Diskusia k téme Rádio Slovensko
Včera večer po športe sa začali správy až zhruba 2 minúty po 19-tej.
Ale pri bežných rádiách (prijímače) takáto duplicita nehrozí. :) Tú 91.2-ku mi vygumuje Rock. Ale keď nejde 91.3-ka, tak chytím aj túto nitriansku freq..
ked uz spominas na kolkych frekvenciach bezi radio Slovensko tak u nas je to taktiez slušna duplicita ide konkretne o lokalitu LV 90.1, 90.9, 91.2, 92.2, 95.9, 96.3, 96.6, 99.0
V BB som RS naladil až na ôsmich frekvenciách: 90.1 92.2 99.0 90.9 103.6 103.5 103.2 96.3 Všetky idú synchrónne.
Oni prekopala už dávno celé rádio Slovensko.
Skôr ide o to, že sa to deje aj v bežné dni. Pred takými 3-4 rokmi nemysliteľné, temer vždy bolo na sekundu presne. Rovnako aj ČRO1 - Radiožurnál. Nemyslím si, že aj keď je to možno pre niekoho bezvýznamné, že to vysiela dobrý signál smerom k poslucháčom. Povrchnosť v informáciach, povrchnosť presnom čase...Začína to viac pripomínať komerčné média, kde dostáva prednosť reklama. Napriek tomu, že ja zmeny vítam pozitívne na rádiu Slovensko, no nemyslím si, že niektoré veci, ktoré boli zaužívané je treba zahadzovať.
Tak jasné :-))), len mi nedalo to tu nespomenúť.
Ale prežil si to bez ujmy, však? :-))) Nedeľa je na to, aby si človek oddýchol po pracovných povinnostiach, nie čumel stále na hodiny...
je niekedy fakt dosť nepresné, včera sa korunovačné zvony z Bratislavy ozvali presne 43 sekúnd po 12-tej hodine.
RS nejde modelom ako ostatne radia, ze kazdy moderator ma svoj pravidelny cas, ale striedaju sa. A dufam, ze to nezmenia, lebo priznam sa, ze mi to vyhovuje, ze vzdy pocujem iny hlas. Ci uz rano, doobedu alebo poobede. Pocuvat poobede stale wallnera alebo sajfu je uz obcas na nervy
V článku na radia.sk sa ale píše že bude moderovať popoludnia od pondelku až do piatku. Preto som sa pýtal.
Radio Slovensko nema len jedneho moderatora na popoludnie. Predpokladam, ze bude jeden z moderatorov popoludnia.
Nemal popoludnia na Slovensku moderovať Dodo a aj včera aj dnes tam je Hana Rapantová.
Všimol som si, že ju reprízovali v atraktívnom nedeľnom čase tesne po 20-tej, to fakt už nemajú čo iné večer vysielať?
Skoncili uz aj Podvodnici a Desatoro knih s Dadom Nagyom
Na striedacku uz iba Dvojbodky (Lasica + Danisovic) a Spojky (Adela Banasova)
www.topky.sk/cl/10/1422489/Byvaly-sef-meciarovej-STV-je-totalny-buran--Slovny-utok-na-kolegov-plny-najhrubsich-nadavok-
no situaci aje asi taka, ze na vascine uzemia je signal velmi nekvalitny, casto sa straca a aj mono sumi. Na autoradiu ked sa prechadza centrom a po casti dialnice, je signal relativne OK, lebo len tato cast masta je otvorena smerom na ZA a teda signal ako tak funguje a potom aj minivysielac by mal fungovat v tunelu Horelica.
Cast dvoch sidlisk, moze brat signal aj z Namestova(ciste mono aj s RDS)..zvysok mesta bez sance.mesto je totiz rozlozene vo velmi clenitom terene a je tu vela tzv.tienov, napokon uz v blizkom Jablunkove(CZ) ide Krizava dobre.
Ono sa tento prob;lem tieahne asi tak od casu rozdelenia federacie.Dovtedy problem nebol, lebo prioritou bolo celoplosne pokrytie dvomi zakladnymi okruhmi.1.Stanica Hviezda-Ceskoslovensko.teoreticky pokryvala celu federaciu na DV(tu v CA bol signal super) a2.narodny okruh (Praha resp. Bratislava)-to obsluhoval vysielac v CA na 864kHz.(ked sa zrusili SV, prisli sme o Reginu)....a Devin na FM vtedy nebol priorita, len doplnkova sluzba.Napokon Hviezdu,Prahu aj Vltavu sme v CA mali na VKV OIRT z Ostravy kvalitne, neskor po prechoide na CCIR okrem Ostravy pribudol aj Val.Mez......takze teoreticky to bolo OK.Napokon dlho to takto bolo aj s telkou a mnohe cadcianske decka mali v nedelu namiesto Dancula ci Kuka(Podte s nami) Ju a Hele(Studio Kamarad)....telka cca.do polovice rokov 80.tych.Ale aj tak napopularnesie boli vtedy polske Tv aj radio stanice.
Aj dens tu idu lepsie ceske a hlavne polske stanice.Slovenske len tie, co maju priamo v CA svoj vysielac.....
A ohladom DVBT , tak vysielac je na kopci Briava(dva MUXy-verejnopravny, komercny s TVMark,JOJ,PLUS,DOMA,TA3-ale nemame WAU ci DAJTO...
Prave som sa chcel opytat ci tu niekto nepozna skutocnu situaciu v Cadci. Este som tam nebol, ale napr. DVB-T mapy ukazuju v CA a okoli takmer ziadny signal z Krizavy. A ako funguje prijem RS napr. na autoradio pri jazde mestom?
Pan Kratky klame az sa prasi....tu NIKDY nesla Krizava dobre. A ani sa nesnazili nove frekvencie pre seba ziskat.V jarnom konani sa ani nezucastnili a pritom 107,5 by ziskali prednostne.
Áno, napr. aj Kossuth to má presne na sekundu, počúval som vysielanie na 95.5, táto frekvencia ide synchrónne s AM 540 kHz. Satelitné vysielanie na 9 st.. východne (Kossuth) má asi pol sekundové oneskorenie oproti týmto dvom frekvenciám.
To by ma zaujímalo, ako to robia Český Rozhlas a České Radiokomunikace. Pravidelne počúvam Radiožurnál na FM z vysielača Radhošť, prípadne Hošťálkovice a časové znamenie je vysielané na sekundu presne (porovnané s hodinami s prijímačom DCF77 a s počítačom synchronizovaným pomocou NTP). Čiže keď sa chce, dá sa počítať aj s oneskorením, ktoré vznikne na signálovej ceste. Ale keď sa nechce, je to horšie, ako keď sa nedá.
Dobrý deň,
Mrzí nás, že tradícia vysielania Slovenského rozhlasu, kde časovému znameniu bola venovaná mimoriadna pozornosť, už neplatí. Mali sme vlastný generátor signálu, ktorý bol presne synchronizovaný a vysielací technici tomu venovali maximálnu pozornosť. Po rozšírení digitálnych upravovačov v signálových cestách na výstupoch z budovy SRo ako aj v distribučných kanáloch k jednotlivým vysielačom už dochádza k rôznym časovým oneskoreniam a preto programoví pracovníci už nevenujú časovému signálu väčšiu pozornosť. Na vysielacích pracoviskách (okrem Rádia Devín) vysielací technici aj redaktori považujú časový signál pre poslucháča len ako nepodstatnú informáciu o čase, aj keď na to upozorňujeme. Dokonca sa pri vzájomnom prepájaní regionálnych pracovísk občas vyskytujú až 3-sekundové pauzy.
S pozdravom
Dobrý deň,
Dlhodobo sa snažíme zlepšiť pokrytie Čadce signálom vysielačov, ktoré šíria programy Slovenského rozhlasu. Zatiaľ sa nám podarilo skoordinovať a uviesť do prevádzky nový vysielač na frekvencii 91,8 MHz pre Rádio_FM. Pokúšali sme sa aj o doplnkovú frekvenciu pre Rádio Slovensko, ale zatiaľ bezvýsledne. V predchádzajúcom období bol v tejto oblasti vyhovujúci signál z vysielača pre Rádio Slovensko z lokality Žilina-Krížava na frekvencii 103,5 MHz. Postupne ale v tejto lokalite pribúdali komerčné vysielače, čo spôsobuje zhoršenie príjmu zo žilinského vysielača. Koordinácia nových frekvencií pre túto oblasť je sťažená blízkosťou hraníc najmä z Českou republikou, čo je pri medzinárodnej koordinácii nepriechodné. Aj napriek tomu hľadáme ďalšie nové frekvencie, ktoré by mohli mať šancu na koordináciu.
Pre úplnosť uvádzam, že v súčasnosti okrem analógových pozemných vysielačov je možné prijímať všetky naše rozhlasové aj televízne programové služby v digitálnom formáte v rámci DVB-T verejnoprávneho multiplexu. Okrem pozemných vysielačov môžete všetky naše programové služby prijímať aj prostredníctvom satelitu ASTRA 3B, na pozícii 23,5 stupňa východne, na frekvencii 11 836,5 MHz, ako aj na internete (www.rtvs.sk) a tiež retransmisiou prostredníctvom káblových operátorov.
S pozdravom
Ing. Jozef Krátky
Sekcia technickej realizácie RTVS
Odbor techniky SRo
podiel [%] celkovej počúvanosti
2. + 3. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň