Po desiatich rokoch sa vlani podarilo zastaviť pokles platieb za vysielanie verejnoprávnej televízie a verejnoprávneho rozhlasu. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) pre to spravil v roku 2014 niekoľko opatrení s cieľom získať čo najpresnejšie údaje o koncesionároch, ako aj čiastočne alebo úplne oslobodených platiteľoch. Vedenie RTVS o nich dnes podrobne informovalo na rokovaní Rady RTVS. Medzi platiteľmi vlani bolo 1 271 000 domácností a 43 500 zamestnávateľov. V roku 2014 RTVS vybral na úhradách vyše 71,1 milióna eur.
RTVS sa vlani zameral na zvýšenie výberu tzv. koncesií a nových platiteľov koncesií. Na základe porovnaní databáz odberateľov elektriny a tých čo platia úhrady za vysielania, získal odbor výberu úhrad za služby verejnosti RTVS zoznam konkrétnych domácností, ktoré koncesie neplatia. Vlani takto RTVS oslovil 114-tisíc domácností. Z nich približne 50 percent začalo koncesie platiť. Ostatní sú napríklad: zo zákona oslobodení od platenia pre ťažké zdravotné postihnutie, alebo majú viac odberných miest elektrickej energie, či odberné miesto elektriny nie je byt alebo dom, ale garáž, prípadne stavebný pozemok. Tento rok chce RTVS osloviť približne 100-tisíc domácností, ktoré podľa predpokladov RTVS koncesie ešte neplatia.
V snahe zlepšiť výber koncesií začal vlani RTVS spolupracovať aj s ministerstvom vnútra, ktoré vedie Register obyvateľov SR. Výsledkom by tento rok malo byť prepojenie informačných systémov, ktoré umožní určiť zmenu trvalého bydliska, čo je dôležité pri vymáhaní úhrad. V tomto a budúcom roku plánuje RTVS podobnú spoluprácu so Sociálnou poisťovňou. Získa tým napríklad prehľad o dôchodcoch.
Vlani RTVS poslal právnickým osobám, teda zamestnávateľom spolu 33 500 výziev na uhradenie nezaplatených koncesií s celkovou výškou nedoplatkov šesť miliónov eur. Druhej skupine platiteľov, fyzickým osobám – domácnostiam poslali 19-tisíc výziev s celkovou výškou nedoplatku 600-tisíc eur. Vlani tiež RTVS začal žiadať o zaplatenie nedoplatkov domácnosti, ktoré platia za vysielanie RTVS cez SIPO a ich dlh bol vyšší ako 20 eur. Takýchto výziev, ktorých súčasťou bol aj šek pre možnosť zaplatenia na pošte, bolo vyše 9 000 a RTVS touto cestou získal vyše 50-tisíc eur.
Vedenie RTVS zároveň členov Rady RTVS informovalo, že vlani začali spoluprácu s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Vďaka tomu sa dá overiť, či je človek ťažko zdravotne postihnutý a teda nemusí vôbec platiť úhrady za vysielanie RTVS. Zároveň sa tak dajú určiť aj tí, čo poberajú dávku v hmotnej núdzi, ktorí podľa zákona platia polovičné koncesie. Polovicu platia tiež dôchodcovia.
Platiteľmi úhrad sú fyzické osoby, ktoré eviduje dodávateľ elektriny ako odberateľov elektriny v domácnosti – v byte alebo rodinnom dome. Koncesie platia aj tí, čo zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Základná sadzba úhrady je 4,64 eura za každý, aj začatý mesiac. Úhrady sa platia na účet RTVS alebo prostredníctvom služby SIPO.
Manažment generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku presadzuje zmenu úhrad za vysielanie RTVS., tzv. koncesionárskych poplatkov o infláciu. Už vyše 12 rokov sa totiž koncesie nezvyšovali ani o infláciu a poplatky za RTVS patria medzi najnižšie v Európe. Ak by sa to manažmentu podarilo presadiť, bol by základný mesačný poplatok pre jednu domácnosť takmer sedem eur. “Som realista a očakávam, že zmena financovania príde buď v budúcom roku, alebo v roku 2016. Tá určite príde, to nie je o Václavovi Mikovi v čele RTVS. To je o tom, že ten problém sa bude musieť riešiť,“ povedal pre SITA v decembri 2014 Mika, ktorý dlhodobo upozorňuje na to, že program RTVS je na slovenskom trhu jedinečný.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.