Diskusia k téme Vysielače
Na Tupej skale som bol pred pár dňami testovať kúpené Pajero, áno. Tupá sklala ma úplne krásny nový náter. Zdá sa mi že ho natierali tak 2-3 mesiace do zadu. Jediný kto tento stožiar používa je DSI Data, podľa všetkého. T-Mobile je vedľa na stožiari, kde pravdepodobne idú aj dôležité nejaké prepoje RR trás, keďže tam je umiestnený aj Diesel Agregát (presnejšie CATerpillar či ako :D )
Ten Brezovec, som si ani nevšimol :D
bol koordinovaný, ale keby platili astronomické sumy Towertrollu, tak hneď krachnú...
No Avis svoj MUX tu na dolnej Orave rozbieha už bezmála tretí rok. Možno už aj zabudli, že im tu bolo pred cca. troma rokmi niečo pridelené. :)))
Btw. nebol ten MUX Avisu koordinovaný na Brezovec?
Chystám sa ísť v "dohľadnej dobe" obhliadnuť oba vysielače, ale víkendy mám teraz nabité a cez týždeň sa mi veľmi nedá - mohli by ste ma niekto inicitívny predbehnúť. :)
Z Tupej Skaly ide vysielat Avis svoj MUX na K23.
Dnes (celý víkend som bol mimo Oravy) som si pri pohľade z mesta (DK) na vysielač na Brezovci ( http://goo.gl/UVXe9M ) všimol, že sa tam niečo deje. Podvečer som bol na rovnomennom sídlisku na Hattalovej ulici (jedna z najbližších ulíc k vysielaču a zároveň jedna z najvyššie položených v meste) a podľa všetkého to vyzerá, že kúsok od súčasného stožiara (smer juh) nám vyrastá stožiar nový (tak, ako sa to tu už preberalo v téme Rocková republika - mal by byť údajne hotový najneskôr do konca septembra).
Mám aj foto, ale je to zoomované mobilom, navyše za súmraku.
+ nedávno som zaznamenal, že aj so stožiarom (hlavným) vysielača na Tupej Skale sa (akoby) niečo dialo - síce som si žiaľ v poslednej dobe nenašiel čas sa tam vytrepať, ale z mesta a spod Tupej Skaly (Vyšný Kubín) na mňa stožiar pôsobí nejakým "vynoveným dojmom" (žeby minimálne nový náter?)
Kabelovka musí mít povolení od TUSR na provozování sítě elektronických komunikací, ale ne na konkrétní frekvence ve spektru, protože nevyužívá volného bezdrátového radiového prostředí.
No povolenie musi mat, ale na retransmisiu, nie konkretne kmitocty, ktore pouzije vo svojich rozvodoch.
Toto cele je skor o dodrzani technickych noriem ohladom vyzarovania do okolia.
Niekto mi tu písal, že aj káblovka musí mať povolenia. Dnes som išiel Porúbka - Humenné celý čas mi išlo 100,0 MHz Rádio Aktív 100,0 MHz a keď prídem na sídlisko ide mi Regina KE. 99,0 MHz VIVA Hôrka a 99,0 MHz Viva káblovka, ktorá má oneskorenie vytvára doslova obecný rozhlas. Už toho mám dosť.
Na frekvencie kablovka naozaj nemusi mat povolenia, lebo si to siri vo svojich rozvodoch, kde si je sama sebe spravcom kmitoctoveho spektra. Avsak nesmie nic vyrazat von v takej miere, aby to rusilo bezdrotovu prevadzku.
Obrátil som sa na TÚSR s tým rušením káblovky a prišlo mi, že káblovka nemusí mať na frekvencie od RVR žiadne povolenia, len musí spĺňať nejakú technickú normu.
Správa o stave vysielania v SR a Správa o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu uvádza, že:
Pásmo VKV I 66 - 73 MHz.
Toto pásmo využíva v súčasnosti (1997) iba Slovenský rozhlas ako prevádzkovateľ zo zákona. Nakoľko z hľadiska rozvoja telekomunikačných služieb, ako aj dodržiavania medzinárodných odporúčaní, je toto pásmo pre rozhlasovú službu neperspektívne, v roku 1997 Slovenský rozhlas ukončil vysielanie v tomto pásme okrem vysielača Námestovo, kde na frekvencii 72,02 MHz šíri program Slovensko 1.
Pásmo VKV I 66 - 73 MHz.
Toto pásmo v roku 1998 opustil Slovenský rozhlas ako prevádzkovateľ zo zákona a v súčasnosti v Slovenskej republike v tomto pásme nevysiela žiadna stanica.
V Maďarsku OIRT skončilo v roku 2007.
Viem, že toto pásmo sa používa ešte napr. na Ukrajine.
Spravne ma byt 1,098. :D
Pokial si spravne pamatam, vysielanie v OIRT skoncilo az niekedy po roku 2000.
V starom časopise Eurotelevízia 20 z roku 1999 som našiel pri programe rádií aj prehľad ich frekvencií. Zaujímavé je, že vysielač Chopok mali zaznamenaný ako Žilina: ZA (sever) – 91,1:
TWIST: BA – 101,8; Stred – 105,1; BB – 106,6; ZA (sever) – 91,1; KE – 88,1
Hoci to bolo uvedené v časopise v roku 1999 išlo asi o zoznam, ktorý im dodali niekedy ešte v roku 1997, lebo pri zoznamoch frekvencií SRo boli uvedené aj VKV II frekvencie Poprad a Námestovo, ktoré v 1999 už nevysielali:
SLOVENSKO 1: SV: NR 10,98; BB, PO – 702; VKV: BA – 96,6; BB – 90,1; ZA – 97,2; NO – 72,0; RK – 102,1; PP – 68,06; 92,2; KE-Dubník – 96,6
Frekvencia Nitra bola napísaná ako 10,98 :-)
Eurotelevízia 20-1999 (8. – 14.5.1999)
No vidíte, že 90,8 MHz sa môže vrátiť na Veľkú Javorinu. Len RVR a TÚ SR by mali zamädziť hlavne tomu, aby sa neznižovali výkony a nepresúvali frekvencie GE-84 z medzinárodne skoordinovaných stanovíšť - viď príklad 107,1 MHz Bardejov - Magura na Bardejov - mesto O2, lebo dochádza k obrovským stratám na pokrytí územia a zníženiu kvality signálu.
Podľa Ženevskej dohody boli rozdelené frekvencie tak, aby sa zachoval princíp spravodlivého rozdelenia frekvencií pre každý štát. Tieto frekvencie s presne určenými parametrami sú chránené voči rušeniu od zahraničných staníc. Keď tieto „Ženevské frekvencie“ povolíme preložiť na inú kótu bez prekoodinácie so zahraničím („aby sme nedegradovali frekvenciu“), chránime si voči zahraničiu pôvodné parametre. Každú novú zahraničnú frekvenciu posudzujeme vzhľadom na pôvodné (nie preložené) parametre. Pri presunoch vysielačov je niekedy nutné upraviť vyžiarený výkon alebo vyžarovací diagram tak, aby sme nespôsobili dodatočné rušenie zahraničných staníc. Príkladom je Nové Mesto nad Váhom 90,8 MHz presunuté do Jaslovských Bohuníc, kde bolo nutnosťou znížiť výkon, kvôli rakúskym a maďarským vysielačom. Túto frekvenciu môžeme vrátiť na jej pôvodnú kótu. Prevádzkovateľom na Slovensku, ktorým vznikne dodatočné rušenie vrátením frekvencií na ich pôvodnú kótu, budú musieť toto rušenie rešpektovať alebo riešiť situáciu zmenou frekvencie.
Problém prekrývania frekvencií s rovnakou programovou službou sa nedá vylúčiť. Pri návrhu dokrývania záujmovej oblasti vysielateľa môže dochádzať k čiastočnému prekrývaniu. V miestach, kde sa frekvencie viacnásobne prekrývajú, nemusí byť intenzita každej z nich minimálne 54 dBµV/m. Dnešné rádioprijímače spracujú signál s oveľa nižšou intenzitou, aby to poslucháč rozlíšil. Intenzita signálu pod 54 dBµV/m je už medzinárodne nechránená, čo v praxi znamená, že môže byť v budúcnosti zarušená signálom inej stanice.
Práca s frekvenciami je neustále prebiehajúci proces zmien, koordinácia nových frekvencií, zmeny parametrov existujúcich frekvencií a ich prideľovanie cez výberové konania.
Za Telekomunikačný úrad SR vybavila
Ing. Mária Alakšová
rozhlasové frekvencie
Že vraj RVR a TÚ ani nevedeli, že 95,2 MHz Zobor a 107,1 MHz Magura presunuli a na ďalších taktiež znížili výkony. Že sa vraj má začať správne konanie. Viete niečo o tom?
A do toho sa ešte mieša C 30, STV 2, Kráľova hoľa.
Našiel som ďalšiu krásnu kolíziu C 30, Javornik, Peršij nacionaľnij a vykrývač pod ním v Zabride šíri na C 30 Inter.
Vec: Podanie - využívanie frekvenčného spektra
Vážený pán xxx,
Ministerstvu kultúry a cestovného ruchu SR bolo dňa 2. septembra 2010 doručené Vaše podanie vo vzťahu k vužívaniu frekvenčného spektra v Slovenskej republike.
Podľa § 18 zákona č.575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov je Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR o. i. ústredným orgánom štátnej správy v oblasti médií a audiovízie, avšak len v rozsahu vymedzenom osobitnými predpismi a do oblasti prideľovania frekvencií nie je kompetentné zasahovať. Vzhľadom na vecnú príslušnosť sme Vaše podanie odstúpili Telekomunikačnému úradu SR.
S pozdravom
PhDr. Nataša Slavíková
generálna riaditeľka
No tak to potom treba nahlásiť na TÚ SR, že to ruší 106,8 z Ukrajiny, lebo Ukrajina asi nerešpektuje GE-84 a ST-61 a hlavne, že sa sťažujú, že k ním presahujú signály z Turecka, Bieloruska, Pošska, Slovenska, Rumunska, Moldavska. Pritom oni si robia si asi čo chcú viď 7 km vzdialené rovnaké kmitočty K29 Husák + K29 Užhorod atď.
Som zvedavý, či ministerstvo vôbec bude vedieť o čom sa tam píše. Možno budú skúmať kolízie v meste Ženeva.
To viem, ale obyvatelia Sobraniec a okolia nemajú inú možnosť FM príjmu. Ja hovorím o strate Európy 2. Bez kolízie táto frekvencia hraje v Sobranciach stereo s RDS. Iný príklad: 106,7 MHz je pre Dolný Zemplín, pri hraniciach sa tam tlačí 106,8 MHz IKF Ukrajina.
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň