menu
predchádzajúce
nasledujúce
spustiť rotovanie
zastaviť rotovanie

Diskusia k téme Najlepší a najhorší zvuk rádií - jednotlivé vysielače i rádiá

443 príspevkov
rastaman
rastaman
21.08.2018 16:46
0
0
Milý @Ivan-ko,

zbytočne konfabuluješ, NEZASKOČIL SI MA!

Napísal som presne toto (aj to len zo slušnosti k Tebe, za Tvoju - vtedy som to tak chápal - ochotu zahrať Dire Straits):

*
rastaman 13.08.2018 22:22
@IVAN,

ešte raz ĎAKUJEM!

Čo sa týka zvuku, priznávam, že náznak STEREA tam bol. ;-)

Výrazné STEREO bolo počuť u zvukov 100 % umiestnených (PANorámovaných) v Ľ alebo P kanáli - najmä gitary (platí pre obe skladby: https://www.last.fm/music/Dire+Straits/_/Money+for … aj https://www.last.fm/music/Joan+Jett+and+the+Blackh … ), čo je však logické. Inak, zdá sa mi, to hralo viac zo stredu než u pôvodných masterov.

Škoda, že Money for Nothing si nepustil od úplného začiatku, kde STEREO bicie sú najvýraznejšie PRIESTOROVÉ. To je ale u Vás komerčných rádií snáď až diagnóza - skladbu neodohráte celú zrejme nikdy, asi zo zásady (čo je často veľká škoda, a to nielen u Dire Straits)... :-)

Rozdiel, ktorý bolo taktiež počuť, bolo odlišné ZAFARBENIE ZVUKU, najmä HLASOV SPEVÁKOV - v origináloch znejú o poznanie prirodzenejšie, vo vysielaní boli "TELEFÓNOVO" ZAFARBENÉ.

To je logickým dôsledkom zmien pomerov jednotlivých zvukových zložiek - efekt sa podobá HARMONICKÉMU SKRESLENIU, i keď technicky sa oň nejedná (u harmonického skreslenia dochádza k pridávaniu nových zložiek, ktoré sú celými násobkami kmitočtov pôvodných zvukov - tu dochádza k priblíženiu tichších pôvodných zložiek k tým hlasnejším).

Každopádne však máte počuteľne lepší zvuk než EXPRES alebo FUN - tie sú pre človeka so sluchom absolútne NEPOČÚVATEĽNÉ! Snáď aj hudobná dramaturgia zostane počúvateľná - po ústupe od koncepcie "oldies".

VEĽA ŠŤASTIA!

PS: V samostatnom príspevku navrhnem ďalší test. ;-)

- Momentálne strana 4 https://www.radia.sk/diskusia/temy/1482_najlepsi-a…

***
K ORIGINÁLu (CD) to malo VEEEĽMI ĎALEKO!

Hlavne to podstatné, tie STEREO BICIE (V INTROe SKLADBY), si vôbec neodohral - čo si aj priznal:

*
Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx) 14.08.2018 07:37
Rastaman

... V radiach sa bezne pouzivaju verzie Radio edit. Nasa verzia MFN ma cca 3.5min.Original MFN ma cez 6min. ... A ze skracujeme. Jasne. Sme radio nie player. Vytvarame program. Kombinaciu slova zabavy a hudby v dynamickom mixe. Cim je to dynamickejsie tym viac zaujmeme posluchaca. Lebo to je nasa praca zaujat a zabavit.

- Momentálne strana 3 https://www.radia.sk/diskusia/temy/1482_najlepsi-a…

rastaman
rastaman
21.08.2018 16:27
0
0
@Dreveny kablik,

VLNOVÁ DĹŽKA 1 GHz je 30 cm.
http://www.procato.com/calculator-wavelength-frequ…

HDMI 2.1 má šírku pásma 1,2 GHz.
https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI#Main_specificat…

Tebe sa zrejme ešte nikdy nestalo, že do TV alebo RÁDIA, ktorých SIGNÁLNE CESTY majú dĺžky rádovo v cm, Ti vliezlo rušenie - napr. z GSM (pri telefonovaní).

Si hlúpučký. HOWGH!

rastaman
rastaman
21.08.2018 16:13
0
0
IDE VÁM O PRACHY - BOJÍTE SA O ŽIVOBYTIE

SÚDRUHOVIA,

nalejme si čistého vína: Jediným dôvodom, pre ktorý sa tu s "amatérom" "do krvi" hádate, je, že sa bojíte, že to tu čítajú aj VYSIELATELIA - VLASTNÍCI RÁDIÍ, ktorí by mohli pochopiť, že Vám PLATIA ZA H*VN* V SÁČKU!

Váš fundamentálny "argument", že FM vysielanie "potrebuje" dynamickú kompresiu, lebo "FM norma", lebo "odstup od šumu" a pod., som Vám už dávno vyvrátil:

NAJVYŠŠÍ DYNAMICKÝ ROZSAH majú NAHRÁVKY KLASICKEJ HUDBY, ktoré na Slovensku vysiela jedine Rádio DEVÍN - BEZ KOMPRESIE!

Prvých >30 ROKOV FM vysielania žiadne kompresory pre FM NEEXISTOVALI!

Práci česť! ;-)

rastaman
rastaman
21.08.2018 16:04
0
0
JACK 320 kb/s AAC

@Palo, @Ivan, @Seth a ďalší "profesionáli":

1) Najkvalitnejší zvuk z odkazovaných má ABSOLUTE vo formáte Ogg FLAC 16-bit / 48 kHz (1 536 kb/s).

Pozn.: Nechápem síce, prečo to vzorkujú na 48 - podľa mňa pôvodných 44,1 bez prevzorkovania by dalo ešte lepší výsledok -, ale to je ich vec.

2) Prečo počúvate 128 kb/s MP3, ak k dispozícii je aj 320 kb/s AAC?! Ste hlúpi? Ste chudobní a nemôžete si dovoliť poriadny internet?!

Pravdivosť Vašich drístov o kompresii (Absolute a JACK) si môže preveriť každý:

- http://wiki.hydrogenaud.io/index.php?title=Foobar2…
- https://tom2tec.wordpress.com/2015/11/07/foobar-de…

Práci česť! ;-)

Kovetkezo hozzaszolo (neregistrovaný, 89.102.14.xxx)
Kovetkezo hozzaszolo (neregistrovaný, 89.102.14.xxx)
21.08.2018 16:01
0
0
@rastaman

a ja ti z praxe hovorim ze na take dlzky ti tam nic nevlezie. takze do kuta a na poleno klaknut, nech ta uz tie tvoje rozumy prejdu

rastaman
rastaman
21.08.2018 15:54
0
0
@NeX,

vieš, čo je navtipnejšie/-srandovnejšie?

Že cieľom môjho vstupu do tejto diskusie vôbec nebolo polemizovať s tunajšími "profesionálmi" o rôznych nastaveniach, DR, SNR, EQ a pod.

Pôvodne som len reagoval na nadpis tejto témy a zostavil môj vlastný rebríček najlepšie a najhoršie znejúcich rádií - ten príspevok znel nasledovne:

*
rastaman 04.08.2018 23:50

KOMPRESIA / KOREKCIE / EFEKTY...

... sú tými faktormi, ktoré o kvalite zvuku rozhodujú (PREDOVŠETKÝM). Najlepší (= NAJVERNEJŠÍ) zvuk teda budú mať tie stanice, ktorých vysielatelia vôbec alebo len minimálne zvuk (ZDROJa) upravujú. HiFi = HIGH FIDELITY (VYSOKÁ VERNOSŤ).

https://en.wikipedia.org/wiki/High_fidelity
https://en.wikipedia.org/wiki/Source_direct

NAJKVALITNEJŠÍ ZVUK
1. DEVÍN
2. REGINA
3. BEST FM
4. ALIGATOR
5 - 6. SLOVENSKO, RADIO_FM
7. JEMNÉ
...

NAJSKRESLENEJŠÍ ZVUK
1. EXPRES
2. FUN
3 -4. EUROPA 2, VLNA
...

***

Po presne 39 minútach na mňa zaútočil istý @Palo:

*
Palo (neregistrovaný, 95.102.136.xxx) 05.08.2018 00:29

rastaman

Celkom ma zabavil tvoj prispevok :-))) ...

***

A tak sa to celé začalo. Momentálne je to na 8. strane ( https://www.radia.sk/diskusia/temy/1482_najlepsi-a… , čoskoro sa to asi posunie. Môžeš si to celé prečítať.

;-)

rastaman
rastaman
21.08.2018 15:47
0
0
@Dreveny kablik,

Tvoja TEÓRIA má len jednu trhlinu: PRAX.

V praxi totiž ÉTER je plný "BORDELu", ktorý Ti do tých NETIENENÝCH "HRDZAVÝCH KLINCOV" "vlezie", čoho výsledkom bude:

z "10011010" v bode A => v bode B "00110100"

Tie "0" a "1" totiž nie sú žiadne 0 a 1 (žiadne čísla!) - tie sa využívajú len na človeku zrozumiteľný, binárny zápis -, sú to v skutočnosti úrovne OBDĹŽNIKOVÉHO SIGNÁLU:
https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_signal

Chápeš, súdruh "profesionál"?

DO KÚTA! NA HANBU! DO KONCA VYUČOVANIA!

;-)

Seth
Seth
20.08.2018 07:42
0
0
Re: Palo

Tak teda, klobúk dole Pán Majster ;)

Palo (neregistrovaný, 195.91.96.xxx)
Palo (neregistrovaný, 195.91.96.xxx)
19.08.2018 20:32
0
0
Seth

Teraz je asi na mieste sa priznat, ze to Trnavske som nastavoval ja :-))

evosonic
evosonic
19.08.2018 20:24
0
0
zvuk

Aktualne najhorsi zvuk ma suverenne Radio Jazz... taky nizky bitrate sa len tak nepocuje. Dost zle su na tom aj dvojicky One Retro a One Rock (na vysielacoch v BB). Taktiez Radio 7 - katastrofa. Naopak kvalita je na strane Jemnych (hoci ich nepocuvam) a ked som v BA, paci sa mi kvalitou zvuku Viva a cestou Trnavske. Zvysok neviem nejako extra posudit, taky priemer, da sa ;-)

Seth
Seth
19.08.2018 20:17
0
0
Re: Palo

Veru. Súhlasím. Trnavské Rádio má tiež, výborne nastavený processing. Hodne ho počúvam cez Net, ale dávnejšie som ho počúval v TT. Krásna práca toho pána čo ho nastavoval.

PS:.. To Jack rádio som si teda tiež pustil, a.. Ak toto niekto dáva za príklad.... Nemám s ním definitívne o čom hovoriť.

Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
Ivan (neregistrovaný, 109.230.4.xxx)
19.08.2018 19:56
0
0
Palo

Nedalo mi nevypocuc si tiez Jackfm radio 128 a uplne z tebou suhlasim. Je to horsie ako som ocakaval. Vsetko v strede, zvuk zasumeny, nulova stereo dynamika, atmosfera ziadna, bicie a basy zliate do seba. A to som si vypocul oldies songy aj sucasne hity. Od cdcka to ma na mile daleko. Az teraz mi doslo, ze som rastamana nasou ukazkou Dire Straits a Joan Jett asi vyviedol z miery , ze co dokaze optimalne nastaveny procesor v RadiuViva urobit, a zaroven zachovat maximalne co najviac atmosferu povodnej studiovej nahravky. A to netvrdim , ze nie je co doladovat. :)

NeX
NeX
19.08.2018 19:47
0
0
+ doplnok

Pardon zabudol som upresniť - ktorá slovenská?

NeX
NeX
19.08.2018 19:46
0
0
Všetci

Zvrtla sa tu celkom ostrá diskusia, ale mňa teda zaujíma názor Vás, tu najaktívnejších: ktorá stanica teda podľa Vás má najlepší a ktorá najhorší zvuk? Zaujíma ma čisto Váš subjektívny názor. A možno by bolo fajn vymenovať aj nejakú inú, v akej pracujete :)

LuboTS
LuboTS
19.08.2018 08:17
0
0
@rastman

V svojich príspevkoch si písal mimo iného aj o ekvalizéroch a že sa Ti páči také nastavenie, keď sú vytiahnuté basy a výšky a stredy asi na nule. Mohol by si mi navrhnúť ideálne nastavanie ekvalizéra na mobile? Chcem to použiť hlavne na pop hity cez Spotify, mobil má vlastný ekvalizér, je to Sony Xperia, slúchadlá cez BT SBH70. Nastavujú sa nasledovné pásma: 400, 1k, 2,5k, 6k a 16k. Skús mi ku každému pásmu napísať hodnotu, teda číslo od - 10 cez 0 do +10. A pod tým je tzv. Claer Bass, tam mi daj hodnotu od - 10 do +10. Vyskúšam si to porovnať s prednastavenými nastaveniami.

Palo (neregistrovaný, 95.102.130.xxx)
Palo (neregistrovaný, 95.102.130.xxx)
19.08.2018 00:35
0
0
Jack3 radio

Tak mi to nedalo, napocuval som si toto radio o ktorom tu nas teoreticky najlepsi odbornik tvrdi, aky je kvalitny tento zvuk. Pocut z neho, ako je dost silno nakomprimovany na nejakej jednoduchej softwareovej apke. Dokonca je viac nakomprimovany, ako Fun. Akurat rozdiel je v tom, ze cele to je rozhadzane, attack casy su rychle, release casy naopak pomale, tym padom to cele lieta vo vsetkych pasmach. Je to uplne makke - nesfazovane. Ak napriklad pride ku vokalu, tak potlaci to cele stredy od cca 500 hz po 3000 khz, zjavne sa jedna o 3 pasmovy band. A co je uplny fail na tomto zvuku, pri tichych pasazach vytahuje komplet vsetko, vratane sumu, ako pisem, totalny fail. Aj konce skladieb su tym padom znacne zasustane. Dokonca mi nesedi ani vzorkovacia frekvencia. Tento zvuk ma teda daleko od kvality. Takto mi hral zvuk pred 20 rokmi, ked som zacinal s prvymi softwareovymi limitermi, robit prve pokusy :-)

Palo (neregistrovaný, 95.102.130.xxx)
Palo (neregistrovaný, 95.102.130.xxx)
19.08.2018 00:11
0
0
Janko

Velmi dobre si to vystihol. Na hentoho cloveka uz reagovat nebudem, po tom co tu napisal, takze uz len k tebe. Uz len na doplnenie, v Rakusku mozu ist do 3 dBr, takze to uplne meni porovnanie so Slovenskymi moznostami. Co tu zjavne niekto nepochopi, ako som na zaciatku napisal, do 3 dcl pohara nenalejes 1 liter vody. Thats all :-)

Knights of Vikipedia (neregistrovaný, 188.167.254.xxx)
Knights of Vikipedia (neregistrovaný, 188.167.254.xxx)
18.08.2018 21:59
0
0
@Rastaman

This is to certify that the person in the subject of this contribution is hereby unanimously voted for being the true case of utter Vikipedia dependency and severe symptoms of graphomania were present as well.

Dreveny kablik (neregistrovaný, 89.102.14.xxx)
Dreveny kablik (neregistrovaný, 89.102.14.xxx)
18.08.2018 20:24
0
0
#rastaman

Otazku som myslel vazne.

Kabel. Ak z bodu A do bodu B mas preniest 10011010, je uplne jedno ci to bude kabel za 1 alebo 1000 EUR. Musi byt dostatocne "kvalitny" na to aby sa na druhom konci +- dali rozlisit dve urovne, jedna pre logicku 0 a druga pre logicku 1. Na 1 meter medzi komponentami to dokazes preniest aj "kablom" z pozvaranych hrdzavych klincov.

rastaman
rastaman
18.08.2018 19:44
0
0
LISTENER FATIGUE - Causes

Introduction of artifacts in audio material

Musicality, especially on the RADIO, contains musical aspects (timbre, emotional impact, melody), and artifacts that arise from non-musical aspects (soundstaging, DYNAMIC RANGE COMPRESSION sonic balance). The introduction of these sonic artifacts affects the balance between these musical and non-musical aspects. When the volume of music is higher, these artifacts become more apparent, and because they are uncomfortable for the ear, cause listeners to "tune out" and lose focus or become tired. These listeners may then unconsciously avoid that type of music, or the radio station they may have heard it on.

https://en.wikipedia.org/wiki/Listener_fatigue#Cau…

rastaman
rastaman
18.08.2018 19:39
0
0
@Janko,

fajn, tak čo WIEN (AC) vs. VLNA (AC)?

Neporovnateľné. Nebe a dudy.

Z Vlny, podobne ako z Expresu alebo Fun, ma po chvíli rozbolí hlava - a to netrpím migrénou!

Janko (neregistrovaný, 151.236.224.xxx)
Janko (neregistrovaný, 151.236.224.xxx)
18.08.2018 19:32
0
0
@rastaman

Nastavenie procesingu Reginy a Devina je iba vysledkom zadania a kompatibility s konkretnym programovym formatom stanice. Nic viac a nic menej. Bol by si prekvapeny, ze za tym je clovek, ktory nastavoval kedysi napriklad Vivu (dnes Vlnu). Profesionalita nema nic so zadanim. Napriklad Europu 2 svojho casu nastavoval spickovy zvukar z Francuzska, ktory nastavuje celu skupinu Lagardere a francuzsky rozhlas. Co krajina, to ine zadanie. Este raz to zopakujem, komercne radia CHR alebo AC / HOT AC maju uplne ine zadanie na zvuk, ako OLDIES pripadne URBAN CONTEMPORARY alebo CLASSICAL formaty. Cize ak ide o pacivost zvuku, porovnavajme rovnake formaty a idealne Europu. Napriklad Expres s Kronehit. Radio_FM s FM4. V tomto by mozno viac napisal LubosTS. I ked aj toto porovnanie ma iste rezervy (ako som nizsie pisal, napriklad francuzsky posluchac ma trochu ine preferencie, v Britanii detto. To sa vsetko bezne testuje). Princip FM vysielania za akym bol vynajdeny (lepsia kvalita, dynamicky rozsah a pod) uz dnes padol za obet tomu, ako sa radio konzumuje. Rychlo, jednoducho, iba sekundy rozhoduju o preladeni. Za mna naozaj - ak pocuvat hudbu, nie v radiu. Komercne radio je produkt, musi jednoducho, zrozumitelne, hutne hrat. Verejnopravne ma ine ciele aj programovy format. Este na zaver z mojho pohladu uspesne radiovo nastaveny zvuk pri CHR a HOT AC radiach (zamene nenapisem dobre, lebo by sme polemizovali do rana): OE3, BBC R1, Funradio SK, Jemne, Trnavske Radio. Aj Expres v ramci stredov a dynamiky chapem ako dobry vysledok vzhladom na zadanie. Ak beriem AC, UC alebo classical tak napriklad Radio Wien, Radio_FM, OE1 a aj FM4. Ak sa pozries na ciele radii, na obsah, na to ako sa napriklad moderuje, poodhalis format a formatu je podradeny aj zvuk. To je asi v skratke vsetko, co by som este k teme napisal. Pekny vecer.

rastaman
rastaman
18.08.2018 19:15
0
0
Average IQ by Country

North Korea ... 106
Slovakia ............ 96

https://www.iqtestforfree.net/average-IQ-by-countr…

:-D)

rastaman
rastaman
18.08.2018 18:49
0
0
@Dreveny kablik,

nie, RÁDIO OD VIETNAMCA má DYNAMICKÝ ROZSAH 240 dB!

:-D)))

Si Ty ale trúba! Tú otázku si myslel fakt vážne?

:-D)))

Sprav si IQ TEST!

:-D)))

PS: Ty si zjavne ďalší "profesionál" v rade tunajších "profesionálov".

Ukáž mi aspoň 1 NETIENENÝ PROFESIONÁLNY "DIGITÁLNY" KÁBEL! https://shop.klotz-ais.com/shop/5485-bulk-cables.h…

:-D)))

rastaman
rastaman
18.08.2018 18:38
0
0
@LuboTS,

povedz mi jednu oblasť, v ktorej Slováci patria k svetovej alebo aspoň európskej špičke!

O "profesionalite" tunajších "profesionálov" vypovedá "ZVUK" (presnejšie: HLUK) ich rádií.

Jediných PROFESIONÁLNYCH (ROZHLASOVÝCH) ZVUKÁROV nájdeš v SLOVENSKOM ROZHLASE - vypočuj si Rádiá DEVÍN a REGINA!

PS: Už sa tu vyjadrovali aj k Tvojej požiadavke na hranie CELÝCH SKLADIEB (OD ZAČIATKU DO KONCA) - ich reakcia bola nasledovná: "ZABUDNI! My chceme byť "dynamickí"!

PPS: Keď som pracoval v TV, redaktori sa čudovali, ako je možné, že robím LEPŠÍ ZVUK aj OBRAZ než "skúsení profesionáli".

HOWGH! Práci česť!

Počúvanosť
pondelok, 15.7.2024
1.
21,12%   - 0,33%
2.
18,92%   + 4,00%
3.
10,55%   + 4,69%
4.
9,34%   - 1,54%
5.
7,56%   + 1,82%
Počúvanosť cez web a aplikáciu Radia.sk - 15.7.2024
podiel [%] celkovej počúvanosti
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
1.
15,90%   - 0,17%
2.
13,48%   - 0,58%
3.
9,99%   + 0,14%
4.
8,77%   + 0,25%
5.
7,42%   - 0,20%
MEDIAN SK - Market & Media & Lifestyle - TGI
4. vlna 2023 + 1. vlna 2024 (kĺzavé dáta)
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval včera
III. - V. etapa 2024
1.
31,0%   - 0,1%
2.
22,2%   + 0,1%
3.
21,4%   - 0,1%
4.
18,7%   + 0,2%
5.
16,0%   ± 0,0%
MEDIAN SK, RADIOPROJEKT, III.-V./2024
% populácie SR vo veku 14-79 rokov, počúval minulý týždeň
Hranosť
28. týždeň 2024 08.07.2024 - 14.07.2024
1.
Album
Imagine Dragons
Eyes Closed
2.
Album
Artemas
I Like The Way You Kiss Me
3.
Album
Cyril
Stumblin' In
4.
Album
Dasha
Austin
5.
Album
Benson Boone
Beautiful Things
34. týždeň 2019 26.08.2019
1.
Album
Shawn Mendes & Camila Cabello
Señorita
2.
Album
Daddy Yankee & Katy Perry Feat Snow
Con Calma
3.
Album
Billie Eilish
Bad Guy
4.
Album
Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
Old Town Road
5.
Album
Katy Perry
Never Really Over