Bola chladná februárová sobota. Síce na 102,8 MHz už niekoľko dní predtým rotovala demokazeta s upútavkou na nové rádio, až prvý víkendový deň bol ten s veľkým „D“. Presne 14. februára 1994 o deviatej ráno sa ozvalo „Juchuuuu, ahojteeeeeee.....“. Boli to moderátori rádia Local FM, novej stanice z Komárna. Radia.sk vám teraz prinášajú druhú časť trojdielnej retro-spomienky na toto niekdajšie rádio.
Článok z časopisu Rozhlas
a televízia z roku 1994,
ktorý vyšiel krátko po rozvysielaní
rádia (kliknite pre zväčšenie -
otvorí sa PDF)
V éteri sa ozývala radosť, každý sa zdravil. Každý z moderátorov a moderátoriek chcel niečo povedať, každý sa chcel zapísať svojim hlasom do prvých okamihov nového rádia. Ináč to ani nešlo. „V tej chvíli neboli úplne prvý krát za mikrofónom. My sme už niekoľko týždňov predtým vysielali do steny. Všetky relácie, všetko išlo akoby naživo. Tí ľudia sa museli dostať do švungu“, dal si záležať na svojom výsledku otec rádia Peter Kološ najstarší, ktorý spolu so synmi Petrom a Danielom projekt úspešne rozbehli. Aj keď boli moderátori a technici zohratí, stále to bolo len lokálne „poloamatérske“ rádio. „Dnes by som to už urobil úplne ináč. Keď si teraz počúvam archívy, sám sa na tom smejem, ako sme mohli robiť niečo tak amatérske“, smeje sa Peter Kološ mladší. Vtedy neexistoval formát. Rádiá sa robili na kolene a živelne. No Local FM malo starostlivo zostavený playlist a na svoju dobu profesionálnu techniku a aj zvukový obal. Spievané jingle im naspievala speváčka Ingola. „Chodili k nám ľudia z bratislavských rádií a hovorili, že – klobúk dole“, hovoria Kološovci. Sídlom stanice sa teda na niekoľko rokov stala dedinka Svätý Peter. „Tam sme mali pol poschodia len pre seba. Boli to dobré priestory“, vracia sa v myšlienkach pán Kološ najstarší.
Súvisiace audio:
Aké sú spomienky na štart?
Kto vyrábal obal Local FM?
JEDINEČNÉ BONUSY:
Demo pred spustením vysielania na frekvencii 102,8 MHz:
Začiatok vysielania Local FM:
Aj celá práca v rádiu mala svoje neopakovateľné čaro. Keďže nie všetci pracovníci mali autá, do Svätého Petra ich vozil na svojom aute Daniel Kološ. „4 roky som vstával o pol piatej ráno. Najskôr som išiel na poštu pre noviny, z ktorých správari čítali ranné správy. Potom som nabral ľudí. O pol šiestej sme už boli v štúdiu. Správar si za polhodinu pripravil správy a o šiestej sa už išlo,“ spomína Daniel na niekoľkoročnú rannú rutinu a tvár mu zažiarila radosťou a nostalgiou na časy, ktoré sú už bohužiaľ preč. Každodenná cesta do Svätého Petra mala ešte jeden háčik: Železničné priecestie. Každé skoré ráno, práve v čase, keď do Svätého Petra trielilo auto s rannou úderkou na vysielanie, pravidelne prechádzal cez železničné priecestie nákladný vlak. Daniel to s ľuďmi musel stihnúť, kým rampár stiahne rampy. Inak ostanú visieť a nestihnú vysielanie. Rampár zas vedel, že musí počkať na auto s moderátormi. „Rampár nás poznal a vedel o nás. Vždy čakal, kým prebehneme. Zakýval nám a až potom stiahol rampy“, vyťahuje neskutočnú spomienku na niekdajšie časy nadšený rádioman.
Vysielalo sa a zároveň bolo treba zarábať peniaze. Kološovci tvrdia, že nebolo jednoduché presvedčiť podnikateľov na to, aby si v rádiu dali reklamu. Tí totiž nevedeli, či do toho ísť, viac verili reklame v novinách. No Kološovci sa nedali a trpezlivo svojich potenciálnych klientov a živiteľov presviedčali: „Povedal som podnikatelovi: Pozri, nahráme spot, týždeň ti ho budeme vysielať zadarmo. O týždeň si zavoláme a povieš nám, že čo ďalej. Ak nebudeš chcieť, stopneme to. Ak budeš chcieť vysielať ďalej, tak sa dohodneme a zaplatíš nám aj ten prvý už odvysielaný týždeň“, rozpráva Daniel a pokračuje: „O týždeň chlapík zavolal že – hej, to je super! Mne sa to osvedčilo! Vysielajte mi to naďalej!.
Local FM nesídlilo počas celej existencie len na obecnom úrade v neďalekej dedine. Majiteľom sa podarilo dohodnúť s komárňanskými lodenicami. Tí mali v meste svoj hotel Čajka. Mali sme dobré vzťahy s nimi a tak nás prichýlili. „Keď sme to povedali starostovi Svätého Petra, ten nás nechcel pustiť. Tam nás tak mali radi. My sme boli pre nich neskutočná atrakcia. Rádio na dedine,“ rozpráva pán Kološ najstarší o tom, ako sa presťahovali do okresného mesta. Od roku 1997 sa teda Local FM stalo skutočne komárňanským rádiom. V hoteli Čajka fungovalo až do samotného konca, do roku 2000.
Súvisiace audio:
Aké bolo sťahovanie do Komárna?
Ako boli rozdelené funkcie v rádiu?
Vypočujte si ďalšie ukážky zvukvého obalu Local FM - zvučky relácií:
Posledná tretia časť článku, ktorú uverejníme na RADIA.SK o týždeň, popíše dôvody zániku Rádia Local FM.