Diskusia k téme DAB/DAB+ na Slovensku
DAB+ sa nevysiela preto, lebo Towertroll nem bude platiť elekrinu a ani RedTVS nekce...
Expres je súkromný a vysielače mu idú, viaceré menšie stanice majú tiež vlastné vysielače a výpadky majú minimálne, tak prečo by to nemohlo fungovať pri digitále? Ak by sa dali dokopy viacerí vysielatelia a aspoň v top lokalitách ako napr. KE, PO, PP, BB, ZA, MT, TN, NR a BA vybudovali lokálne vysielače, bolo by to zaujímavé pre trh. Veľká časť ľudí zostáva počas dňa v meste, preto takéto pokrytie centier by bolo prínosné a pre mnohých aj motivujúce pre kúpu DAB rádia.
Ty tu nesleduješ ostatné rubriky, napr. FM ? o skoro každom FM rádiu, ktoré si prevádzkuje vysielače samo sa tu objavujú komenty, ako je to vypadnuté, ako to seká, šumí, brumí, je prehúlené alebo slabé ... čo sa týka vysielačov pod kontrolou Towercomu, tak sa tu zriadkakedy niečo objaví a keď, tak sa jedná o vopred nahlásenú údržbovú odstávku.
Vysielanie je privátny biznis a každý si môže nastaviť svoj pomer medzi dobre a lacno.
Nepoznam medicinu, ale preco by som si nemohol doma sam zoperovat slepe crevo?
značne naivná predstava, napíš pre každý multiplex 12 až 15 staníc (a do celoplošného multiplexu nepíš Viva, SiTy a pod.) a potom sa môžeme baviť o DAB+
Už podľa žiadateľov o voľné frekvencie sa dá predpokladať, že nám bude treba vytvoriť 4 siete.
Prvá sieť celoplošná RTVS
Druhá sieť celoplošná Expres + Funrádio + Lumen.
Tretia sieť regionálna BestFM, Dobré Rádio, Viva, Goldies, rádio7,rádio Mária, Detské Rádio + regionálne a lokálne.
Nepoznám slovenskú legislatívu ohľadom DAB, ale keď tak všetci nadávajú na Towercom, prečo si rozhlasové stanice nevytvoria svoju sieť vysielačov ako napr. v Taliansku?
Napr. Multiplex RTVS, Multiplex Bauer Media, Multiplex Fun Media... Prevádzkujú si vlastné vysielače bez toho aby platili tretej strane.
Nejde zvuk na rádiách..všimol som si to dnes okolo 15:00..nejde ani teraz.
Inak AVIS 10B išiel dosť dobre i v Maďarsku na zelenej značke. GPS: http://maps.google.com/?q=48.15719 ,19.88337
https://www.teleoff.gov.sk/t-dab/
Tu si prečítaj vyjadrenia všetkých naozaj zainteresovaných k tejto téme, hlavne pána Antalu. Napr. taký Towercom veľmi rád odvysiela všetko, čo si RTVS (o iných asi ani netreba uvažovať) objedná a (hlavne) zaplatí !
Mimochodom, pred týždňom so tu dal do pľacu otázku a zatiaľ celkovo NULA odpvedí.
Tento štát na DAB+ ladí zvysoka jak na placatÿ kameň....berie to ako príťaž...keby nemuseli,tak dodnes máme asi aj analógovù tv.... pokiaľ nebude poriadna sieť pre RTVS tak nečakajte nejakú extra odozvu...
Pár dní ešte bolo aktívne, ale už ho úplne odpojili, nenaskenuje.
Tzv. "VKV I" fungovalo lepšie lebo:
1. bol "mierne" nižší počet staníc ktoré tam vysielali a teda
2. stačilo pár výkonných vysielačov na vhodných kopcoch
Nížiny majú aj nevýhody. Síce signál nezatieňujú kopce ale nemáš veľmi kam dávať vysielače, pretože.. no pretože nemáš kopce. Viď. Dánsko a ako funguje ich mobilná sieť, nákladné na výstavbu a pritom kopce nikde.
Nemecko je prevažne rovinaté, Slovensko zas kopcovité až hornaté. https://opentopomap.org/
Už tu ktosi spomínal, že na Slovensku VKV I (vlnová dĺžka: 3,44 - 3,92 m) fungovali o poznanie lepšie než VKV II (vlnová dĺžka: 2,36 m - 2,91 m). (Ja osobne si to nepamätám, ale je to vysoko pravdepodobné.)
Vlnová dĺžka 1,06 - 1,46 m (VKV III) na Slovensku nikdy (riadne) fungovať nebude, lebo fyzicky nemôže - boli by potrebné mnohé desiatky (ak nie až stovky) vysielačov na dokonalé pokrytie celého územia; tobôž so zvolenou (najnevhodnejšou) vertikálnou polarizáciou.
Toto je téma o DAB/DAB+ na Slovensku, DAB vo svete sa rieši v inej téme. O Nemecku to teda malo ísť do inej témy
Deutschland : Dopyt po digitálnom rádiu sa zvyšuje – rádio zostáva relevantným masovým médiom
Zverejnené 12. februára 2022 redaktorom v časti Tlačové správy
Dopyt po digitálnom rádiu sa zvyšuje. V minulom roku bolo takmer 40 percent všetkých predaných rádií vybavených DAB. Počet rozhlasových prijímačov bez DAB naopak klesol o 16 percent, čisto analógové prijímače tvorili len tretinu rozhlasového trhu (35 %). Takmer polovicu tržieb v rádiovom segmente spotrebnej elektroniky dnes tvoria zariadenia DAB (47 %).
V roku 2021 sa v Nemecku predalo celkovo viac ako 5,5 milióna rádiových a audio prijímačov
Trhový podiel DAB rádií rastie na 40 percent
Digitálne rádio však zahŕňa viac ako DAB: okrem digitálneho rádia sú veľmi obľúbené aj webové rádiá a podcasty. Tie je možné počuť na 60 miliónoch dostupných smartfónov a na internetových rádiách, ktoré sú v Nemecku čoraz populárnejšie. Viac ako štvrtinu všetkých predaných rádií v roku 2021 tvorili internetové rádiá bez integrovaného rádiového prijímača. Na význame v tejto krajine naberajú aj hybridné rádiá, ktoré kombinujú viacero možností digitálneho príjmu. Trhový podiel hybridných rádií vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 40 percent na 8,2 percenta. Takmer 20 percent tržieb zo segmentu rádií možno pripísať hybridným rádiám. Celkovo sa v Nemecku v roku 2021 predalo viac ako 5,5 milióna rádiových a audio prijímačov. K tým druhým patria internetové rádiá, hi-fi systémy a prijímače/tunery.
„V časoch zmyslového preťaženia zažíva rádio renesanciu. Podcasty sú na vzostupe, webové rádiá sú obzvlášť ľahko dostupné a predaj DAB prijímačov rastie: takmer každý druhý spotrebiteľ v Nemecku sa v roku 2021 rozhodol pre digitálne rádio,“ povedala Carine Chardon, výkonná riaditeľka asociácie spotrebnej elektroniky ZVEI, pri príležitosti World Radio. Deň 13. februára. „Sortiment rádií na trhu je rôznorodý a zahŕňa všetky mysliteľné konfigurácie zariadení, takže pre každého existuje to pravé rádio.“ S rastúcou ponukou programov a zvyšujúcou sa dostupnosťou sa DAB stáva ešte atraktívnejším. Od roku 2010 sa v Nemecku predalo celkovo približne 13 miliónov zariadení DAB.
Zdroj: Tlačová správa ZVEI, GfK
FM na Slovensku bez DAB + ? a to v strede Euroópy kde nemá DAB pri nás len Maďarsko to je zasa len výhovorkou nejakého južana obhajujúc FM za niečo úspornejšie slovenským liehovarom na ktorý sme si už zvykli. To si radšej prečítam niečo z Nemecka ako od trúhlenia čo zasa u nás v digitále nemusí fungovať. https://www.inside-digital.de/ratgeber/digitalradi… Rádio DAB: DAB+ je nástupcom rádia FM Ak ste si v posledných rokoch kúpili nové auto, pravdepodobne ste narazili na štandard rádia DAB+. Nahradí klasické VHF rádio. Čo ponúka rádio cez DAB, aké sú výhody a aké sú nevýhody nového štandardu? Najdôležitejším rozdielom medzi DAB rádiom a konvenčným FM rádiom je typ prenosu.
Zatiaľ čo klasický VHF stále vysiela v analógovej forme, DAB+ je digitálny štandard. To znamená, že už neexistujú žiadne hlučné vysielače. Zároveň je však vysielanie pre vysielateľov o niečo zložitejšie, pretože na frekvencii už nie je len jeden vysielateľ, ale takzvané multiplexy. Tu je niekoľko vysielačov kombinovaných na jednej frekvencii. NAJVÄČŠIA NEVÝHODA DAB+: TAKMER ŽIADNE LOKÁLNE STANICE
Tieto multiplexy sa však malým mestským rádiám alebo lokálnym rádiám neoplatí, aby napríklad všetky rádiové NRW stanice nevysielali s DAB+. Rozhlasová stanica je spravidla počuť aspoň v jednej celej spolkovej krajine. Miestne rozhlasové stanice NRW však obsluhujú iba jeden okres. Pre DAB+/DAB rádio neexistuje vhodná prenosová infraštruktúra. VÝHODA: V CELOM NEMECKU JE POČUŤ VEĽA STANÍC Zároveň existujú takzvané federálne muxy, teda stanice, ktoré je možné počuť celoplošne. Ak máte takúto stanicu zapnutú vo svojom autorádiu, pri jazde z Hamburgu do Mníchova ju ani nemusíte hľadať.
Teraz existujú dva z týchto federálnych muxov. Prvý z týchto dvoch je vo vysielaní už dlho a v Nemecku ho možno prijímať veľmi široko. Operátori hovoria o 85 percentnom pokrytí v uzavretých miestnostiach a 96 percentách v areáli pre DAB rádio. Druhý federálny mux s novými programami sa začal na jeseň 2020. Nemá až toľko vysielacích miest ako prvý vysielací reťazec, no mala by osloviť aj 67 miliónov technicky možných poslucháčov.
Celkovo je možné prijímať viac ako 260 rozhlasových programov v rôznych regiónoch Nemecka. Viac ako 65 sú exkluzívne programy DAB+, ktoré sú dostupné len digitálne pozemne. 13 z týchto staníc je možné prijímať v prvom federálnom muxe. Ak je možné prijímať aj druhý multiplex, počet staníc, ktoré je možné prijímať na národnej úrovni, sa zvýši až na 29.
TOTO SÚ NOVÉ STANICE DAB+
Prvé nové stanice DAB+ sú dostupné od októbra 2020 a ďalšie stále pribúdajú. Môžete počuť Antenne Bayern, dpd Drivers Radio, Nostalgie (od Energy), RTL Radio, Rock Antenne, 8080s Radio, Klassik Radio Beats, AIDAradio, Sportradio Deutschland, Femotion a Toggo Radio. K dispozícii sú tiež štyri nové stanice Absolut Radio s rôznymi farbami hudby.
Regionálne ponuky sú v podstate regionálne rozhlasové stanice verejnoprávnych vysielateľov. V závislosti od spolkovej krajiny existujú aj ďalší regionálni súkromní vysielatelia. Výber sa veľmi líši. Zatiaľ čo v Severnom Porýní-Vestfálsku môžete prijímať iba stanice WDR a národné stanice, v Berlíne môžete počúvať množstvo súkromných rozhlasových staníc, ktoré sú dostupné aj na VHF. Okrem toho existujú dokonca aj verejnoprávni vysielatelia, ktorých by v Berlíne v skutočnosti nebolo počuť, ako napríklad SWR3. Kontrola dostupnosti na webovej stránke prevádzkovateľa stanice vám povie, ktoré stanice je možné prijímať vo vašom regióne. Takúto mapu nájdete na dabplus.de a na Antenne Deutschland . TIETO ZARIADENIA PODPORUJÚ DAB+
Jedna vec je jasná: nový rádiový štandard DAB+ by sa mal presadiť na trhu so všetkou silou. V autorádiách je to už dávno štandard. No od konca roka 2020 je DAB+ povinné aj vo všetkých novopredávaných rádiách. Dôvodom je zodpovedajúca zákonná požiadavka. Stanovuje, že každé rádio, ktoré má na palube RDS, musí podporovať aj DAB+ a tým sa automaticky stáva DAB rádiom. RDS umožňuje okrem iného zobrazenie názvu rozhlasovej stanice a nemá technicky nič spoločné s DAB+. Toto rozlíšenie však aspoň zabezpečuje, že rádio má displej a nejde o 5-eurové lacné rádio.
Za málo peňazí ale zoženiete aj prenosné DAB+ prijímače. Na Amazone nájdete zariadenia od približne 20 eur, ktoré sú vybavené DAB+ . Ak majú automatický výstup, môžete ich teoreticky pripojiť k existujúcemu systému doma a veľké reproduktory použiť ako prehrávacie boxy. Existujú retrofit sady pre autá , ktoré využívajú aj cinch kábel alebo konvertujú DAB+ signál na FM signál, ktorý potom môže prijímať akékoľvek rádio. V niektorých prípadoch môžete týmto spôsobom dodatočne vybaviť aj handsfree pre váš smartfón, ak ho vaše auto nemá.
OK, čiže Brazílčania zrealizovali, v USA a Mexiku existujú neformálne úvahy. A čo Európa?
Ako pozerám v NTFS, na SK je to pásmo prevažne pridelené vojsku. Paradoxne ale nejakým zázrakom ešte krátke pásmo 48,5 - 66 MHz zostalo vyhradené pre R a TV.
Na temu rozsirenia VKV/FM sa da najst kopec clankov.
https://en.wikipedia.org/wiki/FM_extended_band_in_…
https://www.prometheusradio.org/expanded_fm_band
https://recnet.com/alternate-spectrum-76-88
https://medium.com/en-frecuencia/a-new-look-at-low…
Kde sa hovorí o predĺžení VKV/FM pásma nadol?
Kvôli krízovým situáciám mali ponechať (v pohotovosti) funkčný aspoň 1 SV vysielač.
V krízovej situácii aj inteligencia, ktorá si ich ponechala, ocení analógové telefónne linky bez potreby externého napájania. Proletariát sa ZATIAĽ vytešuje z "moderných" VoIP a mobilov.
Za hlavny problem FM povazujem jeho preplnenost. Takto to vnimaju aj v mnohych inych krajinach. Rozsirenie FM je asi najjednoduchsie riesenie v tejto situacii. V prvom kroku o pasmo 76-88 MHz, ktore ma velmi dobru podporu vdaka japonskemu FM 76-95 MHz. Japonci tiez postupne rozsiruju - smerom nahor.
Hovori sa aj o rozsireni FM az na pamso od 64, co by znamenalo opatovne spustenie vysielania v byvalom OIRT pasme. Podpora je vyrazne horsia (odhliadnuc od starych radii este z cias socializmu), ale nie je uplne najhorsia. V sucasnosti sa predava niekolko takych radii, zrejme urcenych pre rusky trh. Nedavno som kupi vreckovy digitalnh prijimac, ktory ma SV, KV a VKV, pricom VKV ide v rozsahu 63-108 MHz.
Nevidim ako schodnu cestu to, absa sa uplne odstavilo akekolvek analogove vysielanie a vysielalo len digitalne. Digitalne technologie maju cely rad problemov a to hlavne: !. velka zlozitost prijimacov, 2. vysoke energeticke naroky. Technologia naprosto nevhodna do stazenych podmienok, nebodaj do nejakej krizovej situacie.
Towwrcom to platí z peňazí, čo vyžmýka z RTVS (podobne aj Plustelku a v dávej minulosti Skylink). Slimáky a žabie stehienka ponúkajú aj v takom zapadákove, ako sú Bašovce.
Frekvencie sú skoordinované, technika nainštalovaná (v rozsahu, aký objednala RTVS). Voľná kapacita je ... a stanice sa do toho nehrnú, pritom by to mali za lacný peniaz (viď vyššie)
Vlnová dĺžka je 1,06 m (240 MHz) - 1,46 m (174 Mhz).
To sa bude nádherne strácať... V Británii aj v "pokrytých" mestách majú problém naladiť - napr. na nižších poschodiach budov.
Pre porovnanie, vlnová dĺžka VKV II (FM) je 2,36 m (108 MHz) - 2,91 m (87,5 MHz).
Momentálne to asi dotuje Towercom, možno na to berie nejaké dotácie z EÚ (ktorá to celé vymyslela a všemožne podporuje), neviem.
Tunajší fanúšikovia - hobi(s)ti by ale asi najradšej, aby štát im ich hobi(tince) dotoval. Lebo vraj "Štát nekoná... Slovensko spinká...".
To, že na niektorom trhu - napr. v Taliansku - je o niečo záujem, neznamená, že tá istá komodita bude mať úspech aj inde. Alebo snáď pozná niekto na Slovensku reštauráciu, ktorá by podávala slimáky či žabie stehienka? Podľa teórie hobi(s)tov "slovenské reštaurácie (oproti francúzskym) zaspali dobu".
Hobi(s)ti pritom nechcú pochopiť, že štát už v danej veci spravil všetko, čo mal a mohol - vyčlenil frekvenčné pásmo a vytvoril legislatívny rámec ( https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2007…
Ešte raz teda hobi(s)tom pripomínam ich možnosti:
1) Skoordinovať frekvenciu
https://www.teleoff.gov.sk/sprava-frekvencii/
2) Nakúpiť a nainštalovať techniku
3a) Ponúknuť kapacitu (na prenájom) vysielateľom
https://www.radia.sk/radia
3b) Zahájiť vlastné vysielanie
http://www.rvr.sk/pre-verejnost-ziadosti-o-licenci…
4) Zarábať
JE TO TAK JEDNODUCHÉ!
Všetci, čo sa dožadujete DAB-u, napíšte sem 2x15 staníc schopných zaplatiť celoštátne vysielanie a k tomu môžte pridať aj 5x15 staníc schopných zaplatiť vysielanie aspoň v jednom regióne - západ, sever(ZA), stred(PP), stred(BB-LC-RS), východ.
Čím viac názorov napíšete, tým bude situácia jasnejšia.
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň