Článok z novín
Nový život Turca -
kliknite pre zväčšenie
Martinská Rebeca si postupne získavala priazeň poslucháčov v širokom okolí svojou unikátnosťou. Nehrala všetko... Už v tom období doménou Rebecy bol rock. Zaujímavé to bolo aj preto, lebo 90te roky boli charakteristické stanicami, ktoré hrali od popu cez dance, techno, ľudovky doslova všetko. Tri roky po štarte stanica dostala chuť na expanziu. Treba pripomenúť, že i prvú frekvenciu 106.9 prevádzkovali vtedajšie Rádiokomunikácie a nové získané tzv. ženevské frekvencie tiež. Boli to Poprad-Kráľova hoľa 94.2 MHz s výkonom 30 kW a Banská Bystrica-Suchá hora 87.7 s výkonom 10 kW. Pokusy o zopakovanie úspechu na svojej materskej frekvencii rozširovaním o ďalšie neekonomické vysielače prevádzkované Rádiokomunikáciami Rebecu položili. Náklady na šírenie boli neúprosné. Môžno keby sa nebola za každú cenu tlačila do ďalšieho rozširovania fungovala by dodnes. Reklama aj tak prúdila primárne z regiónu, kde stanica sídlila.
1. júl 2003 spomenuté vyhrotilo do vypnutia jednej z frekvencií. Silný 30 kW popradský kmitočet sa odmlčal po dohode s Rádiokomunikáciami. Už v septembri 2003 však Rádiu Rebeca bola odňatá licencia na vlastnú žiadosť. Stanica vtedy ešte vysielala. Dôvodom boli neúnosné dlhy. 15. októbra 2003 Rebeca ukončila vysielanie po deviatich rokoch a rozlúčila sa symbolicky pesničkou Reklama na ticho od jedného z niekdajších spolumajiteľov Rebecy - Dušana Antalíka. O zamestnanie vtedy prišli traja interní zamestnanci a približne dvadsať moderátorov, redaktorov a technikov. V časoch najväčšej slávy mala stanica takmer 100 000 poslucháčov (počúval včera). Gro však na materskej frekvencii 106.9 MHz.
Podčiarknuté a zhrnuté - Rebecu zabil nezdravý rast. Podobne ako Rádio Forte stanica doplatila na nelogické, nezmyselné a extrémne nákladné rozširovanie na sieti vysielačov Rádiokomunikácií. Rádio rozširovaním strácalo regionálny charakter a prestávalo byť zaujímavé i pre ľudí z blízkeho okolia. Bez rozhodnutia rozťahovať sa by možno prežila. Silné výkony ale mesačne stáli priveľa. Rebeca bola napriek tomu príkladom, že i v počúvanosti úspešný projekt môže skončiť.
Zvuky zo záhrobia - Rebbeca Banská Bystrica
Rádio Rebeca sa do éteru vrátilo. Pod novou spoločnosťou a z nového mesta - Banskej Bystrice sa ozvalo niečo vyše rok po ukončení vysielania pôvodnej Rebecy. Miesto troch jej ostali dve frekvencie - 106.9 MHz Žilina-Krížava a 87.7 MHz Banská Bystrica-Suchá hora. Návrat symbolizovalo nové logo a 2x písmeno B v slove Rebbeca, čo poukazovalo na vysielanie z Banskej Bystrice. Stredoslovenská metropola tak získala svoje prvé komerčné rádio. „Rebbeca chce osloviť poslucháčov od 25 do 44 rokov. Chce byť regionálnym rádiom, ktoré bude vidieť do všetkých kútov regiónu, v ktorom bude pôsobiť,“ povedal vtedajší riaditeľ Boris Kršňák. Dodal, že po bývalej Rebece chcú prebrať aj výrazný podiel českej a slovenskej hudby. Noví majitelia sa hlásili k tradícii tejto rockovej stanice a sľubovali nadviazanie na minulosť. Presťahovanie do Banskej Bystrice mali na svedomí údajne aj prieskumy. Rock vo vysielaní dominoval s výnimkou špecializovaných relácií naďalej. Niektoré pôvodné programy a hlasy sa vrátili opäť do éteru. Vo večerných hodinách stanica ponúkala poslucháčom okrajové hudobné žánre – world music & ethno, oldies, hardrock, metal a punk, alternatívny rock, jazz,swing & blues a obnovené relácie Popbazár a Vykopávky. Spomenuté žánre už samé o sebe neboli veľmi pre komerčnú stanicu. Cez týždeň každú hodinu od 6,00 do 18,00 hodiny bolo spravodajstvo z regiónu obohatené o najdôležitejšie správy z ostatného územia Slovenska a zo sveta. V stredu v noci mal svoju autorskú reláciu Dušan Cinkota „Cinki“ nazvanú „Cinkotanie.“ Moderované relácie vysielané naživo ponúkalo Rádio Rebeca v čase od 6-tej ráno do 23-tej hodiny v noci. V ostatnom čase hralo hudbu a reprízy špecializovaných hudobných a humoristických relácií. Konateľom novej spoločnosti bol Milan Jakubík, ktorý bol programovým riaditeľom pôvodnej Rebecy.
Vysielaniu Rádia Rebeca z Banskej Bystrice sa už na úspech pôvodnej Rebecy z Martina nepodarilo dostatočne nadviazať. Poslucháčov bol na rozsiahlom území zlomok a šírenie na silných vysielačoch, ktoré reklama nedokázala zaplatiť majiteľom robilo vrásky na tvári. Aj preto Rádio Rebeca padlo v roku 2006 do programovej siete b1 a do rúk novým majiteľom. 9. februára 2006 o 21:00 bolo definitívne odpojené štúdio z Banskej Bystrice a začal sa prenášať program z Bratislavy. Programová sieť b1 bola základným kameňom Jemných Melódií. Okrem Rádia b1, Rebeca, Naj v nej skončilo aj Rádio Východ. Zaujímavosťou je, že licenciu Jemných Melódií a všetky frekvencie dnes má spoločnosť Tam Art Production, ktorá rozbiehala Rádio Rebeca v Banskej Bystrici. Bolo tak preto, lebo jej licencia mala najdlhšiu platnosť a majitelia Jemných Melódií sa potrebovali zbaviť programovej siete, ktorá musela vysielať lokálne vstupy. Takto to dostali pod jednu licenciu. To je už ale iná kapitola...
Rebeca má nasledovníkov
V šľapajách Rebecy v podobe rocku vo vysielaní ide dnešné Rádio Aligátor. Prechod na rockový formát s novým názvom avizujú v Rádiu Hey a v Banskej Bystrici je pred spustením projekt Rádia Rock.
Tip: prečítajte si rozhovor s Milanom Jakubíkom, ktorý bol niekdajší programový riaditeľ o ukončení vysielania Rádia Rebeca a jej novom začiatku. Odporúčame aj rozhovor s Borisom Kršňákom, šéfom Rebecy Banská Bystrica štyri mesiace po štarte pre náš web.
Totálne retro: pozrite si pôvodný web Rádia Rebeca TU!
Pôvodné jingle Rádia Rebeca Martin: