okruhov pre menšinového poslucháča. Nové rádiá v DABe vzniknú len pod veľkými mediálnymi skupinami, ktoré momentálne dominujú slovenskému trhu, ale to by najprv museli chcieť. Nikto nový sa do celoplošného DABu u nás hrnúť nebude, lebo to nedáva ekonomický význam. Sme malá krajina s veľkým množstvom rádií, ktoré na seba ledva zarobia. Ekonomika nepustí. DAB je príležitosť ako jednoducho dostať signál rádií tam, kde je na FMku slabý signál. Bez plnohodnotného pokrytia je zbytočné fantazírovať o nejakých doplnkových službách.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
27.06.2023 21:04
0
0
@Borislav

A čo je to atraktívna programová ponuka? Lebo to čo vysiela na FM už dávno nie je zaujímavé. Nato by museli vzniknúť nové rádiá a tie nevzniknú aj preto, lebo pokrytie je biedne a penetrácia prijímačmi DAB+ je úbohá.

Momentálne sa riešia frekvencie a predpokladám že to bude trvať ešte najmenej 3 roky, ďalšie tri roky výberové konania na prevádzkovateľov multiplexu. Ak náhodou vyhrajú Towercom a ExpresNet - čo je vysoká pravdepodobnosť - to budú ďalšie dva roky kým sa spustí vysielanie. A potom príde ďalší problém - čím tie multiplexy naplníš. Teoreticky budeš mať 24 voľných miest. Keďže na vznik nového rádia a jeho prevádzku potrebuješ veľa peňazí, tak v prvej etape tam budú vysielať súčasné rádiá a možno nejakí investori s voľným kapitálom, ktorí si to budú chcieť vyskúšať....

Borislav
Borislav
27.06.2023 20:05
2
1
problém DABu

Problém digitálneho rozhlasu na Slovensku je ten, že namiesto pokrytia a atraktívnej programovej ponuky sa riešia nepodstatné veci. Napríklad v diskusii ohľadom DABu tam tí dvaja hostia spomínali doplnkové služby ako slide show a dopravný servis, čo mohlo byť zaujímavé možno pred štvrťstoročím, ale určite nie v súčasnosti. Toto už dnes naozaj nikoho nezaujíma a rozvoju DABu to nijak neprospeje. Nikto sa nebude pozerať na akési obrázky na displeji rádia, najmä ak nemá signál, alebo tie stanice chytí aj na FM. To už môžeme rovno propagovať teletext.
Rádio si kvôli DABu kúpi minimum ľudí. Jeho rozvoj je spojený najmä s autorádiami. Ak nebude DAB pri jazde republikou vypadávať a šumieť ako FMko, tak vodiči ho využijú ako vhodnú alternatívu. Dobrým príkladom je Česko, kde mi po celom jeho území hrá bez výpadku celý repertoár ČRo. ČRo Plus naladím aj tam, kde nemá pokrytie na FM. Takisto Wave a ďalšie stanice. Kvalita zvuku je otázna, ale na hovorené slovo v aute je postačujúca.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
27.06.2023 15:49
0
0
Prijímače....

No také tie lepšie začínajú už od 50€, na bežné počúvanie ti aj mono bude úplne postačovať. Technisat má celkom slušný výber....

Až sa radikálnejšie zvýši predaj - nie len na Slovensku ale aj v celej Európe - ceny budú klesať....

David1
David1
27.06.2023 15:32
2
0
DAB+

Stále nefunguje riadne vysielanie v DAB+. Ide o skúšobnú prevádzku. V BA ide tiež iba 3,6kW smerovaním na severovýchod. Už v Pezinku je problém v interiéri. DAB+rádia sú zbytočne drahé.. Nemyslím tie mono šumítka z lidla a pod. Poriadne zvukovo je až okolo 100€.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
27.06.2023 14:57
1
0
Mínusy....

Ale tie výpadky alebo že musíš stáť na jednom mieste sú dané pravdepodobne nekvalitným pokrytím DAB+ vysielania. To je dôsledok že sa nikto nevenuje prevádzkovaniu DAB+ multiplexov. Predpokladám, že si z Košíc, v meste máš vysielač s výkonom 2kW. Možno ak by výkon bol navýšený na 10kW, tak by si tie problémy nemal. Plus Košice sú kopcovité mesto, takže je možné aj to, že je tam potrebné postaviť 2 vysielače, aby sa to pokrytie zlepšilo....

FM pásmo je super, hrá to skoro vždy, ale počet frekvencií je limitovaný a v súčasnej dobe je takmer nemožné, aby vzniklo nejaké nové rádio, ktoré by bolo iné ako to čo máme na Slovensku. Jediné riešenie je DAB+ a nejaká forma podpory kúpy prijímačov.....

MINO Z KOSIC
MINO Z KOSIC
27.06.2023 14:42
1
3
Mínusy DAB plusového vysielania.

Keď mám na výber, určite si vyberiem fm vysielanie,aj ked je DAB+ kvalitnejšie,ale naše zlaté FM pásmo, počúvame od 90' a čo mu chýba?Zvykol som počúvať aj DABko,ale prestal som,odkedy sa mi stalo že po pol hodine som si uvedomil že je ticho a nič mi nehrá.Musim stať na jednom mieste aby mi to hralo,pri FM sa mi to nikdy nestalo, otočím anténou a hotovo.Pri DABku ani neexistuje možnosť preladenia, buď vam ide všetko alebo nič.Nehivoriac o tom že DAB rádio má displej a baterky mi tam vydržia adi 5.hodin, čo pri počúvaní na záhrade je nepredstaviteľné.Tak takto v mojom prípade napreduje DAB+ vysielanie.

Jazz_Laco
Jazz_Laco
26.06.2023 13:57
3
0
DAB+

Pokiaľ štát nejakým spôsobom nepodporí predaj DAB+ prijímačov, tak ľudia nebudú počúvať digitálne rádiá...

Na druhej strane lobing Bauer a Fun (Kollár) znemožní akúkoľvek výstavbu DAB+ vysielačov, pretože sa bude argumentovať napríklad vojnou na Ukrajine a z toho dôvodu nie je možné skoordinovať frekvencie. Bauer si bude chrániť svoje zisky, časť ktorých by sa inak mohla prerozdeliť medzi nových vysielateľov....

Pokiaľ tu nebude nejaká alternatíva voči Towercomu, nejaký súkromný prevádzkovateľ DAB+, ktorý bude pokrývať aspoň 66% obyvateľstva (samozrejme za lacnejšie peniaze ako monopolný prevádzkovateľ) a rovnaký počet ľudí nebude mať digitálny prijímač, tak nevzniknú nové rádia....

Je to taký začarovaný kruh...

Paloo
Paloo
26.06.2023 13:21
0
1
jestvuje vobec nejaky plan?

Po vypocuti rozhovoru na Radiu Slovensko mam pocit, ze vobec nejestvuje nejaky plan ...len take pokrytie aby sa nepovedalo a zvysok sa bude riesit,podla toho ze ci sa im to financne vyplati ... zaujimave riesenie

PeterDX
PeterDX
20.06.2023 22:52
0
1
Nemyslím si, že...

...je chyba v mojom DAB+ prijímači.

Laik
Laik
20.06.2023 22:33
1
0
@PeterDX

Chyba môže byť na strane vysielateľa alebo prevádzkovateľa MUXu - v enkódovaní inkompatibilnom s DAB+ normou.

PeterDX
PeterDX
20.06.2023 20:58
1
1
Logá staníc RTVS (DAB+ obrázky)

Zaujímavé, že Tesla Sound DAB65 ich nezobrazí korektne..12D CZ OK. Neviem ako to majú iné DAB+ prijímače.

Laik
Laik
20.06.2023 18:30
1
0
@PeterDX

Nielen RTVS, ale aj SEPIA ( https://www.sepia.sk ) a TOWERCOM ( https://towercom.sk/sk ).

Quido
Quido
19.06.2023 21:57
0
1
Poprad a Mariánska hora nad Levočou

Dnes sa mi podarilo nájsť nové miesto na český 12D v Poprade. Od začiatku som vedel o Maxe, už ako išli Hosťálkovice. Minule sa pridala Kvetnica po ceste na Dubinu a dnes nové parkovisko na cintoríne vo Veľkej. Ide plynule. Na hrane. No bez sekania. Podozrievam Javorový vrch, lebo minulého roku o takomto čase to tam nešlo.
Ďalej Mariánska hora. Ide Krížava, Palaska, Przehyba, Heringeš a Dubník. Inak Palaska má niekedy veľmi dobré presahy na Spiš a to netreba byť ani na kopci. Napríklad priamo v Bijacovciach.

Quido
Quido
19.06.2023 13:23
1
1
Bojnice

Majú podľa povolenia 700 W.

Palo2
Palo2
19.06.2023 12:29
2
2
Pokrytie

Na Slovensku chýba hlavne pokrytie signálom DAB+, ak idete autom z Bratislavy na východ za Košice, polovicu cesty signál nemáte, na južnom ťahu okolie Žiaru nad Hronom, Zvolen, Detva, Lučenec, Tornaľa, Rožňava, Moldava nad Bodvou a severný ťah fakticky všetko od Vrútok po Prešov.

PeterDX
PeterDX
19.06.2023 09:22
3
1
RTVS zaspala dobu

Vysiela len logá staníc, takto sa to robí do psej matere..DAB+ obrázky ČRo Radiožurnálu na 12D.

Vysiela sa napr. aj šport a počasie...

https://ibb.co/Tw2tj0j

https://ibb.co/QdJm7pK

https://ibb.co/sRzJ8F6

https://ibb.co/L16jFJT

PeterDX
PeterDX
11.06.2023 14:08
4
0
Potvrdzujem, že Bojnice 12A idú

Kúsok od Prievidze nulová chybovosť, čiže už by aj Prievidza mala byť tým pádom pokrytá..Krížava ju pokrývala len sčasti.

Tentokrát Tesla Sound DAB65 prijímač.

PeterDX
PeterDX
11.06.2023 08:42
2
1
Borský Mikuláš plánuje navýšení výkonu DAB+ na 5 kW, RTVS chce spustit další vysílače
JurajDx
JurajDx
09.06.2023 13:23
0
1
Dunajská Streda 12 C

V čase výluky Kamzíka 12C a Trenčín 12C ešte nevysielal,hrala Dunajská Streda,ako tak aj na kopci v okrese Kys.nové mesto.

Signal
Signal
09.06.2023 11:50
1
3
Blud na n-tu

DAB+ Dunajská Streda bol blud na n-tu, keď signál ide z Kamzíka... Neviem kerý "odborník" to vym myslel...

Vladopd
Vladopd
07.06.2023 21:47
1
1
@PeterDx

Dik za info

PeterDX
PeterDX
07.06.2023 21:40
3
1
Takže takto..info od technika RTVS pána Romana Skřivánka

Dunajská Streda 12C je už vypnutá, technológia bola presunutá do Bojníc.

Vladopd
Vladopd
07.06.2023 21:32
0
1
Bojnice

Ja som uz cez vikend zistil full signal a stale je. Tak tie Bojnice asi idu. Z inej miestnosti ako mam DAB prijimac vidim vysielac TWCM. Sokuje ma, ze ziadne info o tom.

Počúvanosť
pondelok, 15.7.2024
1.
21,12%   - 0,33%
2.
18,92%   + 4,00%
3.
10,55%   + 4,69%
4.
9,34%   - 1,54%
5.
7,56%   + 1,82%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 15.7.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
28. týždeň 2024 08.07.2024 - 14.07.2024
1.
Album
Imagine Dragons
Eyes Closed
2.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Dasha
Austin
5.
Album
Benson Boone
Beautiful Things
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over