menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k článku Fun Rádio sa novou kampaňou pustilo do Expresu

82 príspevkov
Peter Kotrčka (neregistrovaný, 95.103.196.xxx)
Peter Kotrčka (neregistrovaný, 95.103.196.xxx)
13.04.2010 12:27
0
0
"rozhlas" dnes

cela tato diskusia sa mozno zvrhla nie celkom spravnym smerom.

1. nikto tu nenarieka, ze chce KOMPLET radia v podobe, v akej boli na zaciatku 90. rokov. mne osobne ide o to, ze nejake radio sa tu chvali tym, ze zabava viac ako ine radio (ktoreho podstatnou, nie vsak dominantnou sucastou su aj informacie pre vodicov). ide o to, ze mna naozaj nezabava ani radio, kde aky-taky "zabavny" program bezi 3 hodiny (teda 12,5 percenta) z dlzky dna.

2. hudba nezabava. aspon mna nie. ja nechcem cisto talk radio (vlastne chcem, ale to by bolo na samostatnu temu). kazdopadne postavit radio na tom, ze posluchacov zabava "viac hudby, viac hocicoho" je scestne. dnes, v dobe prehravacov s radovo GB ulozneho priestoru moze mat kazdy so sebou tolko hudby, ze to spolahlivo pokryje 80-90 percent bezneho playlistu komercnej stanice (mozno aj dvoch). a ze radio ako priposluchove medium popri praci? beriem, OK - ale potom nech mi ziadna stanica netvrdi, ze ona ma zabava a ina podobna uz nie - pre mna je to prud hudby + reklam vs. prud mierne inej hudby + reklam.

3. za seba mozem povedat, ze to, co ma na stanici "drzi" NIE JE hudba. v poriadku, sem-tam sa najde skladba, kvoli ktorej som ochotny ostat naladeny aj na devine (priklad), no inak ani jedno radio nesplna moje hudobne poziadavky na 100 percent. teda ak mam radio pocuvat, musim prepinat. ak by vsak existovala stanica so zaujimavym obsahom (napr. prave vtipnym, sviezim), ostal by som aj pocas skladby, ktora sa mi nepaci - proste by som ju pretrpel, len aby mi neusiel dalsi vstup. a pravdupovediac, ak by som si mal vybrat z dvojice expres-fun, tak blizsie k tomuto je pocas dna expres. a to pisem ako clovek, ktory teda expres nemusi (z inych dovodov).

Stav v dnesnych radiach sa mi priste vobec nepaci. Vstupy na cely den by slusnejsi "moderator" stihol nahrat uz do siedmej rana a potom ma pokoj. nahadze sa do playlistu vsetko co treba (ano videl som dnesny SW a viem, co zhruba vie a co nie) a 3-4 hodinky sa moze pri mixpulte podriemkavat :-D

hemendex (neregistrovaný, 80.239.242.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 80.239.242.xxx)
13.04.2010 10:19
0
0
...a karavana ide dalej.

Presne Evosonic, ako si to zhrnul - vo vysielani dnesnych radii chyba ta ludskost, vztah k posluchacovi, teda to, cim kedysi disponovali radia, aj napriek tomu, ze mozno mix skladieb nebol dokonaly a spiker "pretiahol" intro a moderoval do refrenu. Technici mali zodrate ruky zo "sabli" a ubolene nohy od behania do archivu po CD-cka, jingle a reklamy museli pracne rucne nastavovat na kotucovom magnetofone a nebolo raritou, ze niektore skladby sli z gramafonu. Spikri negooglili zaujimave temy na nete v pohodli studioveho gauca na firemnom notebooku, ale sa skutocne zapotili, kym nieco pozhanali v novinach, casopisoch, ci priamo v terene, playlist sa carbal do poznamkoveho bloku a tvoril spontanne a kazda skladba sa mixovala rucne. Polovica ludi z radia robila prakticky zadarmo a s nadsenim (teraz mam skor na mysli regionalne stanice) a napr. DCA radio cez vikendy blblo s posluchacmi az do bieleho rana, pricom oficialny cas prepnutia na satelitne CMT bol uz o druhej.
Jasne, ze doba pokrocila a chod radia riadi predrazeny software, ale ak to niekto nepochopil, my tu "nesmoklime" nad nasimi teenagerskymi radiami 90-tych rokov, ale snazime sa (niektorym zrejme marne) vysvetlit, ze dnes je slovenske radio neosobnym a predlinkovanym prehravacom hudby, kde su nielen preddefinovane pravidelne rubriky (spravidla uz len dopravny servis a spravy), ale aj moderatorske vstupy, cenzurovane informacie stiahnute z netu a vlastne kazda jedna minuta vysielania.
Neviem teda, ci si (to je teraz u pre konstruktivneho prispievatela s nickom "CCC") videl, ako funguje program AudioVault, ale v nom je skutocne zahrnuty snad aj cas, kedy si moze moderator odkaslat alebo odskocit na zachod.
Ano, je to profesionalne a "in", dokonca to dviha i pocuvanost, ale clovek potom uz nevnima radio ako nieco zive a bytostne blizke, ale neosobny prehravac pre nekonkretne masy. Ak by som to mal jemne infantilne prirovnat, tak je to rozdiel ako obed od babicky a zavodna vyvarovna :) Kym babka lieta pri obede okolo stola a furt Ti na tanier nieco dolozi, v zavodnej jedalni si nekonkretny stravnik, obycajne cislo z mnoziny hladujucich :) Uz neviem ako inak to vysvetlit, aby to niektori ludia pochopili.
Joj, no a este k tomu megaodbornikovi - mozno si si vsimol, ale zrejme teda nie, za ja sa zapajam do diskusii (vylucne na Radia.sk a Medialne.sk), len ked mam akukolvek konkretnu pripomienku, tykajucu sa danej temy. Mapujem slovensky eter uz od vzniku prveho sukromneho radia a dovolim si tvrdit, ze nieco o nom za tych 20 rokov poznam. Nesmoklim tu nad sucasnym stavom slovenskych radii, pretoze je mi - ako Tebe - jasne, ze tu ide uz len o biznis. Prave preto si pripominam 90-roky, kedy radia zakladali predovsetkym nadsenci, ktori urcite mali k posluchacovi blizsie ako radia, ktore tu funguju dodnes. Jasne, ze nemali sancu na prezitie, tak ako v dnesnej dobe vsetci, ktori nemyslia v prvom rade na peniaze.
Kazdopadne uvitam, ked budes mat konkretny napad alebo nieco priamo k teme, aby si obohatil nase usmoklene duse. Urcite sa v danej tematike vyznas a ja dufam, ze v konecnom dosledku nam ide o to iste. Aj ked teda my vsetci, co este dufame v zazrak, Ti pripadame ako nostalgicki teenagerski haluzaci...
PS - mam 34 a "ozhlad"z okna priamo umerny vyske piateho poschodia :)

ccc (neregistrovaný, 195.91.79.xxx)
ccc (neregistrovaný, 195.91.79.xxx)
13.04.2010 08:28
0
0
evosonic, hemendex

pre mna je stale a dookola velkym sklamanim, ze vy dvaja megaodbornici internetovych for si nevidite dalej od nosa a dookola vyplakavate nad niecim (funradio), co je az v prvom rade biznis. Majitelia fun radia si piskaju, zisky museli narast niekolkonasobne a dolezitejsi ako dvaja usmokleni vyplakavaci su pre nich ohromne masy posluchacov, pre ktore robia radio a robia ho dobre. Mensinovy stream? pre koho, vas dvoch a este 26 dalsich? Tak to zacalujte, chalosi, urcite bude. Rokov, tipujem mate okolo 30 ale rozhladu pramalo. Mali by ste zacat skusit podnikat a robit biznis, mozno by vam viac veci trklo inak a realne, nie v hmle vasich teenagerskych haluzi. S laskou...

evosonic (neregistrovaný, 78.98.168.xxx)
evosonic (neregistrovaný, 78.98.168.xxx)
12.04.2010 23:15
0
0
par postrehov

Caute chalani. Najskor k funradiu: aj ked dlhsie viem, ze Biscuit je v kontakte s vedenim funradia a od isteho casu je po odbornej stranke viac v obraze ako my ostatni, nemozem si pomoct. Stale viac sympatizujem s nazormi Hemendexa. Ja viem, ze radio ako take je uz uplne niekde inde ako v 90 rokoch a ide skor o biznis ako o samotnych ludi. Chyba mi vsak to stare dobre funko. Chcem sa Ta Biscuit opytat: FUN v sucasnej podobne Ti vyhovuje? Si spokojny posluchac? Co sa mna tyka, je to uz uple mimo mna a pritom mi nevadi sucasna hudba. Suhlasim s hemendexom, ze hovorene slovo sa da stale robit zabavnejsie a putavejsie, ako to strojove prevedenie v podobne sucasneho funradia. Ak uz to takto naozaj musi byt, lebo "trend je taky" (hoci nesuhlasim s tvrdenim, ze porovnavat radio u nas a vo francuzsku sa neda), uvital by som aspon ten retro-stream ... myslim, ze by si nasiel svojich "mensinovych" posluchacov. Kazdopadne mna urcite :) Aby som tuto temu z mojho pohladu zhrnul - som sklamany z nasho nalinajkovaneho eteru - vsetko sa robi podla firemnej "biblie" bez stipky originality, ludskosti. Pocuvat FUN ci Expres je proste IN, bez ohladu na to, co by momentalne vysielali (toto vyjadrenie som trochu pritiahol za vlasy, ale chapeme sa :)
Viva sice ciastocne moderuje stylom z 90 rokov, ich najvacsi problem vidim v niecom uplne inom - absentuje marketing (nie je IN pocuvat Vivu, lebo sa o nej nehovori, nepropaguje sa), neustale vypadavaju vysielace, co casto omrzi aj tych najvernejsich. Pochopitelne iste doladenie vysielania by tiez pomohlo.
A zaverom k Rock radiu - necakal by som nejake zazraky vzhladom k vlastnickym pomerom. To by ho musel prevadzkovat niekto, komu ide aj o radio, nielen o peniaze.

Rišo (neregistrovaný, 213.151.218.xxx)
Rišo (neregistrovaný, 213.151.218.xxx)
12.04.2010 18:01
0
0
Pre: hemendex

No pre ROCK, rovnako ako aj pre HORNET, bude podľa mňa priroritou dostať sa do Bratislavského éteru, dokrývať potom ďalšie regiony by už nemal byť veľký problém. Čo sa tých spomínaných vysielačov týka, ROCK má v Banskej Bystrici koordinovanú frekvenciu z výkonom ,,až" 1 kW, čo je podľa mňa celkom slušné, i keď, samozrejme, v porovnaní s frekvenciami ktoré idú zo Suchej hory je to zanedbateľný výkon. Trochu ma prekvapilo, že druhú frekvenciu im ONE koordinovalo do Topoľčian a nie do ďalšieho krajského mesta ako napríklad do Nitri či Žiliny ale pokiaľ nad nimi zo začiatku bude ,,držať patronát" Rádio ONE, tak čoskoro na mape pokrytia k týmtlo dvom pribudnú i ďalšie Slovenské mestá, keďže podľa mňa pôjde o stanicu multiregionálneho formátu. Mimochodom už v tomto licenčnom konaní som typoval že frekvencie v Novej Bani, Rimavskej Sobote a Lučenci majú na svedomí práve ľudia z Rádia ONE pre Rádio ROCK no Jemné Melodie ma svojim celkovým počtom koordinácii - 4 (okrem už spomínaných taktiež koordinovali Námestovo a Trstenú) Čo sa týka i tebou spomínaného Rádia 7, neviem o tom, že by mali v pláne nejako masívne rozšíriť pokrytie, každopádne zatiaľ je o nich ticho takže uvidíme čím ešte prekvapia :). A ešte ohľadom Rádia Viva, neviem to posúdiť pretože nejako ich vysielanie nevyhľadávam ale viem, že majú naplánovaných kopec nových vysielačov ktoré sú situované prevažne na východe republiky, na strede však majú naplánované tuším 2 nové, v Ružomberku a Rimavskej Sobote no zatiaľ neviem o tom, žeby niektorú z nich rozvysielali. Mimochodom, zlepšenie pokrytia by som uvítal i zo strany Europy 2, ktorá síce ešte za éry Rádia OKEY dostala ako prvá stanica na Slovensku označenie Celoplošná, no na východ od Košíc je to bieda, mestá ako Michalovce, Sobrance či Trebišov sú stále bez pokrytia E2 tu ide iba z jedného vysielača na celý kraj i to z výkonom 0,50 kW čo je teda nič moc. Neviem síce aká je situácia v susednom Banskobystrickom kraji kde vysielajú taktiež iba z jedného vysielača, ktorý je ale koordinovaný na Suchú horu ale neviem či pokrýva i mestá ako Rimavská Sobota, Lučenec, či Tornaľa a v Nitrianskom kraji by sa myslím žr tirž hodila aspoň jedna nová frekvencia.

hemendex (neregistrovaný, 95.103.89.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 95.103.89.xxx)
12.04.2010 11:15
0
0
tak tento tyzden prvy elan :)

12.4.2010 11:14 Elan - Smrtka na prazskom orloji :)))

btw - tie nove jingle Vivy beriem spat, zdalo sa mi rano, ze tam pocujem naznak novinky, ale to nam asi len chrcalo radio :)

hemendex (neregistrovaný, 95.103.89.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 95.103.89.xxx)
12.04.2010 08:21
0
0
@biscuit

No dobre, hadat sa nebudem, ale urcite sa zhodneme, ze ten Elan hraju castejsie ako 2x za tyzden. Kolegovia mi uz preladili z Vivy na Fun, takze idem sondovat vyskyt Elanov a Petrov Nagyov vo vysielani. A ten retrostream je fakt dobry napad, urcite mu to navrhni :)
PS - ak uz spominas moderatorov, niet nad zaciatky Radia Family, bol som toho osobne ucastny, skutocna zabava :))))
btw - nema Viva nahodou oddnes nove jingle?

biscuit (neregistrovaný, 89.103.251.xxx)
biscuit (neregistrovaný, 89.103.251.xxx)
11.04.2010 23:21
0
0
@Hemendex

No to je prave ten specialny CS vikend s hudbou 90-tych rokov, bolo to na Velkonocnu nedelu popoludni, si pamatam, lebo sme to mali pustene v aute :)
No o tom speciale k 20. narodkam som uz hodil rec,asi bude len taka spomienka v rannej a poobednajsej show a mozno nejaka tanecna party alebo koncert k narodeninam. Urcite ziadne velke specialne akcie sa nechystaju. Konieckoncov, ceska E2 20.narodky tiez neslavila nejak extra specialne. Este skusim navrhnut ten retro stream, uvidime...
Ad. amatercina na Vive-no vidis, mne pride, ze presne takto sa moderovalo prave v tych 90-tych rokoch aj na Funku, aspon zo zaciatku urcite :)

hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
11.04.2010 22:40
0
0
...

Petra Nagya... uz pisem Bernolakovcinou :)

hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
11.04.2010 22:39
0
0
bingo...

dakujem, tak som toho Petra Nada tam predsa len nasiel. Len netusim, aky to je den a aky to je cas:
http://cn.last.fm/user/FunRadioSK/tracks?page=42
(ani to, ci ten hyperlink nebude o chvilu aktualizovany)

LuboTS (neregistrovaný, 91.203.96.xxx)
LuboTS (neregistrovaný, 91.203.96.xxx)
11.04.2010 21:47
0
0
@hemendex

Playlist Fun rádia aj niekoľko mesiacov dozadu máš tu: http://www.last.fm/user/funradiosk/tracks Ale ako Majooo už pár krát spomínal, občas tam nejaká skladba zaznamenaná nie je, ale aj tak túto stránku považujem za zaujímavú, môžeš študovať

hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
11.04.2010 18:21
0
0
Riso a Biscuit

Riso, tiez dufam, ze projekt radia Rock bude uspesny, aj ked velke sance tomu nedavam, kedze frekvencie silnych vysielacov su uz rozobrate a tie parkilowatove vela vody nenamutia. Ale urcite som rad, ze sa stale niekto snazi prist s niecim novym, aj ked vacsinou to dlho nevydrzi. Ale Radio Hornet a v Cechach Radio Samson dokazali, ze aj s nadsenim na webe sa da raz prebojovat aj do terestrialneho eteru.
Radio Lumen dost paradoxne ma najslabsie pokrytie v mieste sidla, na autoradiu mi v Banskej Bystrici casto chrci a vo Zvolene ho dost zle chytim aj na klasicku antenu, Radio 7 je ambiciozny projekt, ale priznavam, ze viem len to, ze existuje, este som ho nenaladil. Takisto je problem vo Zvolene s Radiom Viva, ktore tu v okoli ma paradoxne dva vysielace, ale ani jeden z nich nie je pre zvolensku kotlinu bezproblemovy.
A celkom vitam aj expanziu novych bratislavskych radii, aj ked teda toto mesto by si zasluzilo jednu silnu, kvalitnu a uspesnu rozhlasovu stanicu vylucne pre vlastny eter.

Biscuit :) Napriek tomu, ze najcastejsie ladim Vivu (fakt len kvoli hudbe), mam pocit, ze moderatorske vstupy su najtrapnejsie tam. V tomto smere su Fun Radio, resp. Radio Expres nedostihnutelne, kiezby aspon to Fun Radio dokazalo potencial svojich moderatorov vyuzit na maximum, nielen zahlasenie skladby alebo reklamny rozhovor.
Ad Ad cesky eter - ano, je to bieda. Moje oblubene radia tam tiez uz bud neexistuju, alebo su sucastou celoplosneho zosietovania. Dokonca paradoxne Cesi, ktori ako spravne tvrdis maju dvojnasobne vacsi eter, nam zavideli niekdajsiu zanrovu rozmanitost radii, teraz je vlastne v oboch statoch rovnaka situacia, ktoru som uz popisoval. Ale nesuhlasim, ze F1 je porovnatelna s Jemnymi melodiami a to teda ani hudobne. Hoci, je pravda, ze uz par tyzdnov som ich neladil. Impuls mi ale pride ako spravodajsky i hudobne velmi silne radio, samozrejme pre vyssiu vekovu skupinu so silnym zameranim na spravodajstvo, co Viva zazivala davno pradavno este ako Radio Twist.
Nas oblubenec Peter Nagy - dnes som ho akurat videl v reprize Noci v archive, ako spieva a hrabe listie. Ale na tom Fun radiu urcite odznel, neda sa niekde v archive vyhrabat stredajsi, resp. stvrtkovy playlist? :) Ale urcite, ak budem mat naladene FR a zaznie, poznacim si relevantny cas i skladbu, aspon bude to nutene pocuvanie funka v praci napinavejsie :)
V Polsku pri 10 vyroci Radia RMF FM odvysielali v televizii dokument (je aj na YouTube), urcite by si Fun Radio zasluzilo svoj prierez historiou. Urcite je na to dost archivnych videi, zvukovych zaznamov i spomienok priamo zainteresovanych, snad by si mohol - ako kamarat s riaditelom - nieco podobne mu navrhnut. Pretoze nech uz mame na sucasny trend tohto radia akokolvek rozdielne nazory, zhodneme sa isto v tom, ze 20 rokov je vek, ktory si zasluzi pripomenut zasluhujucou formou.

Creator (neregistrovaný, 213.81.148.xxx)
Creator (neregistrovaný, 213.81.148.xxx)
11.04.2010 18:04
0
0
Ziskat posluchacov Expresu?

A ktomu este funradio? Akoze dobry Vtip ,,,,, Naa to moze Slabucke Fuunko uplne ale uuuplne zabudnuut ,,, najprv by museli bredbehnut SRO 1 :DDDD Neviem co si o sebe Funko mysli ,,,,, ale na Expres nemali nemaju a ani nebudu mat :DDD ,,,,,,

biscuit (neregistrovaný, 89.103.251.xxx)
biscuit (neregistrovaný, 89.103.251.xxx)
11.04.2010 17:09
0
0
@hemendex

No tak moderatorsky vstup nevide vzdy tak ako ma, niekedy je vydareny, niekedy menej a zalezi tiez od subjektivneho pocitu, niekomu pride vtipny inemu zas trapny. A mozem potvrdit, ze obcas to ani na Funku neklapne ako ma, ci uz s ajedna o minulost alebo sucasnost. Ad. cesky eter: Tak tym, ze zijem uz 6 rokov v CR, mozem porovnavat a poviem Ti pravdu, na to, ze CR je rozlohou a poctom obyvatelov 2x vacsia nez Slovensko, tak eter je este vacsia bieda. Donedavna som nemal v Plzni moc co pocuvat (samozrejme s vynimkou netstreamu), striedal som Evropu2 s Radiozurnalom a Vltavou - dost bizardna kombinacia :-D Teraz je to uz o nieco lepsie, mame tu Radio Beat a Rock Radio, ale nie vzdy mam chut zrovna na rock :)
Praha je kapitola sama o sebe, de facto ma stastie, ze lezi skoro v strede republiky, takze tam snad skoordinujes asi vsetko a susedne staty Ti do par wattovych bublakov, na rozdiel od eteru v Blave kecat nemozu :) Ked spominas F1, tak dost podobne mi pridu nase JM s vynimkou, ze na F1 je obsirnejsie spravodajstvo a viac moderovanych vstupov. No a cesky Impuls = nieco ako nasa Viva, podobny chaos :)
Neda mi nevratit s ak Nagymu, dam ruku do ohna, ze skladbu Aj tak sme frajeri nehralo Fun uz dobrych 15 rokov. Poznam kniznicu FR ako vlastne topanky a v pravidelnej hranosti to nie je. Ta skladba s nohami na stole hrala pocas vikendu s CS hitmi 90-tych rokov :) Ale urobime dohodu, pokial ho na Fun budes pocut, tak napis a ja si to spatne overim :)
Ad. historia. Kniha asi nebude, ale nejaky fundovany clanok i s interview ludi, ktori radio tvorili by fakt bodol + samozrejme ukazky z archivu :) No nechajme sa prekvapit, mozno sa chalani z radia.sk alebo konkurencnych webov pochlapia :-D

Rišo (neregistrovaný, 213.151.218.xxx)
Rišo (neregistrovaný, 213.151.218.xxx)
11.04.2010 15:16
0
0
Re: Hemendex

Upútala ma tá časť tvojho príspevku, v ktorej si poukázal na to, že na Slovensku De Facto nemáme žánrovo vymedzené stanice, teda až na 2 výnimky v podobe Jemných Melodií a začínajúceho Hornetu ktorý má podľa mňa šancu na úspech i keď pokiaľ nepokryjú signálom Bratislavu, zrejme sa budú trápiť. A taktiež držím palce projektu Rádia Rock ktoré si podľa mňa taktež nájde svoju stálu poslucháčsku základňu. To sú však iba 2, respektíve 3 stanice, teda pardon ešte tu sú kresťanské rádia 7 a Lumen čiže vlastne ich je 5 ale i tak je to podľa mňa málo. Prečo Rádio HEY nerozširuje svoje pokrytie smerom ďalej na východ ale ich pokrytie už pekných pár rokov končí v Rimavskej Sobote, respektíve v Poprade? Tým, že majú pokryté hlavné mesto by mali podľa mňa vyhraté pretože u nás, narozdiel od situácie v Čechách, konkurenciu nemajú. Taktiež mi chýba celoplošná tanečná stanica, GO DEE JAY vyzerá že ako tak svoje pokrytie v dohľadnej dobe rozšíri no podľa mňa ak, tak pokryjú iba ťah z Trnavy do Žiliny a tým sa ich rozširovanie skončí, čo je podľa mňa škoda. Na druhej strane sa však o slovo hlási Bratislavské Rádio SiTy ktoré koordináciou v Galante naznačilo, že dlho budovaný profil mestského rádia sa možno zmení. Držím palce :).
P. S. Vlado má pravdu, kniha o Fun Rádiu jeden čas na pulte kníhkupectiev bola.

Vlado (neregistrovaný, 188.112.68.xxx)
Vlado (neregistrovaný, 188.112.68.xxx)
11.04.2010 12:19
0
0
Kniha o Funradiu

hemendex: jedna kniha o Funradiu uz vysla. Volala sa Fun je Fun a mam dojem, ze vysla prave na 10. vyrocie vysielania. Dnes uz sa kupit neda. Jedine, ze by si ju objavil zastrcenu v nejakom antikvariate alebo u znameho, ktory ju uz nepotrebuje. Tiez si myslim, ze Funko by si nieco podobne zasluzilo aj teraz (aj ked nie som cielovka a preladil som).

LuboTS (neregistrovaný, 0.0.0.xxx)
LuboTS (neregistrovaný, 0.0.0.xxx)
11.04.2010 08:51
0
0
Nagy

Nagya skutočne hrali v rámci víkendu najväčších slovenských hitov 90-tych rokov. Možno to aj na last.fm je zaznamenané. Ináč tiež si myslím že niekde na nete by bolo fajn keby bol nejaký seriál o histórii Fun rádia, otázka však je že kto by to napísal.

hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
11.04.2010 00:54
0
0
@biscuit

Tiez nemam rad dlhe vstupy o nicom, hoci si nemyslim, ze prave vo Fun Radiu take boli, ak ano, nespominam si. Urcite ale ich mavalo francuzske Fun Radio v case teda ked nevysielala Bratislava, tam musel clovek mat dost dlhu trpezlivost, kym sa dockal skladby. Dnes ale nieco podobne nebadam, hoci minule na polskom RMF FM sa tiez donekonecna vykecavali medzi dvoma skladbami... aj ked teda ten dnesny playlist im - ako vlastne nakomplet polskym mediam - nezavidim.
Paradoxne by som mal byt so sucasnym stavom slovenskych radii spokojny, pretoze v 90-tych rokoch mi chybalo nocne vysielanie a domaca tvorba. V noci sa preberali programy zo satelitu, alebo az do rana hlucho a 90% hudby bolo zahranicnej. Je fajn, ze sa teda hrava slovenska hudba v slovenskych radiach. Vyhrady mam len k tej prehustenej A-rotacii a absencii cohosi specifickeho v slovenskom eteri. Nemame tu mensinove zanre a nemame tu nic, co by vybocovalo z "priemeru" s vynimkou Radia Lumen, ktore si vlastne platia veriaci. Moderne je nasukat do pocitaca komercne hity, pat jinglov a hura, mame radio.
Chapem, ze specificke stanice to maju sakramensky tazke, ved vlastne vsetky, ktore sa odlisovali, uz bud zanikli, alebo sa prekonvertovali na identicke samohrajky. Mozno by bolo treba zmenit legislativu alebo dat mensinovym zanrom nejake vyhodnejsie podmienky, nizsie poplatky za chod radia... netusim presne ako to funguje vo svete, kde je kopa stanic pre par ludi.
Ragtime, Zona, RMC, Rebeca, Tatry, B1, Vychod... radia, ktore hrali nieco ine, ako bolo trendom, su uz pod drnom. Sme snad jedina krajina v Europe, ktora nema cisto rockove radio, alebo radio s hovorenym slovom, chyba nam nieco na sposob ceskeho Impulsu alebo Frekvence 1, pre starsie generacie. Ked som uz v tych Cechach, tam to tiez slo dole vodou, zanikli takmer vsetky country a folk radia, regionalky pozrali celoplosky. Napriek tomu tam stale este je z coho vyberat (vid prazsky eter, kde je prakticky vsehochut). Preco ale moze obrovsky pocet radii s roznym zameranim fungovat v zapadnej Europe a v pohode prezit?
Ale to som uz zrejme od Fun radia dost odbocil a zrejme sa rozpisal viac ako bolo treba :)

Jasne, ze 90. roky boli jednym velkym chaosom a to teda nielen v rozhlasovom vysielani. Mozno ale mi prave chyba ten nadseny amaterizmus radii, ktore - a to opakujem po ikstykrat - mysleli viac na posluchaca, ako kolaciky s percentami pocuvanosti.

K nasmu oblubenemu interpretovi - urcite ho hravaju na Fun Radiu, bud to je skladba - Aj tak sme este frajeri - alebo - Sam s nohami na stole... fakt si presne nespominam, ale viem, ze to bola normalne piesen zaradena do vysielania. "Dnes" od Tublatanky poznam a obcas v robote - k vseobecnemu zdeseniu - i spievam, neviem, ako Ta mohlo napadnut, ze si to mylim s Petrom Nagyom :)

No a este k tomu BTW - nedavno mi pisala jedna baba, ze cerpala v nejakej praci z mojho clanku o Fun Radiu, ktory si vygooglila ako JEDINY na nete. Co je smutne, pretoze prakticky najstarsie slovenske radio by si nezasluzilo len spomienku, ale i vlastnu knihu s CD archivom. Dufam, ze to do juna niekoho napadne.

biscuit (neregistrovaný, 89.103.255.xxx)
biscuit (neregistrovaný, 89.103.255.xxx)
10.04.2010 23:06
0
0
btw

Ked uz sme pri tej historii, tak na ceskych serveroch sa vyrojilo mnozstvo clankov popisujucich historiu Evropy2. Snad niekto od nas konecne urobi podrobnu mapovacku historie FR. Myslim, ze k 20. vyrociu by si to zasluzilo, tiez sa v nom vystriedalo mnozstvo ludi, zacinali doslova na kolene, aby sa za tu dobu premenili na modernu hitovu stanicu pracujucu s najmodernesjou technikou a vyuzivajucu sofistikovane postupy pri tvorbe programu...

biscuit (neregistrovaný, 89.103.255.xxx)
biscuit (neregistrovaný, 89.103.255.xxx)
10.04.2010 22:56
0
0
@hemendex

Tak aby som este nieco naznacil, program je komplet v rezii americkych konzultantov, ktori maju preskumany bezny denny rezim bezneho posluchaca FR. A ver mi, ze viem o com hovorim, pretoze uz niekolkokrat som sa podrobneho call-outoveho prieskumu zucastnil. Tie otazky su smerovane naozaj velmi dokladne a niekedy aj hodne na telo. Takze program je len logickym vyustenim tychto poznatkov. 90-te roky boli proste specificke, bola to doba plna ocakavnia, plna neviazanosti atd... Tomu zodpovedali aj vysielane programy. Urcite si pamatas, ze uz od roku 2000 zacalo Fun upustat od dlhych moderatorskych vstupov a hlavne srandy za kazdu cenu a vecerne relacie sa niesli skor v hudobnom duchu. Pokial si dobre pamatam, tak od roku 2000 tvorilo kostru programu hlavne ranne Kokoriko a poobednajsi Let´s Fun resp. Free Time a to iste zostalo zachovane aj dnes akurat pod novymi nazvami. Takze dnesna programova struktura az tak neznamou nie je. S tym rozdielom, ze v case 10-15 sa vobec nemoderuje. Ale pokial mam byt uprimny, tak tie vstupy v Muzikole za vela aj tak nestali, takze velky rozdiel az tak nebadam. No a k tym vecernym hud. specialom- tak tie som mal zas rad ja. Asi to bude tym, ze radio pocuvam tiez hlavne kvoli hudbe, lebo som lenivy robit si vlastne playlisty v kompe prip. v iPode - vacsinou tam dam random play :-D
No a k tomu Nagymu- nemylis si to nahodou so skladbou Dnes od Tublatanky? Tu totiz sem-tam zahraju. Nagya podla mna ani netestuju, ten je uz dost mimo format. Tublatanka je medzi mladymi oblubena hlavne kvoli Superstar :)

hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
10.04.2010 22:24
0
0
@Biscuit

Nuz bola doba Meciarizmu, kym z Twistu bolo takmer opozicne spravodajske radio, Fanko si robilo z politikov aspon prdel. Priznavam, ze asi nebudem typicka vzorka vhodneho posluchaca, takze budiz, ak to skutocne prekazalo ludom, je fajn, ze to zrusili, ale v mojom okoli to teda bola ultrapocuvana rubrika.

Fan radio zacalo vysielat, ked som mal 15 rokov, ale tiez som viac ladil Rock FM, z prozaickeho dovodu, vo Zvolene to bolo jedine radio, ktore sa naladit dalo. No, este s niekolkometrovou antenou DCA spoza Kremnickych vrchov. Ale vzdy, ked som sa vratil na internat do BA, bolo Fun naladene prakticky nonstop. Ale ako som uz pisal, mne chyba na tomto radiu predovsetkym ta zabava, ktora tam bola, ved ak je dnes trend iny, nech robia humor inak, ale nech ho preboha robia, ked sa hrdia, ze su FUN. Dufam, ze so mnou suhlasis, ze driviva vacsina vysielania je len o hudbe a ta mi zabavna nepride.
Ono celkovo sa slovenske radia zacali orientovat vylucne na hudbu. Vsak niekedy boli hlavne vecer a v noci vacsinou bud hudobne specialy alebo relacie s vysokym podielom hovoreneho slova a kontaktu s posluchacom. Napr. na Twiste Nocny bar (denne do druhej v noci), spominane DCA malo kontaktne relacie az do rana a primarna tema nasej diskusie - Fun radio - v piatok Nocnych ftakov (do tretej) a v sobotu Koncert na lezanie (do druhej). Okrem toho boli - po vzore Slovenskeho rozhlasu - vikendove poludnajsie zabavniky - mnoho ludi nevie, ze popularny humor "Stromokocura a Laszla" zacinal v Twisteri na Twiste.
Jednoducho v tej dobe bola nielen hudba, ale aj zabava a obrovsky priestor pre posluchaca. Jedine, co som teda rad, ze sa globalne zrusilo, su hudobne vecerne specialy, pretoze bolo dost divne, ak v jeden vecer siel na fanku Rock a v druhy techno vo Fun Mastermixe. Okrem toho som doteraz nepochopil poslanie vecernej hodinovky Dickieradio (alebo tak nejak), ktora bola komplet v anglictine.
No... kde som to skoncil :) Fun radio bolo vzdy radiom pre mladych, ale pocuvali ho vsetky generacie, mozno aj preto, ze bolo jedinecne. Dnes uz nicim jedinecne nie je, snad len tym, ze sa profiluje ako radio zabavne a pritom hra len a len hudbu.
No a este k tomu Nagyovi - nebol to piatok a nebolo to v relacii Juniora a Marcela, pretoze tu uz v robote nestiham pocuvat, slo to urcite v ramci toho hudobneho kolovratku medzi 10-15, ono je to v podstate ale jedno, ale suhlasim s Tebou, ze dvojka Junior a Marcel ten zabavny pseudonym radia aspon scasti zachranuje :)

biscuit (neregistrovaný, 89.103.255.xxx)
biscuit (neregistrovaný, 89.103.255.xxx)
10.04.2010 21:20
0
0
@hemendex

Poznam sa s riaditelom, odtial mam info :)
Nehovorim, ze Fun News vnucovali ludom nazory, to urcite nie, ale o politike boli dost. V sucasnych spravach sa jej uz moc praveze nevenuju. Ja som FN tiez pocuval rad, ale ich doba uz jednoducho skoncila.... K tym kontaktnym relaciam- Ready steda go sa vysielalo este v case, ked som bol skor prilezitostnym posluchacom Fun a musim sa priznat, ze prave v tej dobe mi tie infantilne vstupy liezli na nervy (pripominam, ze mi bolo nejakych 13 rokova to je co povedat), preto som skor ladil RockFM a Fun som zacal intenzivne pocuvat, az ked tam nastupila nova generacia moderatorov- Mino Urbanik, nebohy Tibor Hlista, Vlado Vostinar, ci vychadzajuca star Marcel Forgac :) Niekomu prave relacie a chovanie moderatorov z rokov 93-97 mozno prisli vtipne, ale mne moc nie...
Vo svojom prispevku som skor narazal na relacie z noveho milenia, tesne pred zacatim formatovania Americanmi- teda Psycho Fun ci Hod si to, ktore boli na nedelne popoludnie velmi "ukecane". Jedine 2 zrusene relacie,za ktorymi je mi fakt smutno su Music Files a hotline s Pycom... Escape a Pohodu mam na _FM, ale za tieto 2 relacie som nahradu nikde nenasiel...
No a este k hudbe, Nagya pustili chalani v piatok poobede asi na 30 sekund, pretoze oslavoval narodeniny, pricom si Junior s Marcelom neodpustili zopar ironickych poznamok na jeho adresu :) Staci obcas len pozornejsie pocuvat :)

hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
hemendex (neregistrovaný, 213.151.234.xxx)
10.04.2010 20:06
0
0
Biscuit...

Fun news - netusim, skade mas info, ze Fun News boli u posluchacov neoblubene. Pritom neboli len o politike a uz vobec o nejakych vnucovaniach nazorov posluchacom, cim by ich otravovali. Boli kratke, vtipne a u nas v praci sa vzdy po ich vstupnom jingli zarevalo "TICHO" a pocuvala cela firma. Konieckoncov, boli kratsie ako sucasne spravy, kde sa teda hovori aj o politike, tak uz neviem co ludi otravuje viac. A urcite si spominas, ze Fun News nam zavideli aj posluchaci ceskej Evropy 2, ktora vysielala seriozne spravodajstvo bez naznaku humoru.

Kontaktne relacie - najprv sa musim spytat, ci si zazil relaciu Ready Steady Go. Ak ano, spomenies si, ze to nebolo o 5 minutach posluchacskeho habkania a nekonecneho sa dopracovavania k spravnej odpovedi. Bola to dynamicka a vtipna relacia, ktora vdaka svojim moderatorom (a technikom vecne vstupujucim do vysielania) srsala v kazdom dieli originalitou. Nemyl si to so sutazami tipu Koleso stastia alebo Zlate vajce na Markize, kde teta z Horneho Dolneho poprvykrat v televizii najprv zakyva celej dedine a potom pol hodiny zo seba kokce naznak spravnej odpovede. Martin Nikodym (myslim, ze s Ferom Maronom) robil tuto relaciu skutocne fantasticky a nebolo to len o sutazeni. Doteraz mam niekde na kazete nahrate, ako v jednom vstupe simulovali bitku za mixaznym pultom. Mozno infantilne, ale vtipne. Alebo Koncert na zelanie, kde si posluchac vybral Depeche Mode a zahrali mu Internacionalu. Kdeze bola vtedy pokuta za porusenie playlistu, a predsa bola zabava!

Hudbu komentovat nebudem, ak dviha pocuvanost, nech teda rotuju obidve vyberovky, ale bolo by vhodne, keby si preonacili jingle - Viaaaac hudby, meenej fuuun...

Petra Nagya hrali tuto stredu alebo vo stvrtok popoludni, viem to na sto percent, pretoze som kolegovi vynadal, ze nam preladil Vivu kvoli retrohudbe a na Funku mu ju hraju tiez.

Jednou vetou - chyba mi stare dobre Funko a teda nielen mne a je mi totalne jedno, ci koncepciu jeho vysielania riesi profi soft a profi prieskum, ak vztah k posluchacovi je nulovy.

biscuit (neregistrovaný, 89.103.255.xxx)
biscuit (neregistrovaný, 89.103.255.xxx)
10.04.2010 19:50
0
0
@Riso

Naozaj nemozes porovnavat slovensky rozhlasovy trh s tym francuzskym. Je to ako porovnavat skuter s kamionom. Spolocne maju iba to, ze obe su vozidla :)

Rišo (neregistrovaný, 213.151.218.xxx)
Rišo (neregistrovaný, 213.151.218.xxx)
10.04.2010 19:01
0
0
Re: Martin

Martin veľmi správne podotkol, že formát francúzskeho funradia sa nedá s tou našou napodobeninou porovnať ani len z ďaleka. Sú úplne verný svojmu (aspoň pre mňa) notoricky známemu jinglu ,,Nous sommes dance floor" v preklade My sme tanečný parket. Ich hudba je nová, svieža, tanečná. Aktuálne hity sú tam zremixované do chytľavých, tanečných verzíí, žiadne techno viď Dance Exxtravaganzza E2 ale príjemné tanečné mixy a k tomu kopec skvelých noviniek o ktorých v našom éteri ešte ani zďaleka nechyrovať. K tomu zábava v podobe vtipných moderátorov a vydarených vstupov po celý deň a na svete je jedno skvelé rádio, ktoré sa oprávnene prezentuje ako FUN Rádio, na rozdiel od našej slabej kópie, ktorá je schopná za celý deň poslucháčovi povedať: ,,Naladťte sa na viac hudby viac Fun" alebo ,,Hráme najviac Slovenskej a Českej hudby" čím sa hrdia tým, čo poslucháčovi neponúkajú, pretože Rádio HEY hrá Slovenskú a Českú hudbu v intervale 24/7 a viac Slovenskej a Českej hudby si v éteri už skutočne neviem predstaviť. Už ani tie jingle neznejú tak dobre ako v Anglickej či Francúzskej verzii ako tomu bolo v 90-tych rokoch a začiatkom nového milénia, čo bola skutočne podľa mňa zlatá éra Fun Rádia, ktorá je však už zdá sa nenávratne preč a ja osobne, hoci som členom cielovej skupiny už nemám prečo mať naladenú frekvenciu 87,7 MHz, ktorá bola pre mňa v už spomínanom období fenomenálna a akosi bola súčasťou môjho životného štýlu. Kamkoľvek som sa pohol, na displeji svietila táto frekvencia a RDS oznamovalo FUNRADIO no dnes už sú to iba spomienky na jedno perfektné Rádio, s ktorého podľa mňa dnes ostalo už iba torzo. Myslím, že nie som sám ktorý má takýto názor.

Počúvanosť
pondelok, 15.7.2024
1.
21,12%   - 0,33%
2.
18,92%   + 4,00%
3.
10,55%   + 4,69%
4.
9,34%   - 1,54%
5.
7,56%   + 1,82%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 15.7.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
28. týždeň 2024 08.07.2024 - 14.07.2024
1.
Album
Imagine Dragons
Eyes Closed
2.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Dasha
Austin
5.
Album
Benson Boone
Beautiful Things
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over