Holandský úrad pre telekomunikácie Agentschap Telecom schválil komerčným rozhlasovým vysielateľom možnosť zníženia vyžiareného výkonu na vysielačoch na jeden rok. Vzhľadom na aktuálne vysoké ceny energií môžu komerční poskytovatelia signálu dočasne znížiť vysielací výkon svojich FM vysielačov maximálne o 3 dB. Nariadenie nadobudlo účinnosť 15. novembra 2022.
Vysielatelia v krajine tulipánov, ktorí chcú využiť túto možnosť, sa môžu obrátiť na príslušný orgán. Rozhlasové licencie stanovujú, aký musí byť splnený minimálny a maximálny výkon FM vysielača. Vyšší vysielací výkon síce znamená väčší dosah pokrytia a viac potenciálnych poslucháčov, ale aj vyššiu spotrebu elektrickej energie.
Aká je situácia na Slovensku? Generálny riaditeľ spoločnosti Towercom Rudolf Urbánek v rozhovore pre Živé.sk povedal, že na Slovensku k znižovaniu výkonu v ich sieti zatiaľ nedochádza. S niektorými vysielateľmi však už rokujú o možnosti zníženia výkonu počas nočných hodín.
Towercom, prevádzkovateľ najväčšej siete vysielačov na Slovensku, s klientami diskutuje „čo by to znamenalo z pohľadu nákladov, ale tiež z pohľadu pokrytia – diváci a poslucháči by v nočných hodinách nemali pokrytie, alebo by bolo v nižšej kvalite. Pravdepodobnejšie to bude u komerčných subjektov ako u verejnoprávneho,“ dodal Urbánek s tým, že znižovanie výkonov bude pravdepodobné v horizonte niekoľkých mesiacov.
Vo vysielacom reťazci každej terestriálnej rozhlasovej stanice sa práve vysielač výraznou mierou podieľa na celkovej spotrebe elektrickej energie. Nepretržite dodáva do vysielacích antén pevný výstupný výkon. FM vysielače sa výkonovo pohybujú od niekoľkých wattov až po desiatky kilowattov v závislosti od oblasti pokrytia, terénu krajiny a profilu rádia či jeho poslucháčov.
Napríklad, účinnosť lepšieho 10 kW FM vysielača je asi 75 %, čo znamená, že priama elektrická spotreba je približne 13 kWh, 24/7. Celková spotreba elektriny na napájanie takéhoto vysielača počas jedného roka sa potom odhaduje asi na 120 MWh. Vývoj technológií v tejto oblasti však zaznamenal za posledné roky pokrok. V prípade inovatívneho riešenia SmartFM od Worldcast Systems sa implementáciou umelej inteligencie do vysielacieho reťazca podarilo znížiť spotrebu energie o 10 až 40 perent. Na uvedenom príklade 10 kW vysielača by to mohlo znamenať úsporu až 50 MWh za jeden rok a to bez strát na kvalite signálu.
V kombinácii s celosvetovým nárastom nákladov na elektrinu sa trvalo udržateľná energia stala jednou z najväčších výziev, ktorým čelia rozhlasoví vysielatelia. S cieľom pomôcť prevádzkovateľom rozhlasového vysielania znížiť spotrebu elektriny a zlepšiť tak ich uhlíkovú stopu, musí priemysel naďalej pokračovať v hľadaní nových spôsobov ako inovovať technológie.