menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme Rádio Viva

5864 príspevkov
LuboTS
LuboTS
31.08.2018 16:43
0
0
...

Pekne sa nám táto téma "zamorila". Ak si chce niekto prečítať názory na toto rádio alebo príspevok k tomuto rádiu, musí ísť poriadne ďaleko do histórie. Dúfam že takto iné témy nedopadnú

rastaman
rastaman
31.08.2018 15:43
0
0
Loudness War (DYNAMIC RANGE) Research

Loudness has no effect on sales – Earl Vickers

Listeners DON’T prefer heavy compression – Naomi Croghan

Less compression sounds better; no effect on sales – Dave Viney

Listeners don’t prefer loud music – Sound On Sound Magazine

Loudness research at Anglia Ruskin University (ARU), The University of West London (UWL) and Cambridge University (CU)
(Formal project supporters and contributors include: BBC, Prism Sound, DTS, TC Electronic, TF Pro and The Pleasurize Music Foundation...)

http://dynamicrangeday.co.uk/research/

***

Ovláda tu niekto (okrem mňa) ANGLIČTINU?

;-)

rastaman
rastaman
31.08.2018 15:36
0
0
Re: @Palo & @Ivan

@Ivan,

ako vidíš, @Palo POTVRDIL, že DEVÍN nekomprimuje, ani inak nespracováva zvuk (s výnimkou mäkkej limitácie, ktorá sa ale s ohľadom na nízku úroveň zvuku - so snáď až zbytočne veľkou rezervou - horko-ťažko niekedy dostaví; bez nej by v prípade potreby tvrdo limitoval vysielač). Tým je potvrdené, že normy to dovolia.

Tebou (29.08.2018 08:39) sľúbené výsledky merania ZVUKu DEVÍNu tu stále nevidím.

"Zabudol" si?

;-)

rastaman
rastaman
31.08.2018 15:31
0
0
@Seth-íček,

počul som to, čo Tebe museli potvrdiť @Ivan a vizuálny analyzér.

Do POČUTIA!

;-)

PS: Odporúčam niekoľkomesačnú kúru TICHOm - snáď/možno sa Ti zregenerujú sluchové vlásočnice a budeme môcť diskutovať o zvuku.

;-)

Seth
Seth
29.08.2018 17:33
0
0
Re: Palo

Ja na rastamana už vôbec detailne nereagujem. Viď. Čo posledne citoval mňa, vytiahol si len to čo sa mu hodilo aby to zatiahol vo svoj prospech. Čo ti poviem. Inak debata z Ivanom, dám za pravdu pravdu

Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
29.08.2018 13:53
0
0
Pali

To bolo v 2015 :). Odvtedy sme mali 20 roznych inych nastaveni. :) Odvtedy sme presli dlhu cestu a za to obdobie sme pochopili viac ako tento proces funguje a kde sa robia zasadne chyby. To co pocujes na sluchadka zo 320 streamu pocujes aj zo sluchadka na FM.

Palo (neregistrovaný, 195.91.74.xxx)
Palo (neregistrovaný, 195.91.74.xxx)
29.08.2018 12:57
0
0
Ivan

Len treba este nezabudat aj na to, co ma to dane konkretne radio este na vysielaci. Lebo Expres a Fun tam nemaju to iste, aj ked v studiu hej. Tiez aj kodek, s ktorym trasuju a bitrate.
A co sa tyka vasho zvuku, viem ze mate teraz novy, ale ten predtym som vam predsa nastavoval ja :-))

Ivan (neregistrovaný, 77.247.224.xxx)
Ivan (neregistrovaný, 77.247.224.xxx)
29.08.2018 12:31
0
0
Pali

Caf pali. Ano zabudol som spoment ze kazdy procesor ci orban idt omnia ma iny chatakteristicky odtien zvuku. Ale to sa netyka nasich spominanych velikanov lebo vsetci pouzivaju IDT s je obrovsky rozdiel medzi X a Fun. Stale tvrdim kolko ludi tolko chuti. Kazdy mame ine preferencie. Niekdo preferuje tlak, hlas, silu v 500 / 1900 / 4900 fr urovniach na ukor farby zvuku. A niekdo sa vyziva v 80 /150 /300 fr urovniach. Poznas ten zvuk v hororoch ked vrzgaju stare dvere alebo podlaha. To u nas na vive a vo fun zazijes az sa pos... :). Skoda ze si sa nezucastnil naseho pondelnajsieho testu na vive z dobrymi studiovymi sluchadkami. Pocul by si co hovorim o mojich preferenciach. Tym nechcem naznacit ze zvuk vivy je najlepsi zo vsetkych pretoze take hodnotenie sa ani neda urobit pretoze neexistuju referencne parametre. Vsetky zvuky velkych aj niektorych mensich radii su take ake preferuje radio jeho format a jeho posluchaci.

Palo (neregistrovaný, 195.91.74.xxx)
Palo (neregistrovaný, 195.91.74.xxx)
29.08.2018 11:01
0
0
Ivan

Jedna vec je co pises, s tym suhlasim. Druha podstatna je aj typ procesoru. Ine sa da robit (schvalne nebudem menovat konkretne znacky) na tvojej znacke, ine na EXP, Fun a ine na E2, ci pripadne na Devine. A ked sme pri tom Devine, oni nepouzivaju kompresor, resp. minimalne, tj. nevytahuju z dola na hor zvuk, maju tam len light limiter a na vysielaci este maju MPX. Lenze to je hlavne preto, lebo vysielaju prevazne klasicku hudbu, ktora fakt zneje divne, ak by bola nakomprimovana. Rastaman stale nepochopil, ze dnes je trend komprimovat dokonca uz priamo nahravky, tie su uplne inde, ako kedysi. Robia to studia po celom svete, lebo jednoducho to je pritazlivejsie pre posluchaca, ludom sa to tak paci a zaujme ich to. Presne tak isto, ako som uz raz pisal, ze aj fotky sa dnes “nakomprimovavaju” vo Photoshope, aby lepsie vyzerali, tak aj hudba, lebo jednoducho je to lepsie - to je skratka fakt. Ak sa bavime o nazore, ci sa to niekomu nepaci, ako Rastamanovi, alebo paci ako nam, to je uz vecou nazoru, ktory mozeme mat odlisny. Ale nepletme nazory s faktami. Kedysi keby uz studia poznali take moznosti kompresie, uz aj ten Dire Straits by bol rovno zo studia podstatne viac osekany. Kompresia/limiting sa pouzivaju napr. aj na koncertoch, takze ja stale neviem co sa tu riesi. Jednoducho je to b dnesnej dobe na kazdom kroku a je to spravne!

Lukas (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
Lukas (neregistrovaný, 85.237.234.xxx)
29.08.2018 10:15
0
0
;)

Hudba o ničem , ale moderator Petr je skvělý

Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
29.08.2018 08:39
0
0
Vsetci

Neda mi nepripojit sa k debate na nasom vlakne i ked odborne mi to asi neprinalezi. V urcitom okamihu chapem o co rastamanovi ide ale logicky nechapem jeho dokazy. Tvrdi je jackfm alebo devin maju dokonaly zvuk bez zasahov a my ostatni komercni ten zvuk przdnime. To druhe je asi pravda ze kazde radio si upravuje aj przdni aj zlepsuje zvuk aby zaujal posluchaca a zaroven vyrovnal rozne urovne ktore historicky piesne maju. To prve ale pravda nie je. Ani Jackfm ani devin sa bez procesora nezaobidu. Uz kvoli spominanym rozdielom urovni songov a kvoli 0dbr. A to uz su vazne zasahy. Takze musia kvoli roznym urovniam songov tlacit AGC cele pasmo hore k nule. Uz to je hruby zasah do originalneho songu lebo autor chcel mat klavir tichsie a AGC ho tlaci k nule. Potom prichadza EQ . Ten je predpokladam v nule vo vsetkych pasmach. Potom je tu MB zo vsetkymi tymi zasahmi tresholdami attackmi. Predpokladam ze vsetko je nastavene na 0 alebo 100% bez minimalneho zasahu. I tak by MB mal mat rovnaku uroven ako AGC sa hovori takze Orban doporucuje nastavit 10db na obidvoch AGC aj MB ako faktory setting. Klipping sa vypne uplne. Stereo extender uplne. Potom je tu este 0dbr. PWR bude tuto uroven vyrovnavat zhora aj z dola To je minimum co sa na Orbane da urobit. A tu su vsetko zasahy ktore musis urobit kvoli zakonu. Musi ich urobit aj devin. Schvalne dnes zmeriam dbr na Devine a dam vediet ako im to bude lietat. Takze pre rastamana zabudni na predstavu ze jackfm alebo devin neprocesuju. Teraz k rozdielnemu nastaveniu radii. Za kazdym radiom je konkretny clovek ktory nastavuje podla toho ako on citi ze to ma byt po tom ako studoval nastavenia inych velkych radio v europe aj na svete. Xpres je najvacsi a cielova skupina su vsetci ale hlavne ludia co maju doma v praci stolne tranzistorove radia typu Dolly3 kde su dolezite stredy a vysky , naco basy. Zrozumitelne silne moderatorske vstupy bez basov. Potom silne procesovane pasma aby uroven medzi spickou a spodkom neklesla viac ako 0. 4db. Proste aby bolo neustale hlasne a najhlasnejsie :). Ariely a ja mame radi plnsi zvuk. Zalezi nam na tom aby bol co najvernejsi. Preto basy. Ako som pisal basy tvoria 50% podstaty songu. Historicky aj dnes kedze bicie a basova gitara a syntak dnes maju zaklad songu v spodkoch. Potom e2 iny clovek a zvuk niekde medzi X a my. Viac kompresie ako my a viac basov ako X. Vratim sa k nam. Nas preset ma zaklad v presete radia JazzFm. Z toho sme vychadzali. Preto sme uberali basy a hladame vysky ;). Jazz vysky ani nepotrebuje moc lebo vacsina jazzu je akoby underground. Ale to uz som v inej teme. Uzavriem to ze bez Orbana by sme nehrali tak ako hrame

kuvang (neregistrovaný, 195.91.73.xxx)
kuvang (neregistrovaný, 195.91.73.xxx)
29.08.2018 07:47
0
0
@rastaman

Mňa by len zaujímalo či máš v tejto oblasti patričné vzdelanie.

Palo (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
Palo (neregistrovaný, 84.245.121.xxx)
29.08.2018 02:25
0
0
Seth

Ja sa uz teraz neviem dockat, ako nam to vsetkym nas internetovy kamos, ktory nas tu pouca, uraza a pise klamlive veci o nas, ako si zalozi to radio a bude vysielat bez procesora. To bude ine pocuvanicko, si predstav, ze sedis niekde na rande v restike a hra tam radio, skladba z 80 rokov, ta povodna dohra a zrazu o 15 dB silnejsia reklama, no jake to bude uzasne :)) To radio budu iste vsetci ludia vyhladavat, lebo uz sa na to nevedia dockat.

rastaman
rastaman
28.08.2018 16:07
0
0
@IVAN, ak máš rád BASový zvuk,

vyhľadaj človeka, ktorý nastavoval pôvodný zvuk ROCK FM Rádia - to bol ten najbasovejší zvuk v histórii SK éteru.

A znelo to príjemne (i keď nie verne)... ;-)

YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=-qW0B_T3Hy8
https://www.youtube.com/watch?v=TeKOUtkPn6k
https://www.youtube.com/watch?v=NxmJTG_QsyQ
https://www.youtube.com/watch?v=bTP1O6MYrME

SoundCloud
https://soundcloud.com/birkooo/rockfm-radio-zvucka

rastaman
rastaman
28.08.2018 15:55
0
0
@SETH,

je fajn, že si priznávaš omyly - ospravedlňovať sa nemusíš, to na Slovensku od Teba nikto očakávať nemôže. ;-)

*1
Seth
včera 23:44
Lebo Ty
...
PS: nikto sa nehral z nastavením. Zvuk bol presne taký istý ako pred tým. Psychoefekt úraduje? (ako zvyčajne).... Amatér

*1a
Seth
pred 3 hodinami
Re: Ivan
... To ubratie Bass Boostu chválim.

*2
Seth
pred 3 hodinami
Re: Ivan
... porovnaváčka v štúdiu zo záznamom streamu ukázala v stereo obraze... rozdiel

***

@SETH, som rád, že konečne sme sa vo všetkom bezo zvyšku zhodli - uznal si svoje chyby a dal si mi 100 % za pravdu.

;-)

Seth
Seth
28.08.2018 13:11
0
0
Re: Ivan

Áno to dám za pravdu, ten The Race ako brutálne spracované do posledného detailu. To ubratie Bass Boostu chválim. Dobre vyznel celkový zvuk v celom "aktívnom" spektre. Debata ohľadom Sterea ukončená. Konvert WAVka do mp3, a porovnaváčka v štúdiu zo záznamom streamu ukázala v stereo obraze vizuálne malý no nepočuteľný rozdiel (PF-Time)... Čo bolo už vopred isté.

rastaman
rastaman
28.08.2018 09:55
0
0
@Ivan,

nečítal si pozorne - napísal som, že "iskierka nádeje" tam bola. ;-)

Keby si ale Optimod OBIŠIEL, to by bol iný "NÁŘEZ"! ;-)

Nalaď si Rádio DEVÍN ( https://www.radia.sk/radia/devin/frekvencie) v NEDEĽU o 17:00 ( http://www.rtvs.sk/radio/program/11354).

;-)

PS: Tipov by bol kopec, ale hudobní dramaturgovia bývajú dobre honorovaní. ;-)

ivan (neregistrovaný, 195.80.173.xxx)
ivan (neregistrovaný, 195.80.173.xxx)
28.08.2018 09:40
0
0
rastaman

Ako jasnovidec by si sa neuzivil :) Ariely v tom nemal ani malicek namoceny :) Ostatne odborne veci mi neprinalezi komentovat, ale z toho co pises mi je jasne, ze "skutocne" STEREO z naseho radia nikdy nebudes pocut, kolkokolvek testov urobime. Z nasej strany povazujem tuto vtipnu kapitolu za uzavretu :) A dakujem za The Race tip.

rastaman
rastaman
28.08.2018 09:08
0
0
@Ivan, @Seth,

takže správne som počul, UBRALI (STE) BASY. Keď uberieš z jednej zložky, ostatné proporcionálne (alikvótne) pribudnú. Spomenul si @Arieli-ho, zrejme on Ti to nastavuje - to je zaujímavé, lebo presne na neho som si pri tej zmene zvuku spomenul (Žeby 6. zmysel, jasnovidectvo? ;-).

@Ivan, čo sa týka STREDOV, porovnaj zvuky napr.:
- Absolute 80s https://absoluteradio.co.uk/listen/links/ Ogg FLAC
- Union JACK https://www.unionjack.co.uk/info/how-to-listen/str… AAC+ (320kbps)
Keď budeš prepínať medzi týmito 2 a VIVA-ou, okamžite začuješ "NÁSTUP" STREDOV (u UJ oproti A80s veľmi mierny, u VIVA-y markantný).

@Ivan, čo sa týka, STEREO, ja som počul 100 % ĽAVÝ + 100 % STRED + 100 % PRAVÝ. "Skákalo" to v týchto 3 (panorámových) polohách. Skutočné STEREO ale má plynule obsadzovať celý ľavo-pravý priestor (záleží od mixáže nahrávky, samozrejme resp. rozmiestnenia nástrojov v nahrávacom priestore - štúdiu - u skutočného Stereo https://en.wikipedia.org/wiki/Stereophonic_sound#R… príp. Binaurálneho https://en.wikipedia.org/wiki/Binaural_recording záznamu).

Snáď jediným momentom, kedy som začul PLYNULÝ PRECHOD ZĽAVA DOPRAVA, boli AUTÁ niekde v 2. POLOVICI skladby (ca. za polovicou - nevšimol som si čas); a možno tiež pri úvodných hodinkách v TIME (Pink Floyd). Možno OPTIMOD sa správa nejako "dynamicky", t. j. mení mieru kompresie - "povolený" dynamický rozsah (nahrávky); v tichších pasážach "pustí" viac? Neviem (musel by som dlho študovať dokumentáciu resp. priamo experimentovať a event. aj merať). Pri dynamickom rozsahu (a teda aj ODSTUPE KANÁLOV Ľ/P) <10 či dokonca <5 dB však STEREO efekt nehrozí.

Pusti si ORIGINÁL, z ktorého si hral (CD, FLAC?) a porovnaj so ZÁZNAMom vysielania (neviem, v akom formáte vyhotovuješ) - to bude najlepšie.

PS: Najdlhšia verzia THE RACE má 13:29 https://musicbrainz.org/release/b53e44e1-53e2-4468… , TIME 7:42 https://musicbrainz.org/recording/05cbcc8b-e954-42… ;-)

Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
28.08.2018 08:19
0
0
Oprava

Dual mono :)

Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
28.08.2018 08:17
0
0
Seth rastaman

The Race som si uzil celych 8 minut. Super tip na heavy stereo effects mix song. U the time sa prejavilo ze klasika sa proste nestriha :) ten zaver mi trhal usi.
Co sa tyka orbana tak sme nerobili ziadnu zmenu od minuleho pondelka len som dal o cislo dole bass boost pretoze seth myslim komentoval ze su bassy uz prevalene. Ja to necitim moc na stredoch prave naopak ako cele vyrazne na basoch pretoze tam to mame s arielym radi :). A v basoch je zaklad rytmiky kazdej piesne. Mne tam chybaju viac vysky ale tu musi byt clovek velmi opatrny v nastavovani lebo plech a sykavky su velmi neprijemne. Budeme este z tyzdna na tyzden na tom pracovat. Ale vidim ze akcie Stereo sa zucastnili len 3 osoby a tak to nechame tak. Aj tak ciel sa splnil. Preukazali sme ze procesory neprodukuju dual stereo :)

Seth
Seth
27.08.2018 23:55
0
0
Re: Ivan

Presne ako som vedel. Stereo u Vás, tak ako má byť, Procesor neovplyvnil (rovnako, ako pri Fun, či Jemných). Zvuk, veľmi dobre sfázovaný. Na začiatku to trošku kde tu ostrejšie sekol limitér, ale keďže debatujeme o zvuku rádií, tak ho hodnotím ako veľmi dobrý (možno Palo by vedel ešte detailnejšie zhodnotiť).. Dovolil som si Stream nahrať, a pustiť na viacerých zdrojoch, (tak napr. JL PC repro a Telefón so Stereo JBL repro) aby som skúsil aj posluch na dnes bežných "škrkátkach". Hodnotím, ako dobre počúvateľné, zrozumiteľné

Seth
Seth
27.08.2018 23:44
0
0
Lebo Ty

Mu v skutku rozumieš... Pekný vtip na dobrú noc.
PS: nikto sa nehral z nastavením. Zvuk bol presne taký istý ako pred tým. Psychoefekt úraduje? (ako zvyčajne).... Amatér
Je strašne veľká časť nových (hlavne nových) tzv. Hitov. Ktoré sú v priemere každé 2 sec od 0db iba odlepené....

rastaman
rastaman
27.08.2018 22:45
0
0
@IVAN,

DÍKES za 2 parádne skladby!

Ten THE RACE, to bol veľmi zaujímavý REMIX - myslím, že ešte som ho nepočul. KLOBÚK DOLU, že si to pustil celé ( https://www.radia.sk/radia/viva/playlist 27.08.2018 21:48)! 8 MINÚT RADOSTI ( https://musicbrainz.org/recording/7a2f9519-a0df-4b… !

Krátko k zvuku (celkovo, nielen k týmto skladbám): Nehral sa, náhodou, niekto v posledných dňoch s OPTIMOD-om? Možno ma pamäť klame (priznávam, že VIVA-u počúvam zriedka ;-), ale zdá sa mi, že ste to nemali také preSTREDované... hm, neviem.

Ale späť k hudbe: Možno by sme mohli založiť TRADÍCIU 15-MINÚTOVIEK PRE NÁROČNÝCH. Veď aj @Seth vybral výbornú skladbu - zvuku síce nerozumie (možno trávi veľa času v hluku ;-), ale hudobný vkus má celkom dobrý. ;-)

Čo Ty na to? Chceš tipy na budúci týždeň? ;-)

Zatiaľ a ešte raz DÍK! ;-)

rastaman
rastaman
27.08.2018 22:35
0
0
@Seth,

stručne ešte k LIMITÁCII: Nemyslíš, že práve tá častá 0 (al. -0,1 dB - je to úplne jedno) dokazuje, že im to limituje?

Myslím, že aj v dnešnej dobe "Loudness War" je málo skladieb, ktoré by v každej 2. sekunde "narážali" do 0 dB (ako to robí VIVA).

Čo Ty na to? ;-)

Počúvanosť
utorok, 16.7.2024
1.
21,20%   + 0,08%
2.
18,32%   - 0,60%
3.
10,54%   - 0,01%
4.
9,43%   + 0,09%
5.
7,39%   + 0,19%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 16.7.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
28. týždeň 2024 08.07.2024 - 14.07.2024
1.
Album
Imagine Dragons
Eyes Closed
2.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Dasha
Austin
5.
Album
Benson Boone
Beautiful Things
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over