Licenčná rada doteraz neeviduje žiadnu sťažnosť na to, že by niektorý vysielateľ nedodržiaval stanovený podiel slovenských hudobných diel vo vysielaní. Rovnako sa na Radu pre vysielanie a retransmisiu (RVR) neobrátil žiaden ďalší rozhlasový vysielateľ so žiadosťou o udelenie výnimky na kvóty vysielania slovenskej hudby, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová. "Už pri bežnom počúvaní rádií je zrejmé, že vysielatelia hrajú oveľa viac slovenských pesničiek ako pred zavedením kvót. Presné dáta o tomto náraste rada k dispozícii nemá. Aktuálne získané čísla by sme totiž nemali s čím porovnať, keďže pred zavedením kvót vysielatelia nemali povinnosť poskytovať rade svoje playlisty (zoznamy hraných hudobných diel, vrátane ich dĺžky a času, kedy sa hrali)," doplnila Jelčová.
Rada podľa jej hovorkyne pristupuje ku kontrole novozavedenej povinnosti rovnako ako ku kontrole iných obdobných povinností, a to predovšetkým sledovaním štatistík o odvysielaných hudobných dielach, ktoré sú povinní RVR posielať všetci rozhlasoví vysielatelia. Podrobnejší monitoring RVR neumožňujú personálne kapacity a finančné nároky. "Podklady od vysielateľov rada zhromažďuje priebežne, vyhodnocovať ich bude na štvrťročnej báze, rovnako, ako to robí napríklad so štatistikami o európskej a nezávislej produkcii. Zatiaľ teda nezistila u žiadneho vysielateľa porušenie zákona a v súvislosti s ustanoveniami o slovenských hudobných dielach a neuložila žiadnu sankciu. Za ich porušenie zákon určuje sankciu v rozpätí od 99 eur do 1 659 eur," dodala pre SITA Jelčová. Podľa hovorkyne licenčnej rady RVR podanie generálneho prokurátora na ústavný súd nekomentuje. "Schválená podoba zákona je pre radu záväzná a musí ju rešpektovať."
RVR uzavrela všetky žiadosti na výnimky o hranie slovenskej hudby v rádiách 12. apríla. Dostala žiadosti od 13 vysielateľov na 16 rádií. Výnimky udelila ôsmim rádiám presne tak, ako o ne žiadali. Dvom rádiám vyhovela iba čiastočne. Všetky výnimky pritom platia do konca roka. V plnom rozsahu udelila výnimky štyrom rádiám, ktoré sa špecializujú na rockovú hudbu a ktoré žiadali o výnimky v oboch oblastiach - na hranie slovenskej hudby a aj na hranie novej slovenskej hudby. Ide o Rádio Anténa Rock, Rádio One Rock, Aligator - Classic rock radio a Rocková republika. Retro stanica - Rádio Best FM nemusí podľa RVR vyhradiť zákonom určený podiel času novým slovenským hudobným dielam. Výnimky v plnom rozsahu tak, ako o ne žiadali, dostali aj tri okruhy Slovenského rozhlasu (SRo), RTVS. Rádio Devín a Rádio Patria dostali výnimky na obe oblasti, o ktoré žiadali a Rádio Pyramída tiež dostalo výnimku, a to na hranie novej slovenskej hudby. Rada zamietla žiadosti šiestim rádiám, medzi nimi i najpočúvanejším komerčným staniciam, ako sú Rádio Expres, Fun rádio a rádio Europa 2, ktoré patria do prvej päťky najpočúvanejších rádií. Rádio Jemné, ktoré popri spomínaných staniciach patrí medzi najpočúvanejšie, žiadosť o výnimku licenčnej rade neposlalo. RVR ďalej zamietla aj žiadosti o výnimky, ktoré dostala od Rádia One, Rádia Košice a Rádia Regina, RTVS. V prípade nespokojnosti mohli rádia rozhodnutie rady napadnúť na súde.
V rádiách vysielajúcich na Slovensku sa má hrať viac slovenskej hudby od 1. apríla. Vyplýva to z novely zákona o vysielaní a retransmisii. Slovenskej hudbe musia vysielatelia s licenciou, teda súkromné rádiá, vyhradiť tento rok najmenej 20 percent času vysielania hudobných diel za mesiac a od roku 2017 už 25 percent. Vysielateľ na základe zákona, teda verejnoprávny Slovenský rozhlas (RTVS) musí vyčleniť domácej hudbe najmenej 30 percent času vysielania hudobných diel za mesiac, a to vo vysielaní každej rozhlasovej programovej služby osobitne. Od budúceho roku sa to pre RTVS zvyšuje na 35 percent. Do podielu vysielania slovenských hudobných sa počítajú iba slovenské hudobné diela zaradené do vysielania od 6:00 do 24:00, ktoré nie sú doplnkovým vysielaním a nie sú z väčšej časti sprevádzané hovoreným slovom. Z času vysielania vyhradeného slovenskej hudbe je vysielateľ povinný vyhradiť najmenej 20 percent novým slovenským hudobným diela. Za nové slovenské hudobné dielo zákon považuje "hudobné dielo vysielané do piatich rokov od jeho prvého uvedenia na verejnosti".
Kvóty na vysielanie slovenskej hudby napadol na Ústavnom súde SR koncom mája generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Napadnutá právna úprava podľa názoru generálneho prokurátora nerešpektuje viaceré princípy právneho štátu, neprípustným a neodôvodneným spôsobom retroaktívne zasahuje do vlastníckych práv vysielateľov rozhlasovej programovej služby a ich práva na ochranu majetku ako aj práva na podnikanie, pričom tiež narúša pravidlá hospodárskej súťaže.
Podnet na podanie návrhu podala generálnemu prokurátorovi Asociácia nezávislých rozhlasových a televíznych staníc.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.