Verejnoprávny rozhlas je v kritickej finančnej situácii, generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková o tom opätovne informovala Rozhlasovú radu na jej dnešnom rokovaní. Rozhlas podľa nej víta minulotýždňové rozhodnutie vlády o poskytnutí dotácie 45.4 milióna korún na zabezpečenie vysielania národnostného okruhu SRo Rádia Patria. Dotácia pokryje tohtoročné náklady SRo na stredné vlny, na ktorých Patria vysiela, čím si štát podľa SRo splnil svoju zákonnú povinnosť. Dlh SRo voči TBDS, a.s. [nástupca Rádiokomunikácii] sa tým zníži zo 180 miliónov korún na približne 135 miliónov korún, uvádza sa v stanovisku rozhlasu.
Spomínaných 180 miliónov by dlh voči TBDS mal dosiahnuť do konca tohto roka, k dnešnému dňu predstavuje 168 miliónov korún, informovala agentúru SITA Zemková. Väčšina dlhu vznikla ešte za bývalého vedenia SRo. Šéfka SRo upozornila radu, že TBDS trvá na splatení zvyšného dlhu za vysielače na budúci rok. V takom prípade by SRo musel obmedziť terestrické vysielanie. Uvažuje sa o minimálne dvojročnom prechode Rádia Devín z VKV okruhu na vysielanie cez internet a satelit. Okrem redukcie vysielania by to znamenalo aj ďalšie prepúšťanie.
Zemková dnes Rozhlasovú radu tiež upozornila, že SRo potrebuje na fungovanie jednu miliardu ročne a na rozvoj by musel mať aspoň 1,1 miliardy korún ročne. Tohtoročný rozpočet SRo tvorí 870 miliónov korún. Predpokladá, že na budúci rok to bude ešte menej - 820 miliónov korún, čo je suma bez dotácie na vysielania na stredných vlnách [45.4 mil. Sk] a bez možného zvýšenia príjmov z koncesií. Vedenie rozhlasu je totiž skeptické v očakávaniach prínosu nového systému výberu poplatkov za vysielanie SRo a STV. Predpokladá, že po úplnom nabehnutí nového systému výberu poplatkov v roku 2009 rozhlas ročne získa o 100 miliónov viac. Z celej vybranej sumy by mal dostať 30 percent a zvyšok pôjde STV. Rozhlasové vedenie tiež očakáva, že nový systém zníži výber od právnických osôb. Všetko však závisí od toho, v akej podobe schváli zákon parlament.
"Predchádzajúce vedenie rozhlasu pripravilo na rok 2006 okrem schváleného aj upravený rozpočet SRo s objektívnou stratou približne 170 miliónov korún. Keďže pani riaditeľka nastúpila do funkcie 6. apríla 2006, nesie ako vrcholová manažérka rozhlasu zodpovednosť už za hospodárske výsledky SRo v roku 2006," pre agentúru SITA to v reakcii na žiadosť SRo o dotáciu na pokrytie dlhu uviedol hovorca Ministerstva kultúry [MK] SR Jozef Bednár. Hovorca rezortu kultúry v reakcii pripomenul, že "riaditeľka bola zvolená do funkcie s projektom, v ktorom plánovala, že SRo bude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, bez napojenia na štátny rozpočet. Ani predchádzajúcemu vedeniu nikto neposkytol finančné prostriedky na zahraničné vysielanie a na podporu národnostného vysielania." SRo tento rok dostáva z MK SR 55,4 mil. korún na zahraničné vysielanie a 45.4 mil. korún na podporu národnostného vysielania.
"Na budúci rok plánujeme v rozpočte rezortu Ministerstva kultúry s finančným krytím zahraničného vysielania," doplnil. MK SR dúfa, že návrh zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo "pomôže verejnoprávnym médiám výrazne zlepšiť ich finančnú situáciu a tie tak nebudú odkázané na mimoriadne dotácie zo štátneho rozpočtu, ako sa to deje teraz," uviedol Bednár na otázku, či je predpoklad, že by MK SR poskytlo rozhlasu aj zvyšok dotácie, o ktorú požiadal v auguste.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.