Diskusia k téme Rekordy
Ďalší úlovok z frekvencie 94,5. Otočil som smerom na juh a tu sa objavuje v stereo Radio Beograd 1 - Crveni cot 80 kW, vzdialenosť 446 km. Skoro som mal aj RDS.
Pásmo FM je preplnené v minulosti sa objavovalo napr.občas radio Malibor/radio MM2 aj na Kysuciach a to aj v údolí..Teraz sa objavuje vysielanie z Nemecka v DAB,ale na kopci počas inverzie.
Tiez si myslim ze skor to nebol sporadik to co zachytil Palo. Tipujem tzv. troposcatter cize odraz od lietadla alebo inu kratku atmosfericku poruchu sposobenu necim inym. Sedi dlzka prijmu, vzdialenost aj vykony vysielacov. Viac teorii tu (v polstine) : http://radiacja.blogspot.com/p/propagacja-troposfe…
Sporadika es je mi jasná, s tou mám skúsenosti a toto určite nie je sporadika. Ono sa to vlastne prejavuje aj na bežne prijímaných staniciach ktoré idú v stereu a niekedy aj s RDS, že začne byť príjem nestabilný. Hlavne to pozorujem na staniciach z Budapešti, kde pravidelne každých 5 minút dochádza k silným výkyvom. A práve počas alebo tesne po takýchto výkyvoch zachytávam aj inak nechytateľné stanice.
To tropo v bratislave, ktore spominam, bolo velmi stabilne, a islo cely den. Musim vsak podotknut, ze sa jednalo o dost mensie vzdialenosti. Vzdusna vzdialenost BA a najblizsieho bodu byvalej YU je cca 200km. Prijimane radia boli chorvatske (urcite tam bol nejaky Zagreb) a asi aj slovinske, nepamatam. A napokon slovinske MM2 vysielajuce na 102,8 MHz do Rakuska (vzdusna vzdialenost od BA cca 210 km) islo nepretrzite bez ohladu na podmienky sirenia. Takze v tomto pripade tropo sluzila na predlzenie hranice prijmu o nejakych 100-150km.
samozrejme je to tak. Ja som nieco podobne zazil len este vo vacsiom rozsahu, jedno leto (jun-jul 2007) doslova takmer 2 mesiace! v Tesine isla polska regionalna televizia TVP Wroclaw (vzdial. 200 km, 800 kW) na 42.kanale UHF. Signal 'prichadzal' vecer a mizol rano postupne okolo 9 hodiny. Dialo sa to tyzden alebo 2 tyzdne v kuse denno denne, na par dni mizlo uplne a zase vracialo, a tak to islo nepravidelne skoro 2 mesiace!
dokaze byt velmi stabilne. Spominam na jedno obdobie v 80-tych rokoch, ked v Bratislave niekolko dni po sebe isiel kopec radii z YU.
Zazil som to aj v Rajeckej doline, kde zase isli radia z AT, ale to myslim vydrzalo len niekolko hodin. Aj tak to bolo zaujimave, ked som sa rano zobudil, siahol po radiu, a eter bola velmi verna kopia bratislavsekho eteru.
priznavam, podla vzdialenosti od vysielaca skor priklanam sa k tropo inverzii (pocas mimoriadne silneho tropo ludia dokazu chytit stanice aj zo vzdial. 1000 km dokonca a vacsiej) no dlzka trvania prijmu, tych 1 az 2 minuty naznacuje ze mohol by to byt aj stabilny sporadik na nenormalne 'kratku' vzdialenost, co teoreticky je mozne, vsetko zavisi na charakteristike naionizovaneho obloka. Dalsiou indiciou ktora by mohla pomoct nam urcit pricinu toho prijmu je aj to ze Palo chytil signaly z podobnych smerov (Poznan,PL - severozapad, Brotjacklriegel, AT - zapad).
Co sa tyka odrazov od lietadiel tak tie mozu trvat podstatne dlhsie ako niekolko sekund, obcas je to aj minuta ci dve, kym lietadlo nezmizne z obzora, vsak kazdy ma rozne skusenosti.
O aký príjem sa jedná sa dá jednoducho určiť. Príjem cez sporadickú vrstvu Es, čiže odrazom od ionosféry sa prejavuje na vzdialenosti od 600 km. Ak Palo chytá 400-500 km vzdialené vysielače, jedná sa o troposférické šírenie. Nie sú to atmosférické poruchy, ani odrazy od lietadiel. Závisí to od počasia (prechod fronty, tlaková výš a pod.). Odrazy od lietadiel sa prejavujú zvyčajne kolísavým príjmom na niekoľko sekúnd.
Ja podobne chytám v Bratislave vysielače zo vzdialenosti 500 km, napr. z Berlína. alebo Belehradu, nie je to žiadna anomália. Kedysi, keď bolo ešte FM pásmo prázdne, nebol problém chytať stanice zo vzdialenosti 600 km.
podla indicii ktore si uviedol tazko jednoznacne urcit ci ide o odraz od lietadla alebo od ionosfery (tzv. sporadiki) no ludia na polskych forach prave od vcera hlasia prve sporadiki tohto roka takze skor predpokladam tu ionosferu.
Sleduj moznost vyskytnutia sa sporadikov na on-line mape :
http://vhfdx.info/spots/map.php?Lan=E&Frec=MUF&ML=…
mas to tam "na zivo", cislo MUF v stvorceku znamena aku frekvenciu v MHz dosahuju odrazy (jednoducho povediac). Stvorcek znamena naionizovany oblak ktory "prenasa" odrazy signalu, umiestnenie oblaku ukazuje odkial je sanca chytit sporadiki, oblak je zhruba v strede vzdusnej ciary medzi Tebou a vysielacem chytaneho signalu tj. TY----oblak-----VYSIELAC. Lepsie Ti to neviem vysvetlit, moja slovencina ma 'nepusti' :)
teraz vrcholí opakované obdobie 11 ročných výrazných magnetický erupcií na Slnku preto sa tak dobre odrážajú vlny od ionosfér
Zaujímavé stanice sa dajú teraz naladiť na frekvenciách okolo 94,5. Tak napríklad na 94,4 sa objavuje stanica Bayern 3 - Brotjacklriegel - vzdialenosť 435 km výkon 25 kW a to dokonca stereo a na 94,6 Rmf Fm z Poznańu - 364 km 90kW. Jedná sa tu o odraz od lietadla, alebo dochádza aj v atmosfére k nejakým krátkodobým poruchám? Musím si niečo o tom prečítať, lebo doteraz som vždy myslel, že ku krátkodobým príjmom cca. 1 - 2 min. dochádza len vďaka atmosferickým poruchám, ale ako tu čítam o odrazoch od lietadiel, tak som na pochybám. Ešte tak uvažujem, že či by lietadlo mohlo spôsobiť také rozkmitanie príjmu. Neviem či viete čo myslím - zvuk sa zosiľnuje a zoslabuje čoraz rýchlejšie, až tak rýchlo, že to znie ako niekoľkonásobne odrazený zvuk.
No ale na mobile to uz skapina pri odbocke na senec
Ide vo Vrabloch na autoradiu a po case nahodi aj RDS
Odkedy prelozili vysielac v Horskom parku tak signal doleti omnoho dalej
Sedlo mas vo velkom zakryte v smere od Krizavy, ta sa presadzuje dole od Pravenca a na severe od Suje, kde vykuknu Martinske zo zakrytu. V sedle hra perfektne Zlin a nizkovykonny Hostyn, ale aj Modry Kamen a naopak, dost ruseny je Kamzik. V hlbokom údoli pri prameni Nitry to plati rovnako, ja tam otvoreny smer na juh, preto ZA nehra.
Okolie Turia je otvorene na V. Javorinu a Trencin, pre Visnove to uz neplati. Tam sa miesaju poliaci a cesi, juzny smer tu je uz v zakryte, Sucha hora tu tiez ide horsie a naopak, celkom sa chyta Kralova hola - ta ide v okoli Strecna a Terchovskej doline uplne paradne. Pod Hoblikom je skvely vyhlad na S-SZ a tam sa daju pekne kusky ulovit - mestske ostravske i trinecke vysielace, Praded, Opole, Katovice a pod. Dlhsie sa chystam na Polom, kde musi byt signalny raj :-))
Dnes ma prekvapil prijem zo Spanieho lazu na Remate - slusne stereo, no najma prijem radia Hey z BA na 100.3 MHz - velmi slusne mono. Hrali tam kvalitne i rakusaci - R. Wien 89.9 a Kojál, z nasich Kamzik, Zobor, V. Javorina i TN...
západné svahy Minčola, Čičmany a Suchá hora. Ospravedlňujem sa za chyby.
Za Fačkovským sedlom pri prameni Rieky Nitra je veľmi dobrý signál napríklad vysielačov Sitno (napr. 99.0 MHz - rádio Slovensko, 102,6 MHz - Devín) a Suchá Hora (90,1 MHz - rádio Slovensko, 101,5 - regina BB), paradoxne po signáloch z Krížavy nie je ani náznak.
V okolí Čičnamov smerom na Zliechov má Suchá Hora tiež veľmi dobrý signál, tak isto aj pri Čičmianskom rázcestí.
Na východných svahoch Minčola, nad Turskou dolinou možno veľmi dobre zachytiť signály z vysielača Veľká Javorina (napr. 100,7 MHz - rádio Regina, 103,2 MHz - Slovensko).
Taktiež súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, že na úpätiach Lúčanskej Malej Fatry je dobrý signál z PL a CZ vysielačov. Sám som si vyskúšal príjem pod Hoblíkom medzi Višňovým a Stráňavami.
Krátke vlny sa dokážu šíriť na veľké vzdialenosti pomocou viacnásobných odrazov medzi ionosférou (vŕstva F, resp. F1 a F2) a zemnským povrchom. Nie je to nezvyčajný jav. Keby si ladil svoj prijímač na SW medzi 20.00 až 21.00, určite by si tam zachytil aj vysielanie Čínskeho rozhlasu v češtine.
Zdravim, minuly tyzden som na SW vlnach na frekvencii 11,855 MHz zachytil radio v ktorom sa rozpravalo po CINSKY a niekolko krat tam padlo slovo CHINA. Islo od 9:25 do 9:57 s kvalitou signalu 90-100% neviete cim to bolo sposobene?? chytil som to uplne obycajnou interierovou antenou.
Poznas okolie, ja som rad chodieval k portalu visnovskeho tunela, no tam je kvoli otvorenemu horizontu vela presahov z CZ i PL. Ovela lepsie to je od sedla medzi Visnovym a Turim, kde sa rusenie straca a silnie prijem z J/JZ smeru. Pri turskom lome na okraji obce (kusok od rampy) je taky maly pahorok, kde miestni robia vatru - odtial je pekny vyhlad na Rajecku dolinu a tam ide Velka Javorina, Kamzik a pri troche stastia i Kahlenberg.
Teraz som si vsimol, ze pises "najma na upati Malej Fatry". Tam Ti to moze ist, leb napr. v Medzihorskej pri horarni kedysi siel Kahlenberg (OE1 na 92,0 MHz a pod.) Ale ak pises "najma", tak si musel zachytit nieco aj inde niekde nizsie.
S tym si dovolim nesuhlasit. Napis presne lokalitu, kde v akej boci aku frekvenciu s kamzika prijimas. Co napriklad zachytis v Rajeckych Tepliciach? Rajci?
Signal z vysielaca je v okoli Handlovej a Prievidze tak silny, ze casto predci signal zo Suchej hory a Krizavy. Samozrejme, je to najma mimo zastavby. Bratislavske frekvencie hraju dobre i v Rajeckej kotline, najma na upati Malej Fatry (nemyslim na kopcoch, kde sa to ocakava).
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň