Ako to bude s kvótami po novom roku? Čo čaká licenčnú radu a čo čaká vysielateľov? Ktoré rádiá budú mať nárok na výnimky?
Pre nás je to nová vec. Ešte sami nevieme, aká bude situácia konkrétneho vysielateľa, ktorý požiada o výnimku. Zákon je však napísaný pomerne rigidne. V pripomienkovom konaní sme navrhovali, či by Ministerstvo kultúry neuvažovalo o flexibilnejšom nastavení, a to tak, aby Rada mohla zohľadňovať situáciu konkrétneho vysielateľa. Pripomienka nebola prijatá, takže momentálne je zákona napísaný tak, že buď má vysielateľ povinnosť vysielať 25-percentný podiel slovenskej hudby, alebo ak to neumožňuje charakter jeho programovej služby, túto povinnosť nemá. O tom ale musí rozhodnúť Rada pre vysielanie a retransmisiu.
V Čechách je napríklad hudobný formát súčasťou licencie. U nás však hudobný formát v licenciách nie je. Kvóty sa pritom hudby bezprostredne dotýkajú. Stanice v licenciách majú buď všeobecne, že vysielajú hudobný program, alebo ostatný program. Vždy je to všeobecná formulácia. Licencia stanice v hranej hudbe nezväzuje, a to i napriek tomu, že tvorí väčšinu vysielania a stanica si ju môže kedykoľvek zmeniť bez nutnosti žiadať o to licenčnú radu. Ako to bude potom celé v súvislosti s touto novou situáciou prebiehať, keď hudba nie je súčasťou licencie?
Predpokladáme, že keď budú vysielatelia žiadať o výnimku, tak budú musieť deklarovať svoj formát a argumentovať, prečo pri konkrétnom formáte nie je pre nich vhodné alebo možné napĺňať kvóty.
Máte už predstavu o tom, ako bude kontrola dodržiavania povinných percent prebiehať v praxi? Stanice musia archivovať záznam, no playlisty vám napríklad odovzdávať nemusia.
Existuje oznamovacia povinnosť, Rada si môže od vysielateľov playlisty vyžiadať. Splnenie povinností vysielateľov bude Rada musieť monitorovať. Je to kapacitne aj technologicky náročná vec. Záznamy budeme musieť niekde uchovať, čo si zrejme bude vyžadovať určité zmeny systému. Zákon nepredpokladal žiadny dopad na štátny rozpočet, no ten bude asi nevyhnutný, keďže pri aktuálnych kapacitách sa táto povinnosť nedá stopercentne kontrolovať. Kvóta je mesačná, preto aj monitoring bude musieť prebiehať celý mesiac, čo bude pre nás kapacitne náročné.
Čo ste ešte ako licenčná rada v zákone pripomienkovali?
Chceli sme, aby bola úprava trošku flexibilnejšia pre vysielateľov, lebo nie každému sa musí do formátu hodiť 25 % slovenskej hudby, niektoré formáty by zniesli možno 15 % a niektoré 10 %, a viac by bolo veľa. Návrh neprešiel a aktuálny zákon zníženie hranice neumožňuje. Takže buď to bude plných 25 %, alebo nula.
Takže napríklad rádio, ktoré hrá oldies hudbu a požiada si o výnimku, keďže už z podstaty formátu nemôže hrať novú domácu hudbu… Nebude musieť teda hrať žiadnu domácu hudbu? Bude mať výnimku z kvót ako takých?
Chápete to správne. Zákon je tak napísaný. Budeme ešte skúmať nejaké interpretačné možnosti, či by sa tie povinnosti nedali od seba oddeliť, a to napríklad tak, že tie percentá slovenskej hudby by tam boli, ale tie percentá novej hudby by tam vysielateľ nemusel napĺňať. Či Rada pristúpi k tejto interpretácii, to uvidíme neskôr.
V prípade staršej hudby to ale tiež nemusí byť také jednoznačné. Čo s hudbou, ktorá vznikla v Československu? Ako sa bude pristupovať k nej? Vtedy sme boli jeden štát, interpret môže byť už z dnešnej Českej republiky…
Ešte sme sa tým podrobne nezaoberali. Dielo ale musí napĺňať zákonnú definíciu. Môže byť ťažké zistiť, či autor žije alebo niekedy žil na Slovensku, keďže zákon pri definícii slovenského diela uvažuje o viacerých možnostiach. Pri bežných pesničkách sa dá vychádzať z podkladov organizácie SOZA, pri hraničných situáciách sa to bude musieť skúmať ad hoc.