Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal po podnete Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc (ANRTS), do ktorej patrí aj Fun rádio, Ústavnému súdu Slovenskej republiky návrh na začatie konania o súlade hneď niekoľko ustanovení zákona č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov s viacerými článkami Ústavy SR.
„Fun rádio považovalo znenie novely zákona o vysielaní a retransmisii už od začiatku za nešťastné. Negatívne sa dotýka ochrany vlastníctva, slobody podnikania i základných práv a slobôd. Sprevádza ho jeho nejasná až zavádzajúca interpretácia, napr. pri povinných kvótach slovenskej hudby, otázne udeľovanie výnimiek z kvót a pod. Zákon jednoducho nie je dobre koncipovaný a prokuratúra nám teraz dala za pravdu," reagoval na právne kroky ohľadom Zákona o vysielaní a retransmisii Patrik Ziman, generálny riaditeľ Fun rádia.
Fun rádio je druhé najpočúvanejšie súkromné rádio na Slovensku a je preňho dôležité, aby bolo podnikateľské prostredie na pomerne malom slovenskom trhu nastavené férovo. Potvrdil to aj jeho programový riaditeľ Rastislav Dutka: „Uvedený zákon odporuje pravidlám EÚ o hospodárskej súťaži, keďže zasahuje do nášho podnikania, deformuje rádiový trh a navyše špecifickými výnimkami (napr. o povinnosti dodržiavať „pravidlo o novej hudbe") nastavuje rôzne pravidlá pre rôzne subjekty."
Prokuratúra uznala aj to, že zákonom bola vysielateľom odňatá možnosť autonómne rozhodovať o použití vlastných prostriedkov (vlastného majetku). „Ak bude zákon prikazovať, koľko slovenskej hudby má Fun rádio hrať, ekonomicky ho to poškodí, keďže kvalitnej domácej hudobnej tvorby, zodpovedajúcej formátu rádia a nastaveným kvótam, je nedostatok. Sme nútení hrať aj skladby, ktoré by sme za iných okolností nezaradili do playlistu," dodal Dutka.
Nevidíme ani zmysel v základnom cieli, ktorý je prezentovaný, ako dôvod jeho ustanovenia – a to podporu slovenskej hudobnej tvorby. „V dnešnej dobe, keď má každý veľmi jednoduchú možnosť dohľadať si obľúbenú hudbu na akejkoľvek platforme, nedonútite nikoho počúvať niečo, čo jednoducho nechce." povedal Dutka.
Generálny prokurátor zároveň podal návrh, aby Ústavný súd uznesením pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení. Znamená to, že Ústavný súd môže bez zbytočného odkladu pozastaviť účinnosť týchto ustanovení až do rozhodnutia vo veci samej. „Veríme, že Ústavný súd návrhu vyhovie a potvrdí sa tak, čo sme hovorili a hovoríme už dlhšie - zákon zasahuje do slobody podnikania na Slovensku", dodal Ziman.