menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k článku Kvóty ešte viac zasahujú do formátov rádií. Licenčná rada nelogicky zamietla všetky žiadosti o výnimky

155 príspevkov
MUSIC SK
MUSIC SK
07.01.2019 22:38
0
0
@Szekeres

Počúvam všetky mainstreamové rádiá a všetky vsadili na istotu a síce, že hrajú práve väčšinou interpretov a kapely, ktoré si urobili meno za socializmu. Čiže niekto môže povedať, že zabetónovali to mainstreamové rádiá. Na druhej strane, keď sa niekto narodil za socializmu, tak to nie je jeho vina? Taktiež dnes je iná situácia a životnosť piesní je veľmi krátka. Pokiaľ niekto nezmapuje slovenskú hudbu, sú to všetko iba naše názory, ktoré môžu a nemusia byť pravdivé.

MUSIC SK
MUSIC SK
07.01.2019 22:19
0
0
@Palo - len na zamyslenie tvrdenie proti tvrdeniu - skusme najskor tych 1000 piesni

Samozrejme, že máte pravdu, že koncerty a rádiu sú rôzne veci.
Viete ale podložiť tvrdenie, že rádiá budú hrať samé od seba dobrú hudbu? Komu máme veriť, keď viacerí priatelia hudobníci a interpreti mi tvrdia, že rádia neprijímajú ponuky, väčšinou ani len neodpovedajú, ak aj áno, tak že musíte mať aspoň dvesto-tisíc na Facebooku, či Youtube, alebo, že ich poslucháči slovenskú hudbu nechcú. Ja len tlmočím, čo tvrdia, neriešim, či je to pravda.

!!! Píšete aj: A este jedna vec, je zaujimave, ze v testoch sk hudba vychadza az nad par vynimiek do cervenych cisiel
- toto je tiež veľmi zaujímavé tvrdenie, lebo mi zopár ľudí vravelo, že ponúkali rádiám piesne, ktoré hrajú iné rádiá, resp. majú aj nejakých desiatok tisíc na sociálnych sieťach a že nech to rádio dá do call outu, ak im neveria - teda do dotazníka prieskumu. Vraj rádiá im povedali, že to tam nedajú, lebo vedia, žeby to neprešlo a ľudia, že chcú iba Elán a poslucháči chcú len anglicky spievané piesne. A testy sú drahé. Čiže zase určitá skupina tvrdí, že rádiá si vyberajú selektívne, a vyberú si, čo chcú. Takéto výsledky prieskumov nie sú štandardné a nepovažujú sa za objektívne - lebo potvrdzujú len názor rádia na nim vybrané pesničky. Uvedomte si navyše, že ťažisko výberu je na masových poslucháčov.

MUSIC SK
MUSIC SK
07.01.2019 21:50
0
0
@Pe3k - 1000 skladieb asi nie je problem, problem je, ze neexistuje centralna databanka

Priatelia, vďaka za plodnú diskusiu. Avšak ja som technokrat a analyzoval som si, že ide o dve tvrdenia proti sebe.

Jedna skupina hovorí, že rádiá nehrajú slovenskú hudbu, že je jej málo a nemajú čo hrať, že 1000 piesní by stačilo.
Ja a naša partia naopak tvrdíme, že vhodnej slovenskej hudby na naplnenie kvót by bolo dosť, ale rádiá ju jednoducho nehrajú.
Skúsme zdvihnúť hodenú rukavicu od Pe3k, že či sa dá zostaviť zoznam 1000 = tisíc piesní. Ja keď som sa nad tým zamyslel, tak 50-100 piesní by som zostavil za 1-2 hodiny, 200-400 do týždňa. Hovoril som s niekoľkými kapelami a oni tvrdia, žeby sa údajne našlo tisíc.

Išiel by som aj ja osobne do toho, no treba si uvedomiť, že ak na Slovensku nemáme centrálnu hudobnú banku novších slovenských piesní. Takže by to musel niekto zostaviť a to by musel preskúmať všetky regióny. Ja napr. by som bol ochotný to urobiť aj bezplatne, ak by to bolo zastrešené nejakým hudobným portálom, výskumom alebo napr. cez radia.sk. Proste, aby výsledok bol medializovaný a nielen pre našu diskusnú skupinu.

Čiže ja sa ponúkam, môžeme s niekým spolupracovať a slovenskú scénu preskúmať. Ja poznám osobne maximálne 50 spevákov, speváčok a kapiel, môžem ich osloviť, preskúmať linky, portály,.. Vy môžete osloviť vaše kontakty atď. Čiže ak zostavíme databanku tisíc piesní, potom môžeme diskutovať, či sú dobré, či zlé a pod. Ináč sú to len subjektívne nepodložené dohady. Čo vy na to?

Szekeres (neregistrovaný, 87.197.184.xxx)
Szekeres (neregistrovaný, 87.197.184.xxx)
07.01.2019 14:45
0
0
ad. peedroo (neregistrovaný, 185.19.75.xxx) včera 13:51

Bingo!!! Potesi, ked si clovek nahodou porecita nieco, co sa triafa do podstaty..
Kvoty boli zavedene evidentne nie za ucelom skvalitnovania SK hudby, ale za ucelom zabetonovania puovodneho stavu. Resp. regresu. Kvoty sluzia hlavne na zakonzervovanie (sic.) hudobnej kultury ktorej korene pochadzaju z cias husakovych ministrov kultury. A aby sa to riadne zabetonovalo, tito dnes protezuju svoju novu generaciu ...odrhovackarov. Dobra slovenska hudba jen ignorovana. A je jej ako safranu..

Palo (neregistrovaný, 95.102.179.xxx)
Palo (neregistrovaný, 95.102.179.xxx)
06.01.2019 23:57
0
0
MUSIC SK

Ono sa na to da pozriet aj opacne: Robte dobru hudbu, ktora bude rovnocenna so zahranicnou a radia to budu same hrat. Darmo sa tu bavime o koncertoch, to co funguje na koncerte, nemusi fungovat v radiu. Ludia radio pocuvaju v praci, doma a su v uplne inom rozpolozeni ako na koncerte. A este jedna vec, je zaujimave, ze v testoch sk hudba vychadza az nad par vynimiek do cervenych cisiel.. Zbytocne sa tu nieco nanutilo, radia aj tak hraju to iste, co sa aj hralo, akurat vo vacsich rotaciach a v casoch, ked ludia najmenej pocuvaju radio... Tie radia, co chcu dat priestor zacinajucim interpretom, tak ho aj tak daju aj tak, netreba koty.. Ani v Tescu nemas povinnost si kupit 25% percent slovenskych vyrobkov a to je dobre, lebo sa zvysuje konkurencia aj slovenskych vyrobcov. To iste by malo platit aj v hudbe, lenze to je o mysleni ludi, ktore tu bolo roky deformovane a potom vznikaju taketo nazory, ze je dobre nieco niekomu nutit... No nie je a nikdy ani nebolo...

peedroo (neregistrovaný, 185.19.75.xxx)
peedroo (neregistrovaný, 185.19.75.xxx)
06.01.2019 13:51
0
0
@ MUSIC SK

"...aj na Slovensku su vyborne piesne . Akurat, ze ich radia nehraju."

Však práve preto tieto kvóty nič neriešia, slovenskú scénu nikam neposúvajú ani nemenia. Akurát sa hrajú tí istí interpreti a už aj tak obohraté skladby častejšie , ale nováčikom sa šanca dostať sa do éteru extra nezvýšila. Napokon aj podmienka hrať "nové" skladby sa vzťahuje na skladby staré do 5 rokov, čiže stačí rotovať niečo z posledných rokov, t.j. ani novinky netreba nasadzovať intenzívnejšie ako predtým.

Pe3k
Pe3k
05.01.2019 23:11
0
0
@

Nuž, 1000 piesní pre potrebu plnenia kvót už považujem za celkom uspokojivý počet. Ja netvrdím, že angl. spievaná hudba je všetka dobrá, no zo svetovej (neslovenskej) produkcie (teda i česká, francúzska, talianska, španielska, nemecká...) vieš vybrať aj 3000 solídnych skladieb, čo by s tou tisíckou sk produkciou bola už parádna fonotéka. Myslím pre štandardné rádio - taký široký playlist asi ani nikto nerobí. Treba si uvedomiť, že tú zahraničnú hudbu tvorí 7 mld ľudí (obrazne), pokým tú našu len 5 mil. Nikdy v živote to nemožno porovnávať. Stačí si denne zapnúť rádio na dve-tri h. a po týždni je každému jasné obmedzenie, ktoré zavedenie toho nezmyslu spôsobuje. Nikdy nič regulované neprinieslo pokrok... V dobe mobilného internetu a mp3 prehrávačov v každom mobile je takéto obmedzovanie rádií len znakom snahy o ich oslabenie, ba až likvidáciu...

MUSIC SK
MUSIC SK
05.01.2019 19:50
0
0
Preco prave 1000 kvalitnych piesni?

Konečne seriózna diskusia. Vďaka.

S play-listami je to rovnako ako s počítačmi kdekoľvek a síce, že nás programátori prinútili používať ich šablóny. Takže sa to technicky pustí dookola a moderátor, ktorý napr. robí 30 min. rozhovor so svetoznámym slovenským hudobníkom (prípad sa týkal vážnej hudby ) nemohol pustiť žiadnu nahrávku, lebo playlist to neumožňoval. Takisto, neviem, či vieš, ale ak by si chcel ponúknuť rádiám vianočnú pieseň, tak by si to musel urobiť už koncom leta :-) Nakoniec aj tu, ak by som urobil gramatickú chybu nedá sa to na radia.sk opraviť/editovať. No toto a aj play-listy môžu ľudia regulovať. No jednoduchšie je povedať, že to nejde.

No poďme na to číslo. Prečo chceš, aby som dal práve 1000 piesní? A podotázka, Ty si myslíš, že anglické pesničky, ktoré hrajú rádiá sú textovo aj hudobne iba kvalitné? Vedel by si vymenovať tiež 1000?

Pe3k
Pe3k
05.01.2019 10:33
0
0
@Music sk

Tak daj zoznam 1000 kvalitných sk piesní. Tak ako je podľa tvojho subjektívneho názoru "dosť kvalitnej hudby", podľa môjho rovnako subjektívneho názoru je možno niekoľko sto hrateľných songov. Tak ako jeden môže považovať za kvalitnú hudbu produkciu Elánu, iný uprednostňuje Hex, ďalší Kaliho, iný Kandráčovcov... Tematické rádia prišli o slobodu výberu, nanútilo sa im hranie nových skladieb, či sk produkcie, ktorej môže byť nedostatok - napr. rock, vážna hudba či džez... Celé zle! A radosť na Kube - nuž, všade, kde je regulovaný trh s nedostatkom nejakého produktu, nastáva pri jeho zdostupnení nadšenie. Niečo ako pomaranče v 88. roku - vtedy vzácnosť, dnes bežné, nezaujímavé ovocie, končiace nahnité v kontajneroch :( A tak je to aj s tou sk hudbou; počiatočné nadšenie vyprchalo so zavedením playlistov, rotujúcich dokola pár desiatok songov... Mne to doslova zhnusilo niekoľko piesní, ktoré som bežne (napriek prepínaniu staníc) započul i trikrát za deň. A teraz to (bez výnimiek) bude ešte horšie...

MUSIC SK
MUSIC SK
05.01.2019 01:56
0
0
Aj ked su kvoty stanovene, nik nekaze radiam, ab si vyberali nekvalitnu hudbu

Dobre, ze spomínate internet. Ak pôjdete na YouTube, Soundcloud a pod. tak zistite, ze aj na Slovensku su vyborne piesne . Akurat, ze ich radia nehraju. No a nehraju ich hlavne preto, lebo ich vyhodnotili, zeby to nemalo ekonomicky efekt. Pred chvilou som pozeral koncert Rolling Stones z Kuby a bolo vidiet, aku maju ludia radost. No a uz roky som nepocul, aby ich hrali nase komercne radia, nakoniec ani Radio FM, co spomínate. HUDBA NIE JE O KVOTACH, ALE O PIESNACH!

. (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)
. (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)
04.01.2019 04:33
0
0
@Majky

Rádia sa môžu poďakovať za kvóty tomu krojovanému dlhovlasému zženštilému a Jackovi Rozparovačovi

Majky (neregistrovaný, 90.64.94.xxx)
Majky (neregistrovaný, 90.64.94.xxx)
03.01.2019 21:33
0
0
Od**d

To je neuveriteľné aky h**s je počuť od kedy sú zavedené kvóty.Ako to môže niekto obhajovať.Vsak to sa nedá počúvať sro 1 atď...ešte že existuje rádio fm a internet lebo to je strašné čo je počuť v slovenskom éteri.
Zamyslite sa nad tym

MUSIC SK
MUSIC SK
28.12.2018 17:18
0
0
MUSIC SK - my im dakujeme to Szekeres

Čo je na tom arogantno-cynické, keď sa chceme presadiť na slovenskej hudobnej scéne???

Vžite sa do našej situácie, že ako také "nuly", ako sme my, môžu konkurovať 20-50 ročným hitom, ktoré hrajú všetky komerčné aj nekomerčné rádiá?

Szekeres (neregistrovaný, 87.197.184.xxx)
Szekeres (neregistrovaný, 87.197.184.xxx)
28.12.2018 13:29
0
0
MUSIC SK - my im dakujeme

dobry sarkazmus!..alebo arogantny cynizmus od niekoho, v prospech koho bola tato deformacia zavedena?

MUSIC SK
MUSIC SK
28.12.2018 13:08
0
0
MUSIC SK - my im dakujeme :-)

Rádiám sa to nemusí páčiť, no my speváčky, speváci, hudobníci, skladatelia a textári im zato ďakujeme. Vďaka tomu vzniká normálne konkurenčné prostredie v hudbe a hudobní oligarchovia nás musia či chcú alebo nechcú akceptovať.

. (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)
. (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)
28.12.2018 02:39
0
0
Hudobné mŕtvoly

Rádia sa môžu poďakovať za kvóty tomu krojovanému dlhovlasému zženštilému a Jackovi Rozparovačovi

MUSIC SK
MUSIC SK
27.12.2018 17:11
0
0
V tejto diskusii chybaju argumenty z druhej strany

Priatelia, treba si uvedomiť, že vždy bude niekto za a niekto proti . Preto je dôležitá vždy obojstranná diskusia a vecné argumenty - nie emociálne.

Napríklad, ak sa píše, že "Áno, čítate dobre. Ľudí, ktorí rozhodujú o médiách, môže navrhnúť aj plavecký klub.",
tak si treba položiť opačnú otázku a síce, ak rešpektujeme, fakt, že "plavecký klub" si môže slobodne navrhovať čo chce, tak moja otázka je:

PREČO, NIKTO INÝ NENAVRHOL SVOJICH ĽUDÍ?

Alebo ináč povedané, prečo to nechávame na PLAVCOV - či hudobná komunita nemá vhodných ľudí?

rastaman
rastaman
26.12.2018 16:17
0
0
. (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)

Čo čakáš od EXKREMENTov, ktoré si schválili ZVÝŠENIE PLATOV o 1 500 € https://vybrali.sme.sk/c/Porovnanie-platov-poslanc… .

Takto súdruhovia hlasovali: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/h…

SZLÔVENSZKÔÔÔ!!! ;-d)

. (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)
. (neregistrovaný, 84.245.120.xxx)
24.12.2018 03:43
0
0
Kompetentnosť

Vláda a parlament by mali preveriť ich kompetencie, že čo sú tam za osoby

Boris (neregistrovaný, 178.41.99.xxx)
Boris (neregistrovaný, 178.41.99.xxx)
23.12.2018 19:27
0
0
niekto padol na hlavu

Zaujímavé to bude najmä pri Rádiu Patria, ktoré by od 1. januára malo začať vysielať až 35% slovenskej tvorby. Pochybujem, že tento okruh dokáže nájsť taký vysoký podiel maďarsky spievaných skladieb vyprodukovaných na Slovensku, aby ich nemusel vyplniť skladbami v slovenčine. Toto je veľký zásah do vysielania a spôsobí to, že maďarskí poslucháči preladia na maďarské stanice. Bravó súdruhovia!

rastaman
rastaman
23.12.2018 15:39
0
0
PROTEST - ŠTRAJK

Tak ja by som im tam pustil DOKOLA aspoň 24 HODÍN súdruha "intelektuála" RYTMUSa a jemu podobných s tými "NAJVYBRANEJŠÍMI" SLOVAMI...

... a razom by pochopili.

;-)

@ (neregistrovaný, 78.99.14.xxx)
@ (neregistrovaný, 78.99.14.xxx)
20.12.2018 16:11
0
0
Lubo

Jedna vec je zastaralý zákon a licencie bez formátov, druhá vec, vlastníctvo viacerých rádií, čo sa musí obchádzať a zbytočne a ďalšia spôsob ako sú vyberaní a volení členovia RVR. Stačí si občas pozrieť tu prenos z verejného vypočutia, tí ľudia sa pýtajú také nezmysly...

LuboTS
LuboTS
20.12.2018 15:10
0
0
...

Ono nie je problém len v Rade, ale aj v zákone. Ten totiž nepozná také niečo ako formát, rádiá v licenčných podmienkach nemajú formát či štýl hudby, majú len isté percento hudby. Kým napríklad v ČR, keď sieť Hitrádií chcela upraviť formát tým, že z vysielania vypustili 80-te roky, zmenili sa licenčné podmienky. Problém je v úplne zlom zákone o vysielaní a retransmisii. Keby rádiá mali v licenčných podmienkach nejakým spôsobom definovaný formát, k takýmto rozhodnutiam by podľa mňa neprišlo

Pe3k
Pe3k
20.12.2018 09:17
0
0
:x

Celý tento výmysel je jeden veľký omyl a nezmysel, ktorý len uškodil už i tak chabej kvalite vysielania. Nanucovať špecificky zameraným rádiám hrať čokoľvek mimo ich formát je prejavom "vysokej" úrovne tak legislatívy, ako aj kompetentných orgánov. Že sa to u nás musia vždy ujať len tie top kraviny sveta... Jdu blejt...

vladopd (neregistrovaný, 145.255.153.xxx)
vladopd (neregistrovaný, 145.255.153.xxx)
20.12.2018 08:05
0
0
rarita

asi bude Slovensko svetovou raritou- pieseň "stará" 0-5 rokov je oldies :-). To musela byt tuha káva keď rozhodovali.

Počúvanosť
pondelok, 15.7.2024
1.
21,12%   - 0,33%
2.
18,92%   + 4,00%
3.
10,55%   + 4,69%
4.
9,34%   - 1,54%
5.
7,56%   + 1,82%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 15.7.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
28. týždeň 2024 08.07.2024 - 14.07.2024
1.
Album
Imagine Dragons
Eyes Closed
2.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Dasha
Austin
5.
Album
Benson Boone
Beautiful Things
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over