Už na najbližšom zasadnutí (22.3.2016) sa licenčná rada bude zaoberať prvými stanicami, ktoré požiadali o výnimku. Budú to: Europa 2, Rádio One, Rádio One Rock, Rádio One Retro, Fun Rádio, Best FM a Rádio Anténa Rock. Radní si pozvali ich zástupcov na ústne vypočutie, a okrem toho už v predstihu žiadali ich playlisty za celý kalendárny mesiac. Bude zaujímavé sledovať, ako ich posudzovali. Nakoniec, hudobný formát nie je súčasťou licencií. Výnimku žiada i Rádio Vlna, Rádio Košice a najpočúvanejšie Rádio Expres, ktoré budú posudzované zrejme v druhej vlne. Pre tri okruhy chce výnimku žiadať aj štátny rozhlas. Už to samé o sebe hovorí o tom, ako sú celé kvóty domyslené.
Reálne je to viac ako 20 alebo 25%
Stanice musia hrať 20% slovenskej hudby a od roku 2017 je to až 25% v čase 06-24. Časové obmedzenie je z toho dôvodu, aby sa zabránilo nočnému hraniu skladieb, keď by to nikomu neublížilo. Vymeriavacím základom pre počítanie kvót je ale celkový čas vyhradený pre hudbu, teda nie iba 06-24. V praxi to teda vychádza na vyššie, než tieto percentá.
Oldies rádiá sú mimo a na výnimku majú nárok
Ďalším problémom pre mnohé rádiá je, že z týchto percent musí byť najmenej 20% vyhradených vysielaniu nových slovenských hudobných diel, ktoré nie sú staršie ako 5 rokov. Oldies rádiá ich z princípu hrať nemôžu. Musia ale požiadať o výnimku. V opačnom prípade by mali od 1.4. hrať hudbu podľa týchto percent.
Čo je slovenské hudobné dielo?
Je tu ešte jeden problém, a to definícia slovenského hudobného diela. To je také, ktorého najmenej jeden autor hudby alebo najmenej jeden autor textu má alebo mal trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, alebo sa jedná hudobné dielo s textom v slovenskom jazyku. Takže rádiá môžu zabudnúť na väčšinu socpopu z čias Československa.
Doplatia na to českí interpreti
Rádiá, ktoré budú dodržiavať kvóty, sa budú vyhýbať českej hudbe. Z pohľadu zákona je to zahraničná hudba, no poslucháč to vníma inak. Preto jej bude vo vysielaniach staníc zrejme ešte menej.
Výkazy sú príťažou a často znamenajú ďalšie náklady
Stanice musia evidovať slovenské skladby a posielať špeciálne výkazy. Mnohé nemajú na to uspôsobený software a tak je to pre nich ďalšia administratíva a náklady, ktoré im nik nepreplatí.
Poslucháč to nechce, interpret nad kvótami slintá a tí, čo rozhodovali o rádiách nemajú poňatia
Dnešné rádiá testujú hudbu, a preto vysielanie je zrkadlom záujmu o jednotlivé skladby. Takto im vyššia moc vnucuje niečo, čo im kazí biznis a poslucháči s tým stotožnení nie sú. Interpréti sa nemusia snažiť súťažiť s produkciou z iných krajín a robiť pre rádiá a poslucháčov lepšiu hudbu. Je to krok späť, keďže regulácia by mala ísť skôr do úzadia, než zväzovať ruky tradičným médiám. Aj rebríčky na Spotify a Deezeri slušne odzrkadľujú záujem o domácu vs. zahraničnú hudbu. Je to tak, keď rozhoduje banda ľudí, ktorí sú (nie iba) v tomto mimo.